http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=4500000000000333&posting=22000000034789567
"Kalle kysyy taas - kolmannen kerra, toinen kerta on sensuroitu(!!) - mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka työn tuloksia riistetään?"
Mutta ennen kuin tarkastelemme esittämääsi kysymystä, sinun on selvitettävä ja kerrottava palstalle, että mistä tiedät, että on olemassa työläisten joukko, "jonka työn tuloksia riistetään?"
kallepaskanjauhaja
6
250
Vastaukset
- kolmnesti
älä nyt kakara vaadi mitään tommosta tollomaista
nyt minä saan nauttia työttömyyskorvausta. olen muuten valmis lähtemään riistetyksi. eli olen pätkätyöläinen.
toimenkuvaani on kuulunut valmistaa ja korjata lankku ja paperimyllyjä. on siinä oltu jossakin sänkömyllyssäkin töissä.
työn täytyy hoitaa asiallisesti. mut se tulevaisutta silmällä pitäen. saata kolleeka "huonoon valoon". voi paska anteeksi vaan komu ystäväni on siinä taidossa ylivoimaisia.
eli "kiitoksella" muistan. Kysyessään "mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka työn tuloksia riistetään" ei Kalle väitä tälläistä joukkoa edes olevan olemassa. Jos hän väittäisi jonkun olevan riiston kohteena niin silloin hän myös yksinteon väittäisi riistonalaisten ryhmän olemassaolon. Yhtähyvinhän Kalle voisi kysyä, että "mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka korvat ovat sinivihreän raidalliset" eikä hän kuitenkaan väitä sellaisia työläisiä olevan olemassakaan.
Jos et asiaa ymmärrä niin älä sillä nyt päätäsi vaivaa - vappu on tulossa ja voit hukuttaa tälläiset käsittämättömyydet taas viinaan. Vappujuhlissasi olet kaltaistesi parissa joten sinun ei tarvitse tuntea itseäsi edes tyhmäksi siellä.- ei mitään uutta kallelta
”Kysyessään "mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka työn tuloksia riistetään" ei Kalle väitä tälläistä joukkoa edes olevan olemassa.”
Kyllä väität, sanomalla ”jonka työn tuloksia riistetään”. Tässä toteat riistoa tapahtuneen. Muutenhan kysyisit esimerkiksi ”jonka työn tuloksia mahdollisesti riistetään” jne. Mutta kun sinä kirjoitat nopeammin kuin ajattelet, tuloksena on tällaista soopaa, että kysyt työmiehen kuulumista johonkin joukkoon ja vielä luonnehtia kyseistä joukkoa ja samalla väittää, ettei sitä ole olemassa, kertomatta sanaakaan epäilyistäsi tai tiedoistasi kyseisen joukon olemassaolosta?? Voi, voi Kalle sun juttujas?? - uhahuhahah
Mulla oli töissä duunareita,joilla
osalla oli korvissa punavihreää ja
osalla mustanlilaa ja taisi olla
joukossa myös sinivihreillä raidoilla
koristeltuja korvia.sulla ei kalle
ei onnistu mikään. uhahuhahah kirjoitti:
Mulla oli töissä duunareita,joilla
osalla oli korvissa punavihreää ja
osalla mustanlilaa ja taisi olla
joukossa myös sinivihreillä raidoilla
koristeltuja korvia.sulla ei kalle
ei onnistu mikään.Kalle kysyi:
"mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka korvat ovat sinivihreän raidalliset"
Vastaus on: katsomalla peiliin - jos on sokea niin koskaan ei saa asiasta varmuutta.
Jos sinulla töissä duunareita,joilla osalla oli korvissa punavihreää ja osalla mustanlilaa ja taitaa olla joukossa myös sinivihreillä raidoilla koristeltuja korvia niin sinun pitää hakeutua lääkäriin lääkityksesi tarkastamiseksi.ei mitään uutta kallelta kirjoitti:
”Kysyessään "mistähän työmies voi tietää, että kuuluuko hän siihen joukkoon, jonka työn tuloksia riistetään" ei Kalle väitä tälläistä joukkoa edes olevan olemassa.”
Kyllä väität, sanomalla ”jonka työn tuloksia riistetään”. Tässä toteat riistoa tapahtuneen. Muutenhan kysyisit esimerkiksi ”jonka työn tuloksia mahdollisesti riistetään” jne. Mutta kun sinä kirjoitat nopeammin kuin ajattelet, tuloksena on tällaista soopaa, että kysyt työmiehen kuulumista johonkin joukkoon ja vielä luonnehtia kyseistä joukkoa ja samalla väittää, ettei sitä ole olemassa, kertomatta sanaakaan epäilyistäsi tai tiedoistasi kyseisen joukon olemassaolosta?? Voi, voi Kalle sun juttujas??Jos kysyttäisiin:
mistä työmies tietää kuuluvansa siihen joukkoon, jonka työn tuloksia mahdollisesti kapitalistit riistävät?
niin vastaus olisi:
Olemalla työmies työmies tietää kuuluvansa siihen ryhmään, jonka työn tuloksia kapitalisti MAHDOLLISESTI riistää.
Vittu, kyllä olet vaan viisas mies - taidat olla ihan oikea kommunisti. Mietihän vähän, että keiden muiden kuin työläisten työn tuloksia kapitalistit yleensä voivat riistää - jos he nyt jotakin riistää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2375133Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194171- 583803
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363609- 513540
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413275Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv72704Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202596- 232426
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo592377