28 hv kasikymppinen vs. 20 hv 250 kiinakrossi

Miksi näin

Miksi ihmeessä kaksipuolikas kiinalaiskrossi tuntuu tehokkaammalle kuin 8 hv tehokkaampi kasikymppinen? Ainakin isoa kuskia nelari repii kuin tauti!

Eikös hevosvoiman pitäisi olla hevosvoima moottorista riippumatta eli kasikymppisen pitäisi olla tehokkaampi...? Vaan kun ei ole...!

4

546

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhetta

      Kinukit itse ilmoittaa romuilleen ainoastaan 11,5kw ja suomalaiset kauppiaat 16,5kw(22hp). Ketäköhän kusettaa?

      Myyntitykit taas yrittää manipuloida nuorisoa ostamaan omia romujaan.

    • Tumppi-82

      Ihan totta kinukki kauppiaat.
      On todella lapsellista mainostaa kinukkeja (ja muitakin pyöriä) Suomi24:ssa, varsinkin jos mainostajalla on "oma lehmä ojassa".
      Jos ne kinukit oikeasti on niin hyviä kuin annatte täällä ymmärtää niin järjestäkää alan lehdille koeajo tilaisuus jossain radalla. Ja sitten laitatte mainoksia ko. lehtiin.
      Oikeat valmistajathan antavat pyöriään mm. Biken vuosittaiseen master enduro/cross testiin. Odotan innolla että ensi testissä näkyy Tyscon ja muut kinukit.

      ps. 85cc oikea crossi on ~tuplasti 250cc kinukkia tehokkaampi ja mikä on vielä tärkeämpää niin alusta on myös suunniteltu crossi-käyttöön.

    • tehoilmiö

      nelarissa on vääntö paljon laajemmalla alueella ja siksi se kiihtyy suuremman osan ajasta kovempaa ja tuntuu siksi tehokkaammalta. kasikymppinen liikahtaa vasta yläkierroksilla. ja noissa kiinalaiskrosseissa voi olla enemmän tehoa kuin luvataan riippuen siitä onko suutin vaihdettu.

      • heh

        Sillä kiina kauppiaiden kovasti mainostamalla super suuttimella saa tehoa lisää ihan tolkuttomasti!!!!! Vähintään tuplat mitä valmistaja ilmoittaa????? Mistä saisi samanlaisia supersuuttimia länsipyöriin, että rupeaisi pärjämään nyt jo ylivoimaisille kiinacrosseille?

        Otetaanpas taas tekniikan oppikirja käteen opiskellaan hetki moottoriteknologiaan. Jos koneessa on liian pieni suutin, seos menee liian laihalle. Jos seos on liian laiha nelitahti koneesta palaa pakoventtiili tai mäntä sulaa!!!! Tämäkö on myyjien väittämä vakiosuutin?

        Jos kone vedetään liian rikkaalle. supersuutin? Kone käy juovuksissa ja sylinterin täytös on epäsuhta. Palaminen sylinterissä jää vajaaksi. Tulppa kastuu, kone ei lähde käyntiin, jne.... Eli ei auta.

        Oikea oppinen virittämien, jolla saadaan oikeasti tehoa lisää on paljon laajempaan kuin jonkun suuttimen vaihto. Sisältäen mm. sylinterin kanavien suurentamisen, muotojen parantamista, puristuksen lisäämistä, palotilojen muotoilua, venttiilien muotoilua, venttiilien suurennus, kampikoneiston/venttiilikoneiston kevennys, pakoputkisto muutokset, suuttimien vaihtoa, jne....... Oikoteitä ei ole varsinkaan nelitahtikoneessa.

        11,5kw->16,5kw vaatii jo melkoisia muutoksia, siihen ei riitä suuttimen vaihto tai pakoputken vaihto. Prosentuaalinen tehonkasvu on niin kovaa.

        On se hyvä että kiinakauppiaat aina vertaavat romujaan 85cc crossiin, jotka on tarjoitettu 11-14 vuotiaille crossareille ja samaan hengen vetoon mainostavat omia romujaan aikuisille sopiviksi peleiksi!!!???!!! Meneeköhän nyt puurot ja vellit kiinakauppiailla sekaisin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2150
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2053
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1822
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1498
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1404
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      558
      1181
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1005
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      942
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      936
    Aihe