Kuinka tuo asennus käytännössä tapahtuu, häviääkö mitään tiedostoja asennuttaessa XP suoraan 98:n päälle. Vai voiko näin ihan tumpelokin asentaa XP:n siten että ei kun levy asemaan ja sittenpä se onkin jo XP koneessa?
XP:n asennus 98:n päälle?
jussi
6464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei häviä, päivittää vain käyttiksen.
Siis levy asemaan, asennus käyntiin ja vot!
Onnistuuko XP:n asennus w2000:n päälle myös ongelmitta? En ole osioinut kovalevyä, vaan kaikkia kama on C:llä. Voinko vaan tehdä päivitysasennuksen, siten että mitään ei häviä?
Varmista ensin, että nykyinen käyttiksesi käyttää NTFS-muotoa. Periaatteessa XP ymmärtää noita muitakin, mutta kokemuksesta aikas paljon huonommin. Voit aloittaa PÄIVITYSASENNUKSEN. Lue tarkkaan mitä kone kertoo ja varoittaa. Jos ilmenee, että XP ei suostu asentumaan ilman formatoivaa asennusta, keskeytä asennus. Käy tallentamassa kaikki tarpeelliset tiedostosi vaikka poltettuna, niin vahinko ei ole suuri ja voit palauttaa koneen ne uudelleen asentamalla. Huomaa, että joudut myös asentamaan liki jokaisen laiteajurin uudelleen, joten ne kannattaa varata jo valmiiski lädettyville asennusta aloittaessa.
XP:n päivitys rompulla voit asentaa XP:n kolmella eri tavalla.
1= Päivittää 98:n XP jollin kaikki omat tiedostosi ja asetuksei säilyvät.
2= Voit jättää 98:n esim. C:osoille ja asentaa XP:n vaikkapa D-osiolle, vit käyttää jatkossa molempia.
3= Uuden kopioin asennus vaihtoehto asentaa koneeseesi pelkästään XP:n jolloin kaikki vanhat tiedostosi tuhoutuu.
Suositteln Uuden kioin asenusta.
XP:n asennus romulla on kyllä selkeät ohjeet koko asennuksen ajan, muista katsoa joka kohdassa aivan KAIKKI vaihtoehdot, ennen kuin klikkailet asennuksen jatkuvan.
Ajattelin vaan, että kuulin juuri pari päivää taanne yhden it-insinöörin juttua siitä, kuinka hän päivitti 98:n winXP:ksi...eipä onnistunut. Kaikki piti mennä hyvin, mutta vain puhdas asennus (=alustettu ja formatoitu asennus) sujui mutkitta. Syynä lienee nuo fat16 vastaan fat32 eriäväisyydet.
Päivittäminen onnistuu yleensä. Ainakaan minulla ei ole ollut koskaan suurempia pulmia. Lopputulos ei ole kyllä koskaan ollut yhtä hyvin kuin "clean install", muutamasta syystä joista tarkemmin alhaalla:
1) Laiteajurirajapinta poikkeaa oleellisesti 98:ssa ja XP:ssä eli vaikka jonkin ohjelman pääohjelma (EXE) toimisi molemmissa, sen voi joutua asentamaan uudelleen, koska asennusohjelma asensi aikoinaan 98:lle sopivat ohjelmakirjastot (DLL) ja niistä ei ole välttämättä XP:ssä hyötyä. Tämä ei aina päde, on mahdollista tehdä DLL joka toimii molemmissa, riippuu vähän ohjelmasta ja sen tekijöiden taidoista.
2) FAT on huonompi kuin NTFS ja vaikka FAT:n voi konvertoida NTFS:ksi, lopputulos on aina huonompi kuin alkuperäinen FAT-levy, koska konvertoitunakin tietyt hakemistorakenteet säilyvät FAT:lle ominaisena. Tämän huomaa esimerkiksi defragmentointiohjelmilla.
3) Käyttöjärjestelmän rekisteriin tuppaa jäämään kaikenlaista turhaa ja parin vuoden välein tehty puhdas asennus on helppo tapa korjata tilanne.
4) Epäsopivat ohjelmat kannattaa poistaa ennen päivitystä, koska jälkeenpäin niiden poistaminen voi olla hankalaa.