äitini mielenterveys ?

hämmästynyt89

Heippa. Oon miettinyt jo pidemmän aikaa että onko mun äidillä sittenkin _ihan_oikeasti_ joku mielenterveydellinen häiriö. Sen käytös on välillä aika yllättävää, ihan niinkin ettei mitään riitelyä ole sitä edeltänyt.
Nyt hän on esimerkiksi kieltäytynyt pesemästä minun pyykkejäni, ei maksa pääsykoettani eikä mitään muutakaan. Jatkuvaa vittuilua ja ihme kiusantekoa ilman syytä. Kuri tiukentuu, jos yhtään sanoo takaisin tai edes kysyn mitä olen tehnyt. Ja ei, en ole vaikea teini joka valittaa epäoikeudenmukaisesta äidistä :) Tuntuu vaan että omakin mielenterveys alkaa rikkoutua tässä.

Niin voihan se olla, että tässä on takana vain varsin ylimielinen luonne, mutta kauhean normaalilta ei ton käytös enään vaikuta.

7

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvästi

      äitisi rakastaa sinua ja haluaa parastasi. Tarvitset vielä rajoja ja äitisi on huomannut sen. Myöhemmin tulet ymmärtämään ja kiittämään äitisäsi.

      • hämmästynyt89

        Siinä tapauksessa mun todella täytyy kyseenalaistaa nää kasvatusmetodit. Miltä kuulostaa ruoka muulle perheelle, paitsi minulle? Tai pyykkien erottelu niin että koriin jäävät vain minun vaatteeni? Mistään itsenäistyttämisestä tässä ei voi olla kyse, olen jo pienestä pitäen laittanut ruokaa sekä itselleni että veljelleni. Vanhempieni avioero kun aiheutti äitidilleni kykenemättömyyttä huolehtimaan täysin meistä.
        Tai mitä rajojen asettamista se on, että joudun pulloja keräämällä ja isältäni kerjäämällä hankkia rahat seuraavan opinahjoni pääsykokeisiin?


      • hyvin
        hämmästynyt89 kirjoitti:

        Siinä tapauksessa mun todella täytyy kyseenalaistaa nää kasvatusmetodit. Miltä kuulostaa ruoka muulle perheelle, paitsi minulle? Tai pyykkien erottelu niin että koriin jäävät vain minun vaatteeni? Mistään itsenäistyttämisestä tässä ei voi olla kyse, olen jo pienestä pitäen laittanut ruokaa sekä itselleni että veljelleni. Vanhempieni avioero kun aiheutti äitidilleni kykenemättömyyttä huolehtimaan täysin meistä.
        Tai mitä rajojen asettamista se on, että joudun pulloja keräämällä ja isältäni kerjäämällä hankkia rahat seuraavan opinahjoni pääsykokeisiin?

        äitiäsi. Oletko miettinyt miltä hänestä tuntuu? Ei hän ole sinun vaatteiden pesijä. Äitisi osoittaa sinulle näin, ettei ole orjasi, vaan joudut itse hoitamaan omat pyykkisi ja roskat on sinunkin välillä vietävä. Ja hyvää tekee itse ansaita rahat opiskeluun eikä odottaa, että rahat tulevat itsestään. Erinomaista kasvatusta, ymmärrät sen myöhemmin.


    • samaa..

      mulla joskus aikoinaan,nyt ikää jo 25 vuotta ja välit nykyään hyvät.mietin nuorena samoja asioita, ja edelleenkin olen niitä kelaillut että mahtoiko äitini olla silloin jostain katkera?jos en vienyt roskia sovittuun aikaan niin saatoin löytää roskat sängystä taikka pesmättömät vaatteet roskiksesta.=) tai jos en maksanut heti 10 markan lainaani niin sai hirveän huutokohtauksen,että olen varas jne!muutin 17 vuotiaana pois ja se kyllä paransi tulehtuneen tilanteen.en osaa sanoa tänäkään päivänä mikä aiheutti nuo tilanteet, mutta välit ovat nyt ok. joten tsemppiä sinulle ja ehkäpä kannattaa alkaa miettiä omaa asuntoa,jotkut vanhemmat ehkä turhautuvat kun talossa alkaa olla liikaa aikuisia=)

      • Poikakin

        Kyllä sitä puhdasta vitumaisuutta löytyy äiteistäkin.
        Suosittelen nosta kytkintä ja äkkiä niin ei tule itselle ongelmia enempää
        Sinä et äiskääsi pysty muuttamaan


    • D.a.r.k.s.o.u.l
    • jeanne

      Minustakin hän vaikuttaa kyllästyneeltä tekemään kaikki kotihommat...epäoikeudenmukaista jos vain sinä olet kohde.
      Äitisi pitäisi ilmaista suoraan mitä haluaa.
      Oletko vanhin lapsista?
      Jos niin hän olettaa, että alat hoitamaan omat pyykkisi ja hommasi..eli muutat kotoa.
      Äiditkin kaipaavat vaputta arkitöistä.
      Jos kotona on muita ikäisiäsi ja heiltä ei vaadita mitään on tilanne epäoikeudenmukainen.
      Kaikkien täytyisi tehdä jotain, ei vain sinun.
      Mutta ikävää, että noin käyttäytyy.
      Mielenterveysongelmia voi olla jos teet jo nyt oman osuutesi ja muuten olette sopineet asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2180
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      2084
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      1829
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1509
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1407
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      562
      1194
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      1011
    8. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      350
      945
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      945
    Aihe