Sydämessä jotain vikaa?

25v nainen

Minulla on alkanut esiintyä outoja tuntemuksia sydämessä. Tiedän, että on ihan normaalia ja vaaratonta, että välillä sydän lyö epätahtiin ja tulee sellaisia ylimääräisiä voimakkaita lyöntejä. Niitä kai tulee kaikille joskus. Mulla on kuitenkin alkanut tulla niitä nyt muutaman viikon aikana tosi paljon, päivittäin ja usein monta kertaa päivässä, erityisesti makuuasennossa. Aina nukkumaan mennessä ja päiväunille mennessä niitä tuntuu vähän väliä ja tosi voimakkaina. Muutenkin niitä tulee usein monta peräkkäin ja ne tuntuu epämiellyttäviltä, tuntuu ihan kurkussa asti. Toivotrtavasti joku ymmärsi mitä tarkoitin, koska en tiedä, milllä nimellä noita virallisesti kutsutaan.

Mulla on koko kevään ollut kovaa väsymystä ja voimattomuutta ja se paheni muutama viikko sitten samaan aikaan kun noi sydäntuntemukset alkoivat voimakkaina. En tiedä, että liittyy nuo jotenkin toisiinsa, mutta vähän siltä tuntuisi. Epäilen jotain kilpirauhas- tai lisämunuaishäikkää, koska mulla on jo valmiiksi muutama autoimmuunitauti, joten riski kai on suurentunut. Voisiko esim. Addisonin tauti olla tuon sydänongelman takana? Mun muut oireet sopisivat parhaiten siihen.

3

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123123

      En osaa neuvoa mutta ittellä on sama juttu tullut nyt pari kuukautta sitten että erityisesti nukkumaan mennessä sydän jymäyttää pari kertaa kovasti n. 10 minuutin välein. Samalla ollut myös joskus hengenahdistusta ja en saa näiden takia enää kunnolla unta kun vähän pelottaa onko sydämmessä taas jotain vikaa. Itsellä on siis synnynnäinen sydänvika.

    • harmanmaanromu

      älä tee mitää väkisin,nauti elämästä,sydän varoittaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2233
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      2131
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1847
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1524
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1417
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      565
      1216
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1018
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      353
      959
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe