Brax "unohti" kysyä=virkavirhe

Oikeusmnisteri Brax "unohti" kysyä Vaasan tuomiopiirin uudistuksen valmisteluissa kokonaa suomenkielisiltä alueen edustajilta kannanottoa.

MIKSI? Eikö Vihreät pidä suomenkielisiä oikeina tasa-arvoisina ihmisinä?

Tiedetäänhän,että Heidi Hautala vastustaa pakkoruotsin poistamista. Samoin Satu Hassi.
Tuija Brax on samaa sakkia.

Se ei kuitenkaan pitäisi olla syy kääntää alueen suomenkielisille asukkaille selkä?

Perustuslakikin jo edellyttää että suomenkielisetkin otetaan huomioon. Oliko uutinen Braxille?
4234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Helsingin Sanomat kertoo tänään 29.4.08 s. A6) että

"Oikeusministeriö ei ole muistanut pyytää lausuntoa Vaasan kaupungilta eikä muiltakaan käräjäoikeuspiiriin kuuluvilta suomenkielisiltä kunnilta, ainoastaan niiltä joissa enemmistö on ruotsinkielistä. Ministeriö myöntää virheen ja pyytää sitä anteeksi. Suomalaisenemmistöisille kunnille suodaan tilaisuus heillekin antaa lausuntonsa 27.5. mennessä."


Tällä kertaa Vihreät jäivät kiinni rysän päältä palvelusten tekemisestä Rkp:lle. Kuinka paljon muuta jääkään pimentoon?

Iso kysymys on: Saako OIKEUSministeri Tuija Brax os. Karvonen A.E.Freudenthal-mitalin jo virassa ollessaan vaiko vasta jäätyään eläkkeelle, kuten Paavo Lipponen sai omansa:


http://www.sfp.fi/start/nyhetsarkiv/artikel-31-396.html

Äänestä
  • Onko tää se sama braksi, joka ihmetteli Suomen demokratian vajoamista banaanivaltioiden tasolle ? Itse hän on pääbanaanina tässä kehityksessä mukana... Ajaa vain ruotsinkielisten etua.. Miten noin heikkoja ja RKP:n ohjailtavissa olevia tyyppejä voidaan valita ministereiksi ?

    Äänestä

  • törkeä virkavirhe kirjoitti:

    Onko tää se sama braksi, joka ihmetteli Suomen demokratian vajoamista banaanivaltioiden tasolle ? Itse hän on pääbanaanina tässä kehityksessä mukana... Ajaa vain ruotsinkielisten etua.. Miten noin heikkoja ja RKP:n ohjailtavissa olevia tyyppejä voidaan valita ministereiksi ?

    6.2 §:

    "Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, ***kielen***, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella."

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedoksi kirjoitti:

Oikeusmnisteri Brax "unohti" kysyä Vaasan tuomiopiirin uudistuksen valmisteluissa kokonaa suomenkielisiltä alueen edustajilta kannanottoa.

MIKSI? Eikö Vihreät pidä suomenkielisiä oikeina tasa-arvoisina ihmisinä?

Tiedetäänhän,että Heidi Hautala vastustaa pakkoruotsin poistamista. Samoin Satu Hassi.
Tuija Brax on samaa sakkia.

Se ei kuitenkaan pitäisi olla syy kääntää alueen suomenkielisille asukkaille selkä?

Perustuslakikin jo edellyttää että suomenkielisetkin otetaan huomioon. Oliko uutinen Braxille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu