Onko Akaassa tavallista piilottaa tapetut liiterin alle. Englannissa on tapana haurata puutarhaan...jossain päin kuulemma on luurankoja kaapissa !
Akaan luuranko ?
9
1166
Vastaukset
- Sherlock..
Haluatko kertoa tarkemmin? Kiinnostaa.
- Aamulehdestä
Akaan Viialassa asuva myyjä Juha Mäkelä teki ystävänsä Esa Tromstedtin kanssa hämmennystä herättävän löydön viime viikolla: omakotitalon pihalla olevan liiterin lattian alta tuli esiin epäilyttäviä luita. Poliisit ovat noutaneet luita Mäkelän ja Tromstedtin mukaan kahteen kertaan.
Vanhan liiterin lattia oli romahtanut kuopalle, mikä oli ärsyttänyt pitkään Mäkelää. Nyt oli määrä purkaa lattia ja rakentaa uusi.
Mäkelä kertoo, että hänen isänsä isä osti talon 80-luvun taitteessa. Tontilla oli vanhan asuintalon lisäksi tämä kyseinen liiteri, joka Mäkelän hallussa olevien papereiden mukaan on rakennettu vuonna 1938.
Mäkelä ja hänen isänsä rakensivat uuden omatalon vuonna 1986. Liiteri jäi entiselleen, mutta myöhemmin sitä kunnostettiin ja liiterin yläkerrassa sattuneen tulipalon jälkeen Mäkelä rakensi uudelleen sekä katon että ulkoverhouksen.
Sisätilat oli aikaisemmissa remonteissa jätetty korjaamatta, koska siellä säilytettiin vain puita ja pihakalusteita.
Viime torstaina alkoi lattian purku. Mäkelä ja Tromstedt repivät ensin ylös kaksi kerrosta muovimattoja, joiden alta löytyi täysin lahonnut puulattia. Puujäänteitä kerätessään miehet alkoivat löytää myös luita.
Usean päivän aikana miehet laskevat löytäneensä noin 30 luuta.
- Ensin soitimme Akaan kaupungille. Sieltä neuvottiin soittamaan poliiseille. Nyt täällä on käynyt useita poliiseja ja he ovat vieneet luita kahteen kertaan.
Poliisi ei ole Mäkelän mukaan ollut luita kaivamassa.
Viialassa luulöytö on käynnistänyt villit huhut siitä, miten luut ovat voineet joutua liiterin sillan alle.
Aamulehti ei tavoittanut myöhään sunnuntaina asiasta tietäviä poliiseja.
- Elukan luita
Eläimen luita, mitä lie teurasjätteitä, luki tänään Aamulehdessä, siinä saivat murhakuvittelijat jauhot suuhunsa, heheheh.
- Sherlock..
Mitäpä muutakaan tuollaisesta tulee mieleen? Ei ensimmäisenä tulisi mieleen piilottaa ELÄIMEN teurasjätettä liiverin alle, keksisin sille aivan muunlaisen paikan.
Mutta onneksi asiaan tuli selvyys:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1524725- luupäällikkö
minä olen sen kyseisen puuliiterin omistaja, en jaksa enää kommentoida tätä asiaa!
- luupäällikko
kiitos sinulle mielen kiinnosta asiaa kohtaan, tämä on mullekin vaikeaa ollut,tämä asia paisui käsiin. suorastaan räjähti! mutta kaivaukset jatkuvat 30.04 alkaen.
- toimitaan
Akaassa on tapana upottaa tapetut. (Jokeen tai lampeen). Apuna käytetään mm. katukaivon kansia tms. ja ruumis kääritään jätesäkkiin.
- luupäällikkö
asiat on muuttunut, sitten viime luulöytöjen jälkeen. olemme täällä taas kaverin kanssa, kaivelleet muutaman päivän, muutamia erikokoisia luunkappaleita on löytynyt.(myös isompia). vielä tarkkaa tietoa ei aikaisemmista luistakaan ei ole vielä tullut. luut ovat tutkittavana englannissa.Terveisin luupäällikkö!
- Luupällikkö
Minulle piti tulla dokumentti luista,poliisilta. Poliisit tutkivat luut muka alle 3 päivässä. Että eläinperäistä teurasjätettä. Salasivat asioita. Ei minulle tullut poliisilta edes puhelinsoittoa tullut, epäilyttää koko touhu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3223744Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283530Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42210- 1061584
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181488Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1211251Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j136907Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit99850Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta77777- 85713