Elämä takanapäin

mies -71

Elämä on kyllä täysin ajanut musta ohitte, tuntuu että ihan hetki sitten olin se 18-vuotias nuorimies jolla oli elämä edessä. Mutta kyllä se on vähitellen tunnustettava itelleen että rupeaa pikku hiljaa olemaan elämä takana päin, parhaat kortit elämässä on käytetty, osan mahdollisuuksista olen itse pilannut mutta aika lailla olen myös olosuhteiden uhri. Nuorenpana vielä ajattelin että kyllä tää tästä mutta parikymmentä vuotta vanhempana tuntuu todella vahvasti siltä että asiat eivät ainakaan parane. Tuntuu nykyään vaan todella masentavalta lähteä aamulla töihin, mitään muuta syytä työssä käynnille en keksi kuin että saa kämpän pidettyä jotta taasen voi viikonloput tuijotella seiniä. Olisin halunnut elämältä enemmän lähinnä perheen en edes käsitä miksi jäin yksin en poikennut muista ikätovereistani mitenkään ihmeemmin, oli kavereita ja kuljin juhlimassa mutta kavereiden saatua perhettä rupesin olemaan omissaoloissani koska tunsin itseni poikkeavaksi koska olin yksin.

6

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koskaan

      tosissasi yrittänyt liehitellä jotain tyttöä? Oletko koskaan ollut rakastunut?
      Miehillä on sikäli hyvä, että lapsia voi saada myöhemmälläkin iällä.

      • mies -71

        Kyllä olen ollut rakastunut ja tyttöjenkin kanssa oli nuorempana juttua mutta ikinä mihinkään vakavampaan ei edennyt. Elin oikeastaan aika riehakkaan nuoruuden, kaikenlaisissa pirskeissa kuljin mutta jotenkin sitä vaan jäi yksin. Ryyppäsinkin rankasti 25-vuotiaaksi asti siitä saakka olen käytännössä katsoen ollut juomatta tähän päivään asti mutta nyt on käynyt mielessä ottaa loparit töistä ja juoda itsensä hengiltä.


    • sanat..ennen

      Oli samanlaiset aatokset.

      37 vuotiaana sitten tein elämänmuutoksen, pakon edessä, ja halusinkin muutosta.

      Hain kaikki mahdolliset keinot, yleisestä terveydenhoidosta, kuntoutuksista, luennoilta, tapahtumista.
      OLEN ELÄKKEELLÄ. nYT 56 VUOTIAS.

      Yksin, mutta en yksinäinen. Toimintatarmoa täynnä. Elämän muutos kannatti. Olen onnellinen.
      Mailma on mahdollisuuksia täynnä.
      En omista asuntoa, enkä tarvitsekkaaan OMISTAA?

      http://www.healingeagle.net/Fin/Awareness.html

      http://www.positiivarit.fi/

      http://www.mtkl.fi/tapahtumakalenteri/kuntoutuskurssit/

      ARMAHDA ITSEÄSI !

    • Luuserias

      Minäki parikymppisenä ajattelin että kyllä tämä tästä. Nyt huomaan, että ikätoverit ovat aikapäiviä sitten perustaneet perheen jne. puhumattakaan mua huomattavasti nuoremmista ihmisistä. Itse olen väliinputoaja. Olen vaipunut epätoivoon. Mun ei kannata enää yrittää muuta kuin selvitä hengissä päivästä toiseen, jos silläkään on enää väliä. Toivon pohjimmiltani kuoleman armahtavaa kosketusta elämääni, muut kosketukset ovat jääneet vain haaveuneksi.

    • Mies48

      Vielä ei ole liian myöhäistä! Itse elelin yksikseni 41 vuotiaaksi, sitten tapasin elämäni naisen ja nyt minulla on 6 vuotias poika..
      Koskaan ei ole liian myöhäistä! Elämäsi ei suinkaan ole ohi, tulet elämään vielä monia kymmeniä vuosia.. Ota itseäsi niskasta kiinni ja tee elämälläsi jotain! Ole mies! Kaikki kääntyy vielä hyvin, älä luovu toivosta. Se että et löytänyt nuorena elämänkumppania, ei tarkoita että se ei olisi enää mahdollista. Koskaan ei ole liian myöhäistä. Tsemppiä sinulle!

    • ole ---

      ---menetetty. 37 vuotias ei ole vielä mitään. Ei voi olla, sillä oon itse samanikäinen. Itse en edes kaipaa rääkyviä kersoja ja nalkuttavaa eukkoa, mitä kavereilla on.

      Sitten kun makaat arkussa niin on liian myöhäistä tehdä asioille mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2203
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2112
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      1835
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1516
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1415
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      564
      1202
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1015
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      351
      952
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      949
    Aihe