3- osainen sarja nimeltään Kymenlaakson laulu. Siinähän sitä Kouvolan elämää yksiselitteisesti. ja olihan siinä Korian silta....
TOTUUS KOUVOLASTA:
19
2975
Vastaukset
- ----
Kun nuo käsitteet ovat pahasti sekaisin.
1. Totuus on suhteellinen käsite. Absoluuttista faktaa ei ole olemassakaan.
2. Kouvola ei ole Kymenlaakso, eikä Korian siltakaan. Ne ovat vain osia Kymenlaaksosta. Kymenlaaksoa ovat on lisäksi Kotka, Hamina, Kuusankoski, Anjalankoski jne.
Voit tarkastella karttaa, etenkin viimeistä osiota:
http://www.finnicakymenlaakso.fi/kartta/- gefa
olen tuossa ajellessa piruuttani miettinyt, että se Korian jaKouvolan välinen silta, mihinkä alueeseen se kuuluu, koska sillan toisella puolella lukee Kouvola ja toisella Elimäki.
Silta on Kymijoen päällä, joka toimii tässä tapauksessa kahden kunnan rajana ja jos seisot sillalla, oletko silloin siis Kymijoessa vai miten, koska silta ei tunnu kuuluvan kumpaankaan kuntaan? - ...väärässä
Kyllähän absoluuttista faktaa löytyy tälläkin palstalla ahkerasti kirjoittelevan nimimerkin tarinoista. Totuuskaan ei ole lainkaan suhteellinen käsite, vaan hänen viesteistään löytyy myös absoluuttinen totuus.
- ....
...väärässä kirjoitti:
Kyllähän absoluuttista faktaa löytyy tälläkin palstalla ahkerasti kirjoittelevan nimimerkin tarinoista. Totuuskaan ei ole lainkaan suhteellinen käsite, vaan hänen viesteistään löytyy myös absoluuttinen totuus.
absoluuttinen totuus hänelle itselleen, ei välttämättä muille lähelläkään sitä.
- Säälivä
Uskoo varmaan tehneensä hyvää taidetta. Pitkästyttävää soopaa. Kiroaminen on varmaan Petelius & Co mielestä autenttista, upeaa ja rohkeata.
- soskunlikka
Surullista, mutta tottahan tuo Peteliuksen ohjelma oli.. Sosiaalialan töissä Kuusaalla ja Kouvolan alueella tapaa paljon ihmisiä ja he ovat juuri tuollaisia kuin Petelius kuvaa... Kuusankoskellahan ei juuri muita näy kuin alkoholisoituneita ihmisiä ja syrjäytyneitä... Katsokaa ympärillenne ja kuunnelkaa... Tarttis varmaan tehdä jotain, ettei ihmiset voisi näin huonosti.
- paskaa...
Näkisit itse muita kuin asiakkaasi, niin tietäisit että Kouvola ja Kuusankoski on ihan samanlainen läpileikkaus suomalaisista kuin mikä tahansa muukin paikkakunta. Esimerkiksi Helsingin seudulla ihmiset voivat paljon huonommin, siellä sen näkee jo kun hetken kadulla kulkee.
- Säälivä
Kouvola tai Kuusankoski eivät ole sen ihmeellisempiä kuntia kuin muutkaan. Kannattaisi sinunkin katsoa muidenkin kuin työlasiesi läpi. Aikanaan asuin Helsingissä ja voin sanoa että, siellä näin kyllä paljon enemmän kurjuutta. En kyllä voi silti varmasti väittää siellä olisi huomattavasti kurjempaa. Mene ulos ja katso kuinka täällä kuitenkin voidaan melko hyvin.
- Menneisyyden taakka painaa ...
Tuo Peteliuksen ohjelmahan näytti myös ihmisen menneisyyden vaikutukset nykyisyyteen, sieltä ne pahat olon tunteet monta kertaa tulevat. Toiset selviävät elämän kriiseissä, toiset eivät ja auttajakin on vain ihminen. Tosi hyvä sarja kaikessa karuudessaan, parasta Peteliusta ja hänen kumppaneitaan.
- Ei nyt sentään
Menneisyyden taakka painaa ... kirjoitti:
Tuo Peteliuksen ohjelmahan näytti myös ihmisen menneisyyden vaikutukset nykyisyyteen, sieltä ne pahat olon tunteet monta kertaa tulevat. Toiset selviävät elämän kriiseissä, toiset eivät ja auttajakin on vain ihminen. Tosi hyvä sarja kaikessa karuudessaan, parasta Peteliusta ja hänen kumppaneitaan.
Peteliuksen aika oli joskus noin kaksikymmentä vuotta sitten. Oli aika hyväkin. Nyt on tuotanto ala-arvoista.
- maketheoriginal
ei vaikuta sanoa kouvolalaisille asiasta, ei ne ymmärrä kun elävät itse siinä maailmassa. luulevat että on normaalia toimintaa. mitäs väärää siinä näkisivät. monesti olen tälläkinpalstalla kertonut asioista ja kun ne ovat erittäin huonosti, joku muka näkee ja haluaa nähdä paremmin kuin itseasiassa onkaan.
- dothefake
Tarkalleen ottaen olet kertonut 1524 kertaa tälläkin palstalla. (ei ole muuten yhdyssana)
- ...no
dothefake kirjoitti:
Tarkalleen ottaen olet kertonut 1524 kertaa tälläkin palstalla. (ei ole muuten yhdyssana)
yhdys sanavirheilläei olemitään väliäjosasia on täyyttäfaktaaja ainoaa oikeaatotuutta kylläansaitsettaashaukut koskaolet kouvolalainenpikkusilujollaei riitäymmärrysfaktaaneikätosi asioidenhyväksymiseen nimi merkki onmeitäyrittänytsivstäämutta eitunnutoikeinolevanhedelmällistätämämaa perätäällä
- Huomaatko?
...no kirjoitti:
yhdys sanavirheilläei olemitään väliäjosasia on täyyttäfaktaaja ainoaa oikeaatotuutta kylläansaitsettaashaukut koskaolet kouvolalainenpikkusilujollaei riitäymmärrysfaktaaneikätosi asioidenhyväksymiseen nimi merkki onmeitäyrittänytsivstäämutta eitunnutoikeinolevanhedelmällistätämämaa perätäällä
Olet make.
- ...surkea ja säälittävä tapaus
Nimittäin tämä makeorig.
- ...nyt
Nimimerkkihän ei ole kouvolalainen, vaan lehtomäkeläinen.
- Mie tiiän
...nyt kirjoitti:
Nimimerkkihän ei ole kouvolalainen, vaan lehtomäkeläinen.
Voikkaallapa hyvinkin on tehty havaintoja.
- hyvin osu
Mie tiiän kirjoitti:
Voikkaallapa hyvinkin on tehty havaintoja.
Kouvolalaiset ovat yksinkertaisesti niin pihalla elämästä oman kaupunkinsa ulkopuolella, että Kymenlaakson laulu ei heille auennut.
Ritva Oksanen edusti loistavasti sitä naistyyppiä, joka pärjäsi menneinä aikoina hyvinkin miehisessä tehdasyhteisössä. - surun laulu
hyvin osu kirjoitti:
Kouvolalaiset ovat yksinkertaisesti niin pihalla elämästä oman kaupunkinsa ulkopuolella, että Kymenlaakson laulu ei heille auennut.
Ritva Oksanen edusti loistavasti sitä naistyyppiä, joka pärjäsi menneinä aikoina hyvinkin miehisessä tehdasyhteisössä.Kymenlaakson laulu oli vaikea ja ansiokas juttu, olin erittäin vaikuttunut ja mietteissäni jokaisen osan jälkeen. Ei näitä asioita usein käsitellä, vaikka pitäisi ja paljon.
Ymmärrättekö ihmiset mistä tämä kauhea ilmapiiri johtuu? Markkinat voivat hyvin kun jeppe juo, potkii tai opiskelee tyhjää psykologiaa ehosteeksi ja omien käärmeidensä hillitsemiseksi.
Mielestäni sarja oli erittäin kymenlaaksolainen, mutta nämä ongelmat vaivaavat nyt kaikkialla. Itse pidän Helsinkiä tosi ikävänä paikkana, ja kymenlaaksoa sinänsä hienona alueena.
Kouvola tai mikä muu piste kartalla on juuri niin hyvä paikka, kun on raitilla tallaajan tunnelmat - eli ties mitä on kaikkialla. Olkaa hyviä ihmisiä, vaikka megafoni huutaa muuta.
Terveisin, sinun naapurisi
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242203Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352112Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161835Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601516Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341415Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5641202Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501015Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse351952Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949