Heips
Miten saan käskyyn system("COLOR 50");
värikoodin paikalle muuttujan arvon???
system värin
5
414
Vastaukset
- jos ei muuten
defineä vaan peliin jokikiselle värille tai ainakin niille, jotka näyttää makeilta. Preprosessorointi ei tietenkään ole mitään...no toiset sanovat hyvää...ohjelmointia, mutta mä en välttämättä sanoisi ohjelmointia.
- aattelin vaan
että kayttäjä vois itse antaa värikoodin ja muuttaa sitten värin
- laita siihen kolme
aattelin vaan kirjoitti:
että kayttäjä vois itse antaa värikoodin ja muuttaa sitten värin
liukusäädintä, joista yksi merkkaa punaisen osuutta ja toinen sinisen osuutta ja kolmas vihreän osuutta (RGB). Niitä liukuja (vrt liukuväri) säätelemällä saa jokus sattumalta haluamansa värin aikaiseksi. Helpompaa on käyttää Color Dialog: ia, joka tulee esmes täydellisen windows-käyttöjärjestelmän mukana ja siitä saa liukuvärit ja kaikki yhdellä hiiren klikkauksella.
- vastaus:
char merkkijono[100];
int arvo = 50;
sprintf (merkkijono, "COLOR %d", arvo);
system(merkkijono);- tuota
just tarttinkin :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077773
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1126036- 835187
- 1394546
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113230- 633014
- 582948
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102454- 612437
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562066