307 SW panoraamakatto

kertokaapa vähän!

eli pliis?

- onko yhtä nasta käytössä kuin miltä vaikuttaa?
- ongelmia, heikkouksia?
- onko kylmä talvella / kuuma kesällä?
- toimiiko sähkötoiminen sisäverho hyvin?

3

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roland

      Jaa, mulla on 206 Roland Garros, jossa on lasikatto. Se on erittäin nasta, etenkin kyydissä olevien mielestä ;-) Talvesta ei tosin ole kokemuksia vielä. Tokihan kesällä aurinko porottaa kuumasti, mutta sitä varten on ilmastointi. Käytännössä kesällä pidin koko ajan kattoa auki, ts. en käyttänyt aurinkoverhoa kuin extreme-auringonpaisteessa suoraan kupoliin. RG:n sisäverho on tähän asti toiminut moitteetta.

      Ymmärtääkseni 307 SW:n katto on samanlainen kuin 206 RG:n , mutta siinä mielessä parempi, että lasikatto lähtee heti "alusta", Roland Garrosissa on edessä pätkä tavanomaista kattoa.

      Jos jollakin on talvikokemuksia lasikatosta, kertokaa ihmeessä.

    • Jysky

      Onhan se tosi hyvä. Lapset ja yleensäkin keski- / peräpenkkiläiset tykkää, koska se tekee auton huomattavsti avarammaksi. Etuistuimelta sitä ei niin huomaa, paitsi kojelauta saa valoa enemmän. Joskus liikennevaloissa siitä on myös etua, kun katon läpi voi katsoa valojen vaihtumista.

      Vasta-aurinkoon ajettaessa verhoa joutuu pistämään kiinni, koska taaemmat penkkiläiset häikäistyvät. SW:n ilmastointi (meillä autom) kyllä jäähdyttää aika nopeasti, jos verho on jäänyt auringonpaisteeseen auki. Talvella verhoa avattaessa lasi on jäässä, mutta nopeasti se kyllä kirkastui. Eikä meillä ollut koko talvena autossa kylmä. Ilmeisesti autom ilmastointi on eri kennolla varustettu kuin manuaali. Verhokin on toiminut pientä ääntelyä lukuunottamatta hyvin.

      Lasi on muuten huomattavan tumma, erikoislasia kun on. Tämä varmaan vaikuttaa paljon sisätilojen lämpiämiseen.

      Veikkasin lasiteknologian yhä kehittyessä tuollaisten ratkaisujen lisääntyvän. Onhan niitä tullut jo useille valmistajille.

    • Brainlezz

      - Tosi mukava. Tekee autosta selvästi avaramman ja tilavamman tuntuisen. Takapenkiltä katto pääsee oikeuksiinsa parhaiten.
      - Lämpölasi tekee sen että mulla ainakin tuppasi kupoli palamaan pahimmilla helteillä. Siihen auttaa vanha konsti: hattu. Myöskään 3 kk esikoinen en vielä toistaiseksi osaa arvostaa suoraa auringopaistetta. Onneksi verhon saa "vedettyä" haluamaansa kohtaan.
      - Ilmastointi on ainakin viileänä pitänyt. Talvi tulossa... nooh webasto pitää lämpimänä =) Jos oiken paleltaa niin pistetään kansi kii.
      - Ei ole ollut ongelmia toiminnan kanssa. Joskus hieman vikisee kun avaa/sulkee. Ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7987
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2270
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2186
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1759
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1250
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1236
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1153
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      843
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      798
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      747
    Aihe