Kuinka olette selvinneet, paljonko tuloistanne joudutte maksamaan, miten on vaikeuttanut elämäänne?? Kuinka pitkään joudutte maksamaan?
Kaikki neuvot ovat tervetulleita, koska kohta olen samassa jamassa...
Kaikki neuvot ovat tervetulleita, koska kohta olen samassa jamassa...
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.oikeus.fi/4348.htm
Kannattaa hoitaa mahollisimman nopeesti alta pois, ni pääsee jatkaa elämää. Ei se vetkuttelemalla parane :/
velkaa 47000€ ja en maksa penniäkään koska eläke niin pieni jotteivat saa edes ulosmitattua mitään ja ihan hyvin muuten menee.Unohtanut koko velat jo.
17 vuotta tai vajaa paritonnia vielä on ne saan piakkoin selväksi. Kaikkiaan noin 45000e olen maksanut, korkoja enemmät puolet. En suosittele kenellekkään, enemmän kuin vittumainen tilanne, olen ollut työssä koko ajan, joten en ole lusmuillut maksuissa. Neuvoni on välttäkää velkaa kuin ruttoa!
pääsi velkajärjestelyyn 0-maksuohjelmalla ja se on jo takana. Nyt on luottotiedot kunnossa ja on tyytyväinen elämäänsä. Miksi odottaa 15-20 vuotta velkojen vanhenemista?
Eli varaat ajan kiireesti paikkakuntasi velkaneuvojalle.Tai jos sinulla on mahdollisuus saada pari takaajaa niin pankit antavat lainan jolla saat hoidettua tilit selväksi uo:n kanssa.Ja muista kun saat kaikki maksettua, pyydä että vouti lähettää tiedon asiakasrekisteriin että olet velkasi maksanut, niin ne merkitsee sen tiedon sinne.Tämä siis vain jos sinulla on jo tullut maksuhäiriömerkintä.Älä masennu, itsekin olen tämän nöyryytyksen läpikäynyt ja kärsin luottotiedoistani vieläkin.Mutta velat on maksettu ja uutta otetaan sitten pitkän harkinnan jälkeen!
Ja olen kysynyt jo asiaa pankeilta; tarvitsevat omaisuutta(=asunnon) vakuudeksi. Kuka hullu sellaiseen ryhtyisi??? Ja velkaneuvojalla ei oikein ollut myöskään muuta vinkkiä. :(
Avomieheni maksaa kolmanneksen nettopalkasta.. eli kaikille on suojaosuus jäätävä jotta pystyy elämään. Mutta suurinpiirtein noin se ulosmiehen kanssa sovitaan, että vähintään tuo kolmannes.. jos tienaa paljon niin mielellään tietenkin enemmänkin.
Itsekin olen avokilleni koittanut sanoa että jokainen ylimääräinen euro minkä vaan voi lyhentää on aina kuitenkin kotiinpäin koska maksettava ne kuitenkin on..
Mutta hän teki maksusuunnitelman ulosottomiehen kanssa, eli asiat ei ehtinyt mennä siihen pisteeseen, että työnantajalle olisi soitettu ja pyydetty sitä ottamaan palkasta tiettyä osaa pois jne.
Niin ja hyvin hän on mielestäni selvinnyt, koska muista turhista menoista on tingitty. Hän tienaa kohtuullisen hyvin, joten rahaa jää ainakin minun näkökulmastani hänelle vielä riittävästi elämiseen eikä jokaista euroa tarvitse laskea.
Helpompaa varmasti on jos elät parisuhteessa, koska menot maksetaan puoliksi. yksin voi olla haastavampaa.
Niin ja hänelle velkoja on joku 7000 € ja maksaa ne vajaassa vuodessa pois. Ja voit vaan kuvitella että odotamme kuin nousevaa kuuta, että viimeinenkin euro on maksettu. Mutta mielestäni ihmiselle aika lyhyt aika kituuttaa vähemmällä, koska maksutahti on aika kova ja velka lyhenee nopeasti. Asennemuutos kuitenkin maksuajaksi on tehtävä, koska lyhennyssummat ovat suhteellisen suuria verrattuna esim. vaikka auto/talolainan lyhennykseen..
Toivottavasti tästä kuitenkin jotain apua sinulle, ja tsemppiä- kaikesta pystyy sopimaan ja elämää on vielä sen velallisenakin.. Itselläni onneksi asiat kunnossa, mutta voin sanoa että ainakin kantapään kautta avokkini on oppinut erittäin paljon. ja ennenkaikkea asioista kannattaa puhua koska et varmasti olet ainut tuollaisessa jamassa oleva.