1. Suomi tarvitsee maahanmuuttajia paikkamaan tulevaa työvoimapulaa
Osittain totta, mutta vain osittain. Jo nyt monen Afrikasta ja Lähi-Idästä kotoisin olevan ryhmän työttömyys on kantaväestöä korkeampi. Ei siis ole mitään syytä olettaa, että ainakaan näistä ryhmistä löytyy ratkaisua Suomea uhkaavaan työvoimapulaan. Muissakaan Euroopan maissa ei ole saatu ratkaistua eräiden maahanmuuttajaryhmien kantaväestöä korkeampaa rikollisuutta tai työttömyyttä, joten ei ole mitään syytä olettaa, että Suomi onnistuisi paremmin.
2. Lisäämällä maahanmuuttoa suomalaiset saadaan pakotettua suvaitsevaisemmiksi
Väärin. Kaikki tutkimukset teoreettisella tasolla sosiaalipsykologiassa ja myös käytännössä osoittavat, että ainoastaan kontaktien lisääntyessä ennakkoluulot vain kasvavat puolin ja toisin. Monessa Euroopan maassa, jota on yritetty saada suvaitsevaisemmaksi, onkin käynyt päinvastoin: ääriryhmien kannatus on vain noussut ja rasismi lisääntynyt molemmin puolin. Kyseinen harhaluulo siitä, että joku maa voitaisiin saada pakottamalla suvaitsevaisemmaksi, on siis paitsi virheellinen myös käytännössä vaarallinen.
3. Moni maahamuuttaja haluaa tehdä Suomessa työtä mutta rasistinen työnantaja estää sen
Useimmiten väärin. Vika ei aina ole suomalaisissa työnantajissa, koska monella ei yksinkertaisesti ole varaa olla palkkaamatta osaavaa ja kielitaitoista väkeä. Työantajien rasistisuutta vastaan puhuu myös se tosiasia, että erilaisten etnisten ryhmien työttömyys vaihtelee jyrkästi niiden välillä; osa ryhmistä on sopeutunut ja työllistynyt, osa taas ei. Usein tämä johtuu maahanmuuttajasta itsestään, koska hän ei halua omaksua uusia tapoja ja uutta kieltä. Tämän tosiasian ei tarvitse olla rasismia vaan askel sellaisen epäkohdan tunnustamiseen, mikä voidaan korjata.
4. Moni maahanmuuttaja haluaa sopeutua
Osittain totta, mutta vain osittain. Lukuisat esimerkit Länsi-Euroopan eri maissa sijaitsevista terroristijärjestöjen soluista ja fundamentalistikouluista osoittavat, että aina tämä ei pidä paikkaansa. Vaikka suurin osa tulijoista haluaisi sopeutua, niin yksikin pommi-isku on liikaa ja vaatii lähes aina kuolonuhreja. Tähän mennessä esimerkiksi suunniteltu kaasuisku Euroopan unionin parlamenttiin onnistuttiin välttämään ainoastaan hyvällä tuurilla. Liiallinen optimismi ja luottamus voivat siis johtaa hyvin ikäviin seurauksiin.
5. Suomalaiset tarvitsevat uutta geeniperimää maahansa
Väärin. Ei ole mitään sellaista biologiaan perustuvaa syytä, miksi Suomeen pitäisi ottaa lisää maahamuuuttajia. Geneettinen alttiutemme sairastua perinnöllisiin tauteihin muuttuisi, jos tänne otettaisiin suuri määrä muiden etnisten rymien edustajia, mutta tällöin ainoastaan korvaisimme vanhat sairaudet uusilla. Tämä ei olisi välttämättä järkevää, koska olemme oppineet elämään tuttujen, tällä geeniryhmälle ominaisten sairauksien kanssa ja myös oppineet hoitamaan niitä elintavoillamme.
Maahanmuutto
Thomas Berglund
2
240
Vastaukset
- Tapsa
No niin olisi taas tarjolla suomi mammoille uutta geeniperintöä meinaan kun tuoreita ja nuoria jalkapalloilijoita Afrikasta jätti palaamatta kotiina. Eli KELA,n ovet levälleen auki uusille uroille että uudet geenit pääsevät suomalaisiin sukupuihin, samalla voisi saa ilmaisen rusketuksenkin tarvitsematta lennellä enään Espanjaan rusketuksen ottoon.
- Vihtori
se Junnu lauloi?........Manolito Manolito huoneeni on 106 :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1389808
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p393982Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313595Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352654Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981567Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376