Akaan luuranko ?

holmes-

Onko Akaassa tavallista piilottaa tapetut liiterin alle. Englannissa on tapana haurata puutarhaan...jossain päin kuulemma on luurankoja kaapissa !

9

1215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sherlock..

      Haluatko kertoa tarkemmin? Kiinnostaa.

      • Aamulehdestä

        Akaan Viialassa asuva myyjä Juha Mäkelä teki ystävänsä Esa Tromstedtin kanssa hämmennystä herättävän löydön viime viikolla: omakotitalon pihalla olevan liiterin lattian alta tuli esiin epäilyttäviä luita. Poliisit ovat noutaneet luita Mäkelän ja Tromstedtin mukaan kahteen kertaan.

        Vanhan liiterin lattia oli romahtanut kuopalle, mikä oli ärsyttänyt pitkään Mäkelää. Nyt oli määrä purkaa lattia ja rakentaa uusi.

        Mäkelä kertoo, että hänen isänsä isä osti talon 80-luvun taitteessa. Tontilla oli vanhan asuintalon lisäksi tämä kyseinen liiteri, joka Mäkelän hallussa olevien papereiden mukaan on rakennettu vuonna 1938.

        Mäkelä ja hänen isänsä rakensivat uuden omatalon vuonna 1986. Liiteri jäi entiselleen, mutta myöhemmin sitä kunnostettiin ja liiterin yläkerrassa sattuneen tulipalon jälkeen Mäkelä rakensi uudelleen sekä katon että ulkoverhouksen.

        Sisätilat oli aikaisemmissa remonteissa jätetty korjaamatta, koska siellä säilytettiin vain puita ja pihakalusteita.

        Viime torstaina alkoi lattian purku. Mäkelä ja Tromstedt repivät ensin ylös kaksi kerrosta muovimattoja, joiden alta löytyi täysin lahonnut puulattia. Puujäänteitä kerätessään miehet alkoivat löytää myös luita.

        Usean päivän aikana miehet laskevat löytäneensä noin 30 luuta.

        - Ensin soitimme Akaan kaupungille. Sieltä neuvottiin soittamaan poliiseille. Nyt täällä on käynyt useita poliiseja ja he ovat vieneet luita kahteen kertaan.

        Poliisi ei ole Mäkelän mukaan ollut luita kaivamassa.

        Viialassa luulöytö on käynnistänyt villit huhut siitä, miten luut ovat voineet joutua liiterin sillan alle.

        Aamulehti ei tavoittanut myöhään sunnuntaina asiasta tietäviä poliiseja.


    • Elukan luita

      Eläimen luita, mitä lie teurasjätteitä, luki tänään Aamulehdessä, siinä saivat murhakuvittelijat jauhot suuhunsa, heheheh.

    • Sherlock..
      • luupäällikkö

        minä olen sen kyseisen puuliiterin omistaja, en jaksa enää kommentoida tätä asiaa!


    • luupäällikko

      kiitos sinulle mielen kiinnosta asiaa kohtaan, tämä on mullekin vaikeaa ollut,tämä asia paisui käsiin. suorastaan räjähti! mutta kaivaukset jatkuvat 30.04 alkaen.

    • toimitaan

      Akaassa on tapana upottaa tapetut. (Jokeen tai lampeen). Apuna käytetään mm. katukaivon kansia tms. ja ruumis kääritään jätesäkkiin.

    • luupäällikkö

      asiat on muuttunut, sitten viime luulöytöjen jälkeen. olemme täällä taas kaverin kanssa, kaivelleet muutaman päivän, muutamia erikokoisia luunkappaleita on löytynyt.(myös isompia). vielä tarkkaa tietoa ei aikaisemmista luistakaan ei ole vielä tullut. luut ovat tutkittavana englannissa.Terveisin luupäällikkö!

    • Luupällikkö

      Minulle piti tulla dokumentti luista,poliisilta. Poliisit tutkivat luut muka alle 3 päivässä. Että eläinperäistä teurasjätettä. Salasivat asioita. Ei minulle tullut poliisilta edes puhelinsoittoa tullut, epäilyttää koko touhu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      271
      9433
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2821
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      248
      2047
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      106
      1955
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1457
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      75
      1456
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1398
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1016
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      941
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      848
    Aihe