parvekkeelle näkösuoja

varjoon suojaan

Mikä olisi hyvä näkösuoja parvekkeelle?Parveke on siis tavallinen pitkämallinen;ei lasitettu.Toisella lyhyellä puolella on seinämä mutta toisella puolella ei ole mitään ,joten mitä ehdottaisitte näkösuojaksi?Eikö Bambuverhoa voi käyttää ulkona?

1

1159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööörpö

      Mulla on vähän samainen ongelma. Parveke on pitkä, heitetään nyt veikkaus 3,5 metriä pitkä ja 1,5 metriä levee. Ei oo laseja. partsi on koko olkkarin ulkoseinän levynen.

      Haaveilin sellasesta hienosta puusäleiköstä kaiteen ja katon väliin.No en löytänyt sellasia mistään. Ainoa missä oli hienoja säleikköjä olis joissakin pirun aitaelementeissä, mutta ei mitään parvekkeelle soveltuvaa. Nuo köynnösaidat on jotenki liian hepposen näkösiä.

      No sitten päädyin kuitenkin ostamaan pieniä köynnöstukiaitoja 3 kpl, niissä kun oli vähän pienemmän ne reiät. Nikkaroin ne yhteen, oli kyllä paskamainen homma, oon kuluttanu nyt siihen touhuun koko tämän illan ja viikonloppuna monta tuntia myöhään illalla. Nyt se on lähes valmis, pitää vielä vähän fiksata. ja petsata vielä toinen puoli. No on tuo nyt ihan kohtuullisen näköinen kuitenkin.

      Ongelma on vaan se, ettei tuo nyt juurikaan tuo varjoa. Aurinko porottaa parvekkeelleni melkein koko päivän kesäisin ja sinne kuolee kaikki kukat. Ainoa ilo minkä nyt sain tuosta ristikosta on visuaalinen. Mutta en nyt kyllä saanut kahta kärpästä yhdellä iskulla kun tarkoitus oli saada vähän auringon suojaakin.

      Mä oon vuosi sitten ostanut partsille nuo lattialaatat ( painekyllästettyä puuta ), todennäköisesti petsaan nekin tummaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      138
      5828
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      397
      2642
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      136
      2584
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      11
      2107
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      15
      1703
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      73
      1266
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      4
      1094
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      10
      1072
    9. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      52
      948
    10. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      84
      890
    Aihe