Itse vein laskuni ja sopimukseni asianajajalle. Laskuja Yregiltä tulee, mutta eivät ole enää Justitian lomakkeita. Korkoja laskuissa ei ole ja perimisuhkaa ei mainittu. Ruotsissa asianajajat kiinnostuneita ( kirjoitus passagessa) nostamaan joukkokanteen yritystä vastaan, jotta saatasiin valtiovalta vakuuttumaan myös yrittäjien kuluttajasuojasta. Mites meillä Suomessa? Annetaanko meillä vilpillisen toiminnan jatkaa pienyrittäjien petkuttamista? En ikinä enää osta mitään puhelinmyyjältä.
Nostettanhan kissa uudestaan pöydälle ja yritettän saada vilpillinen, kenties jopa rikollinen, yritystoiminta aisoihin.
Nostettanhan kissa uudestaan pöydälle ja yritettän saada vilpillinen, kenties jopa rikollinen, yritystoiminta aisoihin.
Vastaukset 1
Vanhimmat
"En ikinä enää osta mitään puhelinmyyjältä."
Hupaisaa. Minä en edes vastaa puhelinmyyjien puheluihin. Saldo on hyvä; yrityksen perustamisesta lähtien YKSIKÄÄN puhelinmyyjä ei ole päässyt juttusille asti.
Mitenkö ? Älä vastaa outoon numeroon. Sen jälkeen Finderillä tsekkaus mistä firmasta tulee. Jos puhelinmarkkinointia, numeroon ei koskaan tulla vastaamaan. Jos asiakas, soitetaan takaisin (tällä alalla tosin oudot asiakkaat hyvin harvoin soittelevat). Jos tietoja ei ole, soita ilman oman numeron näyttöä ja jos puhelinmyyjä => "anteeksi väärä numero" ja numero bänniin.
Pomopalvelu.fi ajaisi saman asian, mutta en viitsi maksaa joka kerta erikseen häiriköiden soitellessa.