Mitä vakuutuksia yrityksellä tulee olla? Mitkä on pakollisia, mitkä vapaaehtoisia mutta hyvä olla?
Yritys konsultointia, eli mitään koneita ja materiaaleja ei ole, normaalia toimistoa lukuunottamatta. Noin 10 henkilöä alkaessa ja kasvunäkymiä.
En ole itse yrittäjä, mutta pitäisi selvittää asiat ja aika tyhjältä pöydältä joudun lähtemään asiaa hoitamaan.
Vakuutukset
6
597
Vastaukset
- konkari joo
eli jos alat yrittäjäksi ja tienaat vähintään 6200 ekua vuodessa niin tulee ottaa YEL-vakuutus eli yrittäjäeläkevakuutus, paitsi jos perustat Oy:n ja omistat alle 51%, silloin voit kuulua TYEL:n piiriin ja tätä vakuutusta ei tarvita.
Koska YEL tuo sulle niin paskan eläkkeen niin suosittelen että otat minimin ja turvaat eläkkeesi muuta kautta. Ota lisäksi joku sairaskuluvakuutus niin ei tule ongelmia sairausajoilla. Ole tarkkana miten turvaat eläkkeesi.- Mitä kaikkia tulee olla
En ala yrittäjäksi vaan työtekijäksi tähän firmaan. Ilmeisesti nimenomaan yrityksen vakuutuksia etsin, omistajat hoitakoot omansa.
- nyt muutamia
Mitä kaikkia tulee olla kirjoitti:
En ala yrittäjäksi vaan työtekijäksi tähän firmaan. Ilmeisesti nimenomaan yrityksen vakuutuksia etsin, omistajat hoitakoot omansa.
Työntekijöiden pakolliset vakuutukset:
-eläkevakuutus
-ryhmähenkivakuutus
-tapaturmavakuutus
-työttömyysvakuutus
Nämä tulevat kyllä kuin manulle illallinen, kun soittaa vakuutusyhtiölle.
Yrityksen vakuutukset ovat kaikki vapaaehtoisia, mutta kai sille toimistolle nyt jokin palo/murto pitäisi olla. Lisäksi ottaisin kyllä jonkun vastuu/oikeusturvavakuutuksen. Mutta jos kutsut vakuutusmyyjän juttusille, niin löytyy todella paljon vakuutuksia, jotka on melkein "pakollisia". - Mitä kaikkia tulee olla
nyt muutamia kirjoitti:
Työntekijöiden pakolliset vakuutukset:
-eläkevakuutus
-ryhmähenkivakuutus
-tapaturmavakuutus
-työttömyysvakuutus
Nämä tulevat kyllä kuin manulle illallinen, kun soittaa vakuutusyhtiölle.
Yrityksen vakuutukset ovat kaikki vapaaehtoisia, mutta kai sille toimistolle nyt jokin palo/murto pitäisi olla. Lisäksi ottaisin kyllä jonkun vastuu/oikeusturvavakuutuksen. Mutta jos kutsut vakuutusmyyjän juttusille, niin löytyy todella paljon vakuutuksia, jotka on melkein "pakollisia".Sitä juuri pelkäänkin, että kun myyjiltä kysyy, niin melkein kaikki on pakollista että edes jotenkin pärjäisi. Alkuun vaan ihan pakolliset ja joku tarpeellinen, kattoo sit myöhemmin jos laajentaa.
Mitä jos toimisto on vuokralla? Mikä vakuutusyhtiö tekee yhteistyötä eläkeasioissa Varman kanssa? - ihmettelen vaan
Mitä kaikkia tulee olla kirjoitti:
Sitä juuri pelkäänkin, että kun myyjiltä kysyy, niin melkein kaikki on pakollista että edes jotenkin pärjäisi. Alkuun vaan ihan pakolliset ja joku tarpeellinen, kattoo sit myöhemmin jos laajentaa.
Mitä jos toimisto on vuokralla? Mikä vakuutusyhtiö tekee yhteistyötä eläkeasioissa Varman kanssa?Millanenhan konsulttifirma teillä on oikein perusteilla, kun ette perusasioita saa selvitettyä itse, vaan turvaudutte "suomi24 hevosmiehen tietotoimistoon"?
- ...sellainen
ihmettelen vaan kirjoitti:
Millanenhan konsulttifirma teillä on oikein perusteilla, kun ette perusasioita saa selvitettyä itse, vaan turvaudutte "suomi24 hevosmiehen tietotoimistoon"?
...jossa nuori kaveri laitetaan pistämään uusi toimisto pystyyn ja osaamisalueena todennäköisesti tekninen tontti, ilmeisesti IT-tai ihan ammattiurakonsulttisektorilla ja sielläkin todennäköisesti jossain isommissa softatoimituksissa tms. vastaavissa.
Semmoista se on, itse olen perustanut muutamankin yksikön tyhjästä, mutta yli 4-kymppisenä olen jo aivan liian vanha, ilmeisen kallis ja työtön otettavasksi vakavasti näiden talossa olevien nuorten sankareiden rinnalla, vaikka teknillisen osaamisen lisäksi ei tämmöisissä infraan liittyvissä asioissa paljon munia jäädä puristelemaan vaan vakuutukset olisi tehty jo.
Jokos työterveydenhuoltosopparit, siivoukset, autopaikat, sähköasopparit ja muut vastaavat junailut on tehty jo ? Onko kerroksessa muuten huonekalujakaan vielä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996084
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804792Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983055Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282863Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191516Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861039Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774