Aika että joku lopulta laittaa vähän Perliäkin tänne, eli miksi seuraava ei toimi?
#!/usr/bin/perl
use utf8;
binmode(STDIN,":utf8");
binmode(STDOUT,":utf8");
$testi="hÖlökyn kÖlKyn";
if($testi=~/(Öl)/i) {
print lc($1)."
";
}
Tämä tulostaa siis
Öl
Jos tuon $1:n sijoittaa johonkin muuhun muuttujaan ensin, siis
$temp=$1;
print lc($temp)."
";
niin tuo tulee pienellä niin kuin pitäisikin.
lc ja UTF-8
5
1262
Vastaukset
- unicodaaja
Ehkä on totta ettei täällä käy ketään, mutta pidänpä sitten julkista yksinpuhelua...
Erittäin kummalliseksi em. ongelman tekee se, että jos $1:tä on käsitelty ennen kuin sitä yrittää pienentää, homma toimii. Elikkä demoten:
#!/usr/bin/perl
use utf8;
binmode(STDOUT,":utf8");
$testi="HÖLÖKYN KÖLKYN";
$testi=~s/(öl)/lc($1)/eig;
print $testi."\n";
Tämä tulostaa:
HÖlÖKYN KölKYN
Elikkä homman saa toimimaan jopa näin:
#!/usr/bin/perl
use utf8;
binmode(STDOUT,":utf8");
$testi="HÖLÖKYN KÖLKYN";
$testi=~s/(öl)/ignore($1).lc($1)/eig;
print $testi."\n";
sub ignore($) {
local ($_)=@_;
return "";
}
Nyt siis tuloste on:
HölÖKYN KölKYN
Ehkä pitäisi ilmoitella bugi... Kyseessä siis:
$ perl --version
This is perl, v5.8.0 built for i386-linux-thread-multi- Mik
Niin, onhan tämä hieman hiljainen foorumi.
Kokeilin selvittää asiaa itsekin, mutta testikoneen perl5.8.0 ei pitänyt koodista ollenkaan, sillä jokainen ääkkönen aiheutti jonkun urputuksen tunnistamattomasta UTF-8 -merkistä. Lisäksi perldoc ei listannut binmodelle toiseksi parametriksi kuin ":raw" ja ":crlf". Jos epäilet perlissä olevan bugin, niin mieti saatko kierrettyä ongelman jollain tapaa.
return "";, miksei return undef ? Lisävinkkinä suosittelen ehdottomasti option -w ja use strict;in käyttöä kaikissa ohjelmissa. - unicodaaja
Mik kirjoitti:
Niin, onhan tämä hieman hiljainen foorumi.
Kokeilin selvittää asiaa itsekin, mutta testikoneen perl5.8.0 ei pitänyt koodista ollenkaan, sillä jokainen ääkkönen aiheutti jonkun urputuksen tunnistamattomasta UTF-8 -merkistä. Lisäksi perldoc ei listannut binmodelle toiseksi parametriksi kuin ":raw" ja ":crlf". Jos epäilet perlissä olevan bugin, niin mieti saatko kierrettyä ongelman jollain tapaa.
return "";, miksei return undef ? Lisävinkkinä suosittelen ehdottomasti option -w ja use strict;in käyttöä kaikissa ohjelmissa.Ääkkösurputus, talleta tiedosto utf-8:na tai poista "use utf8". Onkohan perldocisi jostakin vanhemmasta versiosta? Minun luettelee kyllä ":raw", ":crlf", ":bytes", ":utf8", ":encoding". Kiertohan tuossa jo oli, ja kun homma toimii ASCII-merkeillä ja muillakin kunhan muuttujaan on kerran koskettu, kyseessä lienee aika selkeä bugi. Täytyypä kokeilla päteekö sama homma Windows-koneessa kohta kun sellaisen eteen päädyn.
Kokeilinpa laittaa -w ja use strict;, halusivat vähän järjestelymuutoksia, joiden jälkeen pelaa samoin kuin ennenkin. Näitä käyttäen return undef; antaa:
Use of uninitialized value in concatenation (.) or string at lctest2.pl line 11. - unicodaaja
unicodaaja kirjoitti:
Ääkkösurputus, talleta tiedosto utf-8:na tai poista "use utf8". Onkohan perldocisi jostakin vanhemmasta versiosta? Minun luettelee kyllä ":raw", ":crlf", ":bytes", ":utf8", ":encoding". Kiertohan tuossa jo oli, ja kun homma toimii ASCII-merkeillä ja muillakin kunhan muuttujaan on kerran koskettu, kyseessä lienee aika selkeä bugi. Täytyypä kokeilla päteekö sama homma Windows-koneessa kohta kun sellaisen eteen päädyn.
Kokeilinpa laittaa -w ja use strict;, halusivat vähän järjestelymuutoksia, joiden jälkeen pelaa samoin kuin ennenkin. Näitä käyttäen return undef; antaa:
Use of uninitialized value in concatenation (.) or string at lctest2.pl line 11.Jos jotakuta sattuu kiinnostamaan, sama ongelma esiintyi siis Windows-versiossa Perl 5.8:sta.
- unicodaaja
Päivityksenä, jos jotakuta kiinnostaa, tämä bugi on korjattu Perl-versiossa 5.8.1.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-rautu korvaamaan kirjolohi
Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n542792Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin
Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj1952755Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä
Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk372040Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta
Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o1171523Oot tosi epätavallinen
ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.501460- 871243
Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...
Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To131239Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä
Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o351207- 751157
- 501036