Tuireja Merja täti suuttuivat

KTV:n pettämä

JHL ja JYLY porrskuttaa pienipalkkaisuus edustamattomien linja-autonkuljettajien kohdalla ja sen arvostelu täällä on kiellettyä.

2

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuntapuolen kuljettaja

      Eräät häirkiöt ovatkin täällä herjanneet kuntapuolen sopimusta ja näiden tyyppien taustat tunnetaan, yrittävät saada Akt.n sopimusta Helbille, vaikka itse eivät aio ajaa niitä päiviä, vaan pysyttelevät pois työpaikalta sairauteen vedoten.

      Viime aikojen kirjoittelu on ollutkin sairasta, väkisin yritetään Akt-sopimusta helbille, kun helbin kuljettajat ovat lähes yksimielisesti sen torjuneet(2 akt-miestä sitä kannattaa)

      Minä ajoin yksityisellä Akt:n sopimuksella sen verran kauan, että tiedän että siinä ei leikitä vaan tarkoitus on tappaa kuljettaja ratin taakse, silloiset ajokaverit ovat osa jo eläkkeellä(työkyvyttömyys) tai kuolleita, sydän ja aivoinfraktit veivät monta parhaassa iässä olevaa kuljettajaa.

      Minä lopetin koska terveys ei enään kestänyt niitä 13 tunnin päiviä raskaassa kaupunkiliikenteessä ja vaikka joskus oli 4. tunnin päivä ei naurattanut kun seuraava oli taas 10-12 tuntia pitkä, meinasi elämänliekki sammua!

      Muutama vuosi sitten vaihdoin Helbille ja olen päätökseen tyytyväinen, vanhojen kokemusten mukaan sain pitkän vuosiloman, täällä työpäivät ovat inhimillisemmät ja henkilökuntakuljetuskin pelaa.

      Minä en ymmärrä näitä entisiä kuntaliiton aktiiveja, jotka muiden kanssa riitauduttuaan liittyivät AKt:n ja yrittävät muillekin saada sitä PASKAA!

      Hävetkää Linjuristi ja Artai pysykää te Akt.ssa ja vaihtakaa vaikka firmaa, mutta antakaa Helbin kuljettajien ajaa sopimuksella, jossa työn laatukin merkitsee jotakin.

      • Entinen JHLläinen

        Minäkö luulin että ne yrittävät saada samapalkkisuutta aikaiseksi.
        Pienelläkin työajalla tulee 250 euroa enemmän kuussa jos saisin samaa palkkaa kuin veljet ja sisaret muualla.

        Helbin lyhyet työajat huomataan vain maksetuissa tunneissa ei työsidonnaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe