matkakortinlukulaite suljettu

Joka päivä kun n.20 yli 4 lähtevällä r tai h junalla Tikkurilaan. On eteisen lukulaitteet suljettu.
Miksi. Miten matkakortilla maksetaan matka, jos lukulaitteet aina pois päältä???
31000
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voi elämän kevät, täälläkö luulet vastauksesi saavan?

Äänestä

Matkakortin lukulaite on parin maitopurkin kokoinen laite, mutta sen muistikapasiteetti on rajallinen. Siihen mahtuu 1024 kilobittiä kortinlukutietoja, kunnes muisti täyttyy ja laite ei voi enää toimia. Korjaamiseen vaaditaan purkulaite (läppäri), joka voidaan valitettavasti suorittaa ainoastaan varikolla kiireettömissä olosuhteissa.

Samaan hengenvetoon voi sanoa, että nykyisiin avaimenperän kokoisiin muistitikkuihin mahtuu esim 2 GIGABITTIÄ tallennettavaa. Niin se tekniikka edistyy, harmi vain ei vr:llä.

Äänestä
  • VR ei pysty vaikuttamaan siihen, millaiset matkakortinlukijat junissa on. Se on nimittäin YTV:n heiniä.

    Toisekseen junissa matkakortinlukijoiden muistin tyhjennys tapahtuu radioteitse.

    Tuo tapahtumapuskurin täyttyminen ei suinkaan ole ainoa syy, miksi matkakortinlukijat ovat joskus epäkunnossa. Tosin en tiedä niitä muita syitä, liian monimutkaista tekniikkaa, eikä edes varsinaisesti liity omaan duuniini.

    Matkustajien kannalta tilanne ei kovinkaan ongelmallinen. Jos lukijat eivät toimi, ei liputta matkustamisesta voi saada sakkoakaan.

    Aika usein kyllä ongelmat matkakorttien kanssa johtuvat myös käyttäjistä. Ei ole esim. kovinkaan harvinaista, että yritetään ostaa matkakortin lukijalla lippua jossain Järvenpään tietämillä. Tietenkään se ei onnistu, koska ei olla maantieteellisesti YTV alueella. Sen lisäksi ongelmia voi syntyä siitä, että yrittää ostaa sisäisiä lippuja kaupunkien rajoilla, joka ei onnistu, koska tuolloin vaaditaan kahden vyöhykkeen seutulippu jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä vr kirjoitti:

Joka päivä kun n.20 yli 4 lähtevällä r tai h junalla Tikkurilaan. On eteisen lukulaitteet suljettu.
Miksi. Miten matkakortilla maksetaan matka, jos lukulaitteet aina pois päältä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu