Niin verotus tippui 1380 euron eläketuloista peräti 1 %. Ruoka on noussut noi 10-20 %. Bensa kallistunut reilusti. No nythän valtio alkaa syömään eläkeläisten ostovoimaa reilusti. Eläkeläiset ovat jatkuvasti kasvava ihmisryhmä ja jos ostovoima pysyy näin vähäisenä niin kuinka paljon tulee yrityksiä menemään konkurssiin? Milläs helvetillä sitä mitään ostaa kun ei ole rahaa? Todella outoa politiikkaa ja lyhytjänteistä!!
ostovoimaako köyhillä?
4
199
Vastaukset
- olisi aika ajatella tekemis...
Enemmistövalta demokratiassa päättää mitä tehdään.
Ei ole minkäänlaista suoraviivaista tapaa ratkaista vähemmistöongelmia ensiksi kun on ratkaistu enemmistön ongelmat.
Työ on se joka elättää ja osaaminen.
Omaisuus massojen kerääminen synnyttää hyvinvointia ja saa investoimaan. - köyhin ryhmä
Eläkeläisissä on köyhiä se osa, jolla on lähes vain perusosa, mutta heistä, sekä perusturvalla elävistä työttömistä eivät kansanedustajat, ministereistä puhumattakaan, puhu mitään.
Tulee tunne, etteivät tunnusta heitä enää olevan olemassakaan.
Aamulla kuulin, että maahamme tulleiden kerjäläisten asemaa pohtimaan on asetetu toimikunta.
Jos oman maan köyhät haluaisivat saada ihmisarvoisen elämän, heidän olisi haitattava parempiosaisten elämää kuten nämä romanialaisetkin.- kun äänesti
Eu:n puolesta, kaikilla on avoimet ovet, jopa lähes levällään. Tyhmää kansaa nämä suomalaiset, suurin osa, itse en moista päätöstä olisi halunnut, että siinä sitä nyt ollaan puhtaan kaulan kanssa, enkä kerjäläisille anna senttiäkään.
- tuttavani,
joka on 55-vuotias diblomi-insinööri. Hän on ollut 6 vuotta työttömänä, eikä ole koskaan kuulunut ammattiliittoon. On hakeutunut mm. kaivoskoulutukseen, jotta pääsisi kaivokseen johonkin työhön. Ei hyväksytty. Samoin muutamalle rakennukselle apumieheksi. Ei ole tullut hyväksytyksi. '
syynä ilmeisesti "ylikoulutus" kyseisiin tehtäviin. Oman alansa töitä ei myöskään ole onnistunut saamaan ehkä ikänsä (55 v) sekä vanhentuneen koulutuksensa vuoksi, joka on elektroniikka ja IT ala. Omistaa pienen oman kerrostaloasunnon, joka on velaton. Poikamies. Kertoi saavansa 150 euroa sosiaalitoimistosta kuussa elämiseen. Poikkeus on ollut tämän vuoden alkupuoli, jolloin hänen vanha äitinsä oli pannut pojan tilille 1000 euroa joululahjaksi (sossu pääsee tutkimaan avustettavan tilejä). Tästä tietysti aiheutui se, että tämä "poika" ei saakaan sosiaalitukea niin pitkään kuin hänen 150 euron (lahjansa) riittävät 1000 euron rajan rikkomiseen.
Summa summarum: Olla köyhä ja tyhmä. Tämänkin asian (lahjoituksen) olisi voinut hoitaa muullakin tavalla.
Rikkaitten verokeinottelu kulkee nimellä "verosuunnittelu". Verotoimisto on tunnoton kita, joka nielee kaiken, mihin se vain pääsee käsiksi ilman mitään tunnontuskia. Puolustuskyvyttömimmiät ovat sen ihanneasiakkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242180Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1352084Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2151829Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601509Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341407Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5621194Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501011Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse350945Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115945