keskenmeno vai ei !?

tjb

kuinka kauan joutuu odottamaan jos sikiö kuolee
kohtuun ja miten sikiö postetaan.
tarkkoja vastauksia! kiitos.

2

1771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tytti

      Jos on varmaa, että sikiö on kuollut, se kaavitaan tai synnytetään (tarvittaessa lääkkeillä) niin pian kuin mahdollista. Kuollut sikiö kohdussa on kai tulehdusriski. Jos sikiö on niin pieni, etteivät sydänäänet näy välttämättä ultrassakaan, pitää odottaa, kunnes on varmaa, ettei toivoa ole. Silloin yleensä odotetaan, että abortti (keskenmeno) käynnistyisi spontaanisti (eli itsestään).

      Minulle on tehdy kaavinta ja olen myös synnyttänyt kuolleen sikiön (molemmat noin 12- viikkoisia). Kaavinta tehdään nukutuksessa. Käsittääkseni sikiö poistetaan yleensä jotenkin alipaineella. Ainakin minulla vuoto kaavinnan jälkeen oli suht vähäistä, ihan kuin kuukautiset.

      Toinen abortti (keskenmeno, lääkärit sanovat niitä aborteiksi) käynnistyi itsestään. Kuukautisten tyyppistä vuotoa oli noin viikon, sitten alkoi voimakas vuoto, joka kesti noin 6 tuntia. Sitten kaikki oli ohi. Niukkaa jälkivuotoa tietysti. Lääkkeitä en tarvinnut enkä kaavintaa: kaikki tuli ulos. Se tarkistettiin ultralla.

      Itse pidin nukutuksessa tehtyä kaavintaa inhottavana. En tajunnut tapahtunutta, luulin vielä viikkoa myöhemmin välillä olevani raskaana jne. Se oli henkisesti raskaampaa kuin sikiön synnyttäminen. Synnyttäessään näki edes kaiken veren ja jotenkin sopeutui paremmin tapahtuneeseen.

      Sikiön synnyttäminen ei ollut kovin kivuliasta ja jotain kipulääkettä olisi tietysti saanut. Minä en halunnut.

      Sikiötä en kummallakaan kerralla nähnyt. Olivat kai niin pieniä, että hajosivat tms. Lääkärit eivät kaavinnan jälkeen olleet minusta kiinnostuneita enkä saanut mielestäni minkäänlaista tukea. Ehkä siksi kaavinta oli minusta inhottava: minulle tehtiin nukutuksessa jotain ja sitten suunnilleen käskettiin lähteä kotiin.

    • kätilö

      Maailman terveysjärjestön määritemän mukaan keskenmenosta puhutaan silloin, kun raskaus päättyy ennen viikkoa 22 (siis viim, raskausviikolla 21 6)tai painaa alle 500g. Tämän jälkeen kyseessä on synnytys. Suurin osa (n75%) keskenmenoista tapahtuu ennen viikon 13 täyttymistä. Tähän asti sikiö on yleensä niin pieni, että se voidaan poistaa kohdusta kaavinnalla.
      Sikiön ollessa suurempi tehdään yleensä niin sanotusti pieni synnytys, jolloin kohdunsuu saadaan lääkkeillä avautumaan ja sikiö syntyy alakautta. Nämä hyvin pienten sikiöiden synnytykset muistuttavat varsin vähän oikeaa synnytystä ja suoritetaan sairaalan politiikasta riippuen yleensä naistentautien osastoilla. Sikiön saa yleensä halutessaan nähdä, sekin riippuu toki sikiön tilasta (miltä hän esim. näyttää) ja sairaalan yleisistä käytännöistä.
      Mikäli sikiö painaa yli 500g ja raskausviikot ovat jo menneet yli tuon 22 viikon, synnytys tapahtuu yleensä sairaalan synnytysosastolla. Synnytys käynnistetään "normaaliin tapaan" kuten yliaikaiset raskaudetkin, tosin joskus saattaa mennä kauemmin ennenkuin synnytys lähtee käyntiin. Syytä tähän ei tunneta. Synnytys tapahtuu siis normaaliin tapaan alakautta, tosin kivunlievitys voidaan näissä tapauksissa hoitaa paljon "paremmin" koska lapsen voinnista ei tarvitse huolehtia. Tavoitteena pitäisi olla täydellinen kivuttomuus. Kätilön kanssa voi keskustella, haluaako perhe katsella ja pitää sylissään kuollutta lastaan. Hienotunteisuussyistä kuolleen lapsen synnyttänyt äiti sijoitetaan synnytyksen jälkeen mielellään muualle kuin tavalliselle lapsivuodeosastolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      656
      8023
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2306
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2228
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1803
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      1302
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1244
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1186
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      855
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      841
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      769
    Aihe