Onko todellakin tänään kasvupäivä? Olisko 3 vai 4 kasvupäivä päivä tänävuonna? Yleensä tultu rytinällä alas tai keikuttu - 0 tasolla.. Joskus näinkin.. Puhutaan vuoden-kahden kestävästä kasvun hidahtumisesta/taantumisesta, kysymys kuuluupi että mitä vain meinatvat tehdä? korot nousussa ja inflaatio laukkaa... Pitää olla tuottava sijoituskohde että verojen jälkeen saaduilla koroko/lunastus tuotoilla saa rahan reaaliarvon säilymään..
Vastaukset 7
- odottamaan
Tilanne on ollut edeltävinä kuukausina ja myös eteenpäin sellainen, että rahat on kannattanut pitää syvällä housuntaskussa. Asia ei sijoituskohteiden etsimisellä muuksi muutu.
Itsellä kaikki on muutettu viime vuoden lopulla käteiseksi. Kun hetki koittaa, kukaties muutaman kk päästä, olen valmis heittämään taas rysän vesille. Sataprosenttinen käteissalkku vapauttaa myös jatkuvan tarkkailun laskevista kursseista tai muuttuvista koroista. Se helpottaa.Miksikä valuutaksi olet muuttanut sijoituksesi? eikös markkinakorkosidonnainen pankkitili olisi hyvä? Siellä menettää paljon vähemmän rahaa inflaation hampaisiin kuin takataskussa.. Ja lainojen irtisanominen on aina hyvä sijoitus..
- karttava
Käteiseksi muuttamalla häviää aina takuuvarmasti inflaation verran, eli tällä hetkellä vajaa 4% vuodessa. Toki huonoissa rahastoissa makuuttamalla on mahdollista hävitä enemmänkin (säännölliset kk-säästöt tasapainottavat jonkin verran), mutta en itse en uskalla ottaa niin suurta riskiä, että muuttaisin kaikki rahastoni käteiseksi. Kukin tyylillään.
- vastaa
karttava kirjoitti:
Käteiseksi muuttamalla häviää aina takuuvarmasti inflaation verran, eli tällä hetkellä vajaa 4% vuodessa. Toki huonoissa rahastoissa makuuttamalla on mahdollista hävitä enemmänkin (säännölliset kk-säästöt tasapainottavat jonkin verran), mutta en itse en uskalla ottaa niin suurta riskiä, että muuttaisin kaikki rahastoni käteiseksi. Kukin tyylillään.
Tarkoitus on likvidit varat sijoittaa heti, kun siihen avautuu järkevät mahdollisuudet. Jos varat ovat vaikkapa 3 kk määräaikaisella, saattaa paras ajankohta sijoittaa mennä ohi suun.
Inflaatio ei nyt sentään ole niin mahdoton, että rahan arvo äkkiä huonontuisi paljoakaan.
Heti kun Amerikassa vanhojen asuntojen markkinat kääntyvät nousuun ja uudisrakentaminen piristyy, ampaisevat kurssit nopeaan nousuun siellä ja muu maailma seuraa perässä. Tähän saumaan pitää olla valmius reagoida.
Tuo hetki ei välttämättä ole kaukana. Ehkä jo toisella kvartaalilla tilanne tasoittuu ja kolmannella käänne nousuun alkaa.
Vapaata rahaa on todella paljon sijoittajilla odottamassa tätä käännettä. - -Teukka-
karttava kirjoitti:
Käteiseksi muuttamalla häviää aina takuuvarmasti inflaation verran, eli tällä hetkellä vajaa 4% vuodessa. Toki huonoissa rahastoissa makuuttamalla on mahdollista hävitä enemmänkin (säännölliset kk-säästöt tasapainottavat jonkin verran), mutta en itse en uskalla ottaa niin suurta riskiä, että muuttaisin kaikki rahastoni käteiseksi. Kukin tyylillään.
"Toki huonoissa rahastoissa makuuttamalla on mahdollista hävitä enemmänkin"
Rahojaan rahastossa makuuttamalla on hyvin vaikea hävitä, tappiot kun realisoituvat vain myydessä. Toki niinkin huonoja rahastoja on, että myymättäkin voi tehdä tappiota (=> rahasto lakkautetaan) - velaton
ravenlored kirjoitti:
Miksikä valuutaksi olet muuttanut sijoituksesi? eikös markkinakorkosidonnainen pankkitili olisi hyvä? Siellä menettää paljon vähemmän rahaa inflaation hampaisiin kuin takataskussa.. Ja lainojen irtisanominen on aina hyvä sijoitus..
lainojahan ei noin vain irtisanota, ne pitää maksaa. Jos on niin paljon pätäkkää että voi noin vain maksaa lainat pois, miksi sellainen henkilö ottaisi lainaa alunperinkään, sehän on kaikkein kallein maksamismuoto? Käteisellä koko summan heti maksamalla pääsee edullisimmin.
Ne jotka lainaa oikeasti tarvitsevat, eivät pysty lainojaan maksamaan noin vain pois, "irtisanomalla".
Itselläni ei ole velkaa koskaan ollutkaan enkä sitä edes halua, lama-ajan velkaisten massatuhot eivät koskaan unohdu...
- melkein plussalla
Mitä olet oikein seurannut, pelkästään suomea vai?
Itse aloitin pienen tauon jälkeen helmi-maaliskuun vaihteessa pistämään varoja itä-eurooppan, venäjän, intian, latinalaiseen amerikkan ja kehittyvien osakemarkkinoiden rahastoihin ja näistä ainoastaan venäjä on hieman miinuksella. Muissakin kyllä voitot ovat pieniä, mutta jos markkinatilanne on tällä hetkellä epävakaa ja silti valitsemistani rahastoista 4/5 on voitolla niin luulisin että jossain päin maailmaa joinakin päivinä ollaan päädytty plussalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5911438Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän43797Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl471689Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll6566- 34529
- 40515
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin28504Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448- 22432