Akaan luuranko ?

holmes-

Onko Akaassa tavallista piilottaa tapetut liiterin alle. Englannissa on tapana haurata puutarhaan...jossain päin kuulemma on luurankoja kaapissa !

9

1185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sherlock..

      Haluatko kertoa tarkemmin? Kiinnostaa.

      • Aamulehdestä

        Akaan Viialassa asuva myyjä Juha Mäkelä teki ystävänsä Esa Tromstedtin kanssa hämmennystä herättävän löydön viime viikolla: omakotitalon pihalla olevan liiterin lattian alta tuli esiin epäilyttäviä luita. Poliisit ovat noutaneet luita Mäkelän ja Tromstedtin mukaan kahteen kertaan.

        Vanhan liiterin lattia oli romahtanut kuopalle, mikä oli ärsyttänyt pitkään Mäkelää. Nyt oli määrä purkaa lattia ja rakentaa uusi.

        Mäkelä kertoo, että hänen isänsä isä osti talon 80-luvun taitteessa. Tontilla oli vanhan asuintalon lisäksi tämä kyseinen liiteri, joka Mäkelän hallussa olevien papereiden mukaan on rakennettu vuonna 1938.

        Mäkelä ja hänen isänsä rakensivat uuden omatalon vuonna 1986. Liiteri jäi entiselleen, mutta myöhemmin sitä kunnostettiin ja liiterin yläkerrassa sattuneen tulipalon jälkeen Mäkelä rakensi uudelleen sekä katon että ulkoverhouksen.

        Sisätilat oli aikaisemmissa remonteissa jätetty korjaamatta, koska siellä säilytettiin vain puita ja pihakalusteita.

        Viime torstaina alkoi lattian purku. Mäkelä ja Tromstedt repivät ensin ylös kaksi kerrosta muovimattoja, joiden alta löytyi täysin lahonnut puulattia. Puujäänteitä kerätessään miehet alkoivat löytää myös luita.

        Usean päivän aikana miehet laskevat löytäneensä noin 30 luuta.

        - Ensin soitimme Akaan kaupungille. Sieltä neuvottiin soittamaan poliiseille. Nyt täällä on käynyt useita poliiseja ja he ovat vieneet luita kahteen kertaan.

        Poliisi ei ole Mäkelän mukaan ollut luita kaivamassa.

        Viialassa luulöytö on käynnistänyt villit huhut siitä, miten luut ovat voineet joutua liiterin sillan alle.

        Aamulehti ei tavoittanut myöhään sunnuntaina asiasta tietäviä poliiseja.


    • Elukan luita

      Eläimen luita, mitä lie teurasjätteitä, luki tänään Aamulehdessä, siinä saivat murhakuvittelijat jauhot suuhunsa, heheheh.

    • Sherlock..
      • luupäällikkö

        minä olen sen kyseisen puuliiterin omistaja, en jaksa enää kommentoida tätä asiaa!


    • luupäällikko

      kiitos sinulle mielen kiinnosta asiaa kohtaan, tämä on mullekin vaikeaa ollut,tämä asia paisui käsiin. suorastaan räjähti! mutta kaivaukset jatkuvat 30.04 alkaen.

    • toimitaan

      Akaassa on tapana upottaa tapetut. (Jokeen tai lampeen). Apuna käytetään mm. katukaivon kansia tms. ja ruumis kääritään jätesäkkiin.

    • luupäällikkö

      asiat on muuttunut, sitten viime luulöytöjen jälkeen. olemme täällä taas kaverin kanssa, kaivelleet muutaman päivän, muutamia erikokoisia luunkappaleita on löytynyt.(myös isompia). vielä tarkkaa tietoa ei aikaisemmista luistakaan ei ole vielä tullut. luut ovat tutkittavana englannissa.Terveisin luupäällikkö!

    • Luupällikkö

      Minulle piti tulla dokumentti luista,poliisilta. Poliisit tutkivat luut muka alle 3 päivässä. Että eläinperäistä teurasjätettä. Salasivat asioita. Ei minulle tullut poliisilta edes puhelinsoittoa tullut, epäilyttää koko touhu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      123
      5173
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1564
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1451
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    9. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      30
      1299
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      28
      1251
    Aihe