Ostin muutama viikko sitten Keravan Anttilasta Men in Black II DVD:n. En ehtinyt silloin katsoa filmiä, kun olin lähdössä matkoille. Viikkojen kuluttua palattuani huomasin DVD:n olevan joku venäläinen piraatti-versio. Kyllä vitutti, mutta ostoksesta oli niin kauan aikaa, että oli turha enää napista. En käy enää tuossa kaupassa, tuskin koko Anttilassakaan. Älkää tekään.
DVD:n kotelo oli ihan aidon näköinen, luvattiin suomenkieliset tekstit yms. Itse levyssä luki keskellä jotakin kyrillisillä kirjaimilla. Filmissä oli ääni englanniksi, venäjäksi, unkariksi ja tsekiksi. Tekstitystä ei ollut millään kielellä. Selvä venäläiskopio siis.
Kokeilin DVD:tä sekä varsinaisessa soittimisessa että PC:n DVD asemassa. Muutenkin koko levy oli jotenkin sekava, minun mielestäni siellä ei ole koko elokuvaa ollenkaan, ilmeisesti joku kokoelma filmistä poisleikatuista pätkistä.
Anttila myy piraattia
6
2260
Vastaukset
- Ei myöhäistä
Kyl sä saat viä vaihdettua sen. Uusien lakien mukaan, muistaakseni, on myyjällä vastuu virheellisestä tuotteesta ainakin 6 kk ellei pitempäänkin.
Mene ja valita, jos löytyy samanlaisia lisää hyllystä, ni voivat hyväs lykys antaa sulle korvaukseksi / ongelman esiintuomisesta ylimääräisiä DVD:tä. Jokatapauksessa saat ainakin rahat takas tai toimivan DVD tilalle.- äippä
Pitäisi valittaa tommosesta.
- tään jutun ...
Vai mitä ?
- aivan
Anttila ei myy pirattikopoita. Jos myy, niin ei tähän tapaukseen silloin sovelleta kuluttajansuojaa vaan rikoslakia ja tekijänoikeuslakia. Teon vanhenemisaikakin pitenee silloin. :)
- r-r-r-rock
Olen joskus 1980-luvulla ostanut Anttilasta pari äänilevyä, jotka myöhemmin totesin laittomiksi, heikkotasoisiksi konserttitaltioinneiksi. Myöhemminkin on tullut ostettua hieman epäilyttäviä äänitteitä, jopa Stockmannilta.
Menkääpä mihin tahansa tavarataloon, kaikenlaisia tunnettujen artistien livetallenteita ja kokelmia löytyy tuntemattomien levy-yhtiöiden julkaisemina. Jonkinlainen maininta lisenssioikeuksista saattaa levystä kyllä löytyä, muttei maallikko noista tiedä, ei välttämättä levyjen sisäänostajakaan. Veteen piirretty viiva.
Piraatti-DVD Anttilassa kuulostaa ällistyttävältä. Oliko ehkä kyseessä laillinen Venäjän kopio, joka oli erehdyksessä myynnissä? Toisaalta venäläiset ostavat paljon Anttiloista, joten levy saattoi olla myynnissä tositarkoituksella. - antti
Myyjä on käynyt ostamassa piraatin jostain muualta. Lyönyt hyllyyn hintalapun kanssa ja ottanut vastaavan alkuperäisen itselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770