Miten kuvailla tälläistä elokuvaa ja säilyttää silti jonkinlainen omaperäisyys arvostelussa?
Aloitetaan vaikka vähemmän omaperäisesti kertomalla, että kyse on hiton huonosta ja turhaakin turhemmasta kliseisestä kauhuremakesta.
Kun historia kääntää lehteään ja katsomme tätä aikaa kaukaa huomisesta, saatamme nähdä tässä ajassa jotain pahaa ja ilkeää, enkä nyt puhu Irakin sodasta tai nälänhädästä, vaan ahneesta ja häijystä Hollywoodin remaketeollisuudesta, joka on pahinta ja alhaisinta riistoa sitten siirtomaa-ajan.
No, ei kai, olihan Ring ihan ok.
Tässä kyseisessä elokuvassa ei ole mitään aitoa tai inhimillistä, mutta niin ei ole myöskään suurimmassa osaa yleisölle laskelmoidusti räätälöidyssä muussakaan kauhussa, mutta erityisen raskaaksi "rikoksen" tekee se seika, että kyse on remakesta.
valitettavaa, että juuri kauhuelokuvat ovat se genre joka, sen lisäksi, että sen parista löytyy ennakkoluulottomimpia ideoita ja innovatiivisempia toteutuksia, niin se myös houkuttaa pariinsa eniten puhtaasti taalankuvat silmissä vaeltavia rahastajia, ja valitettavasti tästä genrestä tuntuu löytyvän myös halpaan menevimmät katsojat - vai mitä mieltä pitäisi olla siitä, että kyseinen The Eye -oksennus on kerännyt peräti 15% katsojista täydet pinnat IMDB:ssä - häh?
Haluaisin kohdata edes yhden näistä idiooteista ja antaa vanhan kunnon selkäsaunan koivunoksalla.
En halua tuhlata aikaani kuvailemalla tätä filmiä, muuten kuin neuvomalla katsomaan ensin alkuperäinen kelpo leffa ja miettimällä vasta sen jälkeen haluaako todella viettää loppu elämänsä ensimmäisen päivän tämän elokuvan parissa.
*
The Eye -08
0
160
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417367Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393801Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172158- 321400
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261397- 321354
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3361175Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141992Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897