jarrunestettä paisuntasäilöön.

Ajatuksissa kaadoin jarrunestettä paisuntasäiliöön. meni varmaan noin 2dl. Onko nesteiden vaihto ainoa ratkaisu, vai onko nuin pienestä määrästä haittaa?
93887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minä kaadoin kerran bensaa jäähdyttimeen... Luulin olevani viisas pitämällä pientä määrää bensaa mukana jos sattuisi loppumaan. Sitten epähuomiossa luulin sitä pakkasnesteeksi.

Äänestä

..tuo jarruneste ohutta öljyä. Sehän siinä on ainakin, että kun menet autoa vaihtamaan, katsoo ostaja nesteitä ja sanoo, että "taitaa olla vedet ja öljyt sekaisin." Siihen tulee nesteen pinnalle se öljykalvo, luulisin. En oikein usko tuosta muuta haittaa olevan. Ei tietysti hullumpi homma ole jos huuhtelee järjestelmän, tuleepahan sekin siten tehtyä tuon erehdyksen takia.

Äänestä
  • Jos siitä paisuntasäiliöstä imis letkula ne jarrunesteet pinnasta pois?

    Äänestä

  • Eikä mitään ohutta öljyä.

    Silikonipohjaiset kilpanesteet sitten erikseen.

    Kokeilepas sekoittaa perinteistä jarrunestettä veteen jossakin purkissa, hienosti blandaantuu.

    Jarruneste ei luonnollisestikaan vahingoita kumiosia, eli letkuja sekä tiivisteitä.

    Äänestä

  • Prkl. kirjoitti:

    Jos siitä paisuntasäiliöstä imis letkula ne jarrunesteet pinnasta pois?

    Jos et ajanut autolla, niin siinä säiliössähän se jarruneste on.Säiliön tyhentämisellä vahinko korjaantuu.

    Äänestä

  • On.... kirjoitti:

    Eikä mitään ohutta öljyä.

    Silikonipohjaiset kilpanesteet sitten erikseen.

    Kokeilepas sekoittaa perinteistä jarrunestettä veteen jossakin purkissa, hienosti blandaantuu.

    Jarruneste ei luonnollisestikaan vahingoita kumiosia, eli letkuja sekä tiivisteitä.

    ...ajattelin tarkemmin heti kun kirjoitin tuon. Tiesin, että joku korjaa virheen. En ole kokeillut tuota veteen sekoittamista. Haittaa ei kuitenkaan liene tuosta tilkasta jäähdytysjärjestelmälle. Hyvä kun korjasit virheellisen tietoni:)

    Äänestä

  • ML213 kirjoitti:

    Jos et ajanut autolla, niin siinä säiliössähän se jarruneste on.Säiliön tyhentämisellä vahinko korjaantuu.

    Niin hoksasin nyt varmaan 3-5kk myöhemmin kun aloin kattoon autosta nesteitä ja siinä huomesin että hitto laitoin silloin jarrunestettä (edellisessä autossa oli jarruneste säiliö kyseissessä paikassa). Ei siitä ainakaan vielä ole olllut mitään haittaa.

    Äänestä

Jarrunesteet on joko polyglygolipohjaisia, silikonipohjaisia tai sitten jos ajelee citikalla niin mineraalipohjaisia, eli ainakaan polyglygolipohjaisista tai silikonipohjaisista aineista ei ole mitään haittaa jäähdytinjärjestelmässä. Jarrunestettä voisi käyttää hyvin jäähdytin nesteenä, mutta ovat siihen hommaan vain turhan kalliita..

Äänestä
  • jarrunestettä voi käyttää glygolin tilalla? ompas typerämpää mitä vähään aikaan olen kuullut. siinä on sen jälkeen sisä ja ulko kenno niin limassa ettei tarvii lämpöä paljon lämppäriltä odotella.puhumattakaan mitä moottorin tiivisteet siitä tykkää! ja se paska hyhmääntyy koko moottorin sisuksiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


prkl. kirjoitti:

Ajatuksissa kaadoin jarrunestettä paisuntasäiliöön. meni varmaan noin 2dl. Onko nesteiden vaihto ainoa ratkaisu, vai onko nuin pienestä määrästä haittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu