Onko syntilista valhetta

metaskeema

Kun minä eräässä ketjussa valittelin, että linkit syntilistaan poistetaan aina, niin joku vastasi minulle, että valehtelu on syntiä. Ymmärsin niin, että hän väitti syntilistaa valheeksi. Jospa asia onkin niin, että syntilistassa mainitut asiat eivät olekaan syntiä, mutta uskovaiset eivät vain halua tehdä niitä. Se sitten jää arvoitukseksi, että miksi eivät halua. monet mainituista asioista eivät välttämättä ole lainkaan ikäviä.

http://scratchpad.wikia.com/wiki/Synnit

8

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki SRK:hon ja vanhoillislestadiolaisuuteen tutustuneet tietävät varmasti, että on lukuisia asioita joita vl-uskovainen ei saa tehdä ja jotka ovat vl:ien käsityksen mukaan syntiä. Mitään syntilistaa ei virallisesti ole, koska niille ei löydy perusteita Raamatusta ja ne antaisivat esim. EvLut kirkolle mahdollisuuden kuulustella virallisesti herätysliikkeen asemassa olevaa lahkoa harhaopeista. Kuitenkin olisi rehellisempää tunnustaa että syntilista on olemassa ja että sillä tarkoitetaan SRK:n "rakkauden neuvoja".

      >> Jospa asia onkin niin, että syntilistassa mainitut asiat eivät olekaan syntiä, mutta uskovaiset eivät vain halua tehdä niitä. Se sitten jää arvoitukseksi, että miksi eivät halua. monet mainituista asioista eivät välttämättä ole lainkaan ikäviä.

      • Tewva

        Admata mielestäsi tutustunut vl "lahkoon" kuten itse ilmaiset asian,oletko vaivautunut heitä itseään haastattelemaan mitä mieltä he ovat uskostaan , srk:sta , syntikäsitteestä ja heille "asetetuista säännöistä".Haastatteluotos voisi olla esim. kaksi- kolmetuhatta täysikäistä rauhanyhdistykseen kuuluvaa henkilöä. Sen jälkeen voisit laatia uudet Admata -sivut.


    • ovat valhetta

      ja tämän s.24 seurakunnan keksintöä. Jumalan lapsella on omatunto jossa Pyhä Henki neuvoo mikä on syntiä ja myös neuvoo elämään oikein.

      1. Joh. 3:4
         
      Jokainen, joka tekee syntiä, syyllistyy laittomuuteen, sillä synti merkitsee Jumalan lain rikkomista.

      Joh. 16:9
         
      Synti on siinä, että ihmiset eivät usko minuun,

      Matt. 12:31
         
      "Sen tähden sanon teille: jokainen synti ja herjaus tullaan antamaan ihmisille anteeksi, mutta Hengen herjaamista ei anteeksi anneta.

      • hoitomies

        Toisin sanoen jos listataan ne asiat joista PH neuvoo, on tuloksena valhetta?

        Eihän täällä esitetyissä "syntilistoissa" sinänsä pohdita ovatko ne ulkoa annettuja ohjeita, vai omatunnon neuvomia asioita. Jotakin kummallista ilmeisesti siis tapahtuu kun "Pyhän Hengen neuvot" kirjoitetaan sanalliesti.


      • jos nämä ovat Pyhän Hengen neuvoja mitä syntilistaan on koottu. Niin kuinka näitä asioita ei voida sitten tyhjentävästi raamatulla perustella.

        On asioita joista ihmisiä on heitetty saatanalle (parta) joita enää ei pidetä syntinä lainkaan?

        Onko Pyhä Henki sidotto kulloiseenkin syntilistaan. Se joka väittää että nämä listat soutaa ja huopaa kulloisenkin johtoportaan ajatusmailmassa on uskosta osaton.

        Koska ajalline seurakunta hoitaa aina erehtykättömästi ja oikein kulloisenakin mailman aikana.


    • joka nuo syntilstat on alkuun saatanut :)

      Kristinuskossa on aina ollut ihmisiä joille syntilistat ovat olleet tärkeitä. Niitä oli raamatunkin aikana. Siinä suhteessa voin todeta että syntilistat ovat yhden lainen osa ihmisyyttä. Ovat aina olleet ja tulevat aina olemaan.

      Syntilistan olemukseen kuuluu vallan käyttäminen toiseen uskovaiseen. Siihen kuuluu myös rajojen piirtäminen. Ja myös oman aseman ja jouko korostaminen. Ja muiden ulos sulkeminen.

      Tunnustettakoon jäleen kerran että poimin syntilistan katekelman tältä palstalta. Halusin tehdä siitä yhteistä "omaisuutta". Saada sen sellaiseksi että se olisi ne tärkeimmät asiat niistä mitä vl kartellaan.

      Ja kun tuota kasasin kuuli hyvin tuohtuneita komentteja siitä kuinka syntilista on valetta. ONKO se?

      Tai ettei syntilistaa ole. Ja tuokin komentti on tuttu että uskovaiset eivät halua tehdä. On se vain kumma että väite siitä etteivät uskovaiset halua tehdä on kateeton. Uskovaiset haluavat tehdä paljonkin asioita joita syntilistalla on mutta eivä kuitenkaan tee vaikka haluavat. Tai tekevät jos tietävät etteivät jää kiinni.

      Koska se nimenomaan merkitsee rikkomista tuota yhteisön rakkautta vastaan. Yhteisön rakkaus = jumalan rakkaus?

      Toinen näkökulma miksi sitä joka sen kirjoitaa auki sanotaan valehtelijaksi on se että tuo kuvaus on varmastikkin loukaava.

      En ole hetkeäkään epäillyt etteikö tuo ranskalaisilla viivoilla tehty kuvaus vl uskosta olisi loukaava. Se on sitä ihan varmasti. Loukaantunut ihminen joko hyökää tai menee itseensä.

      Tuo lista konkreettisella tavalla nimeää asioita joita uskovaiset välttävät koska "haluavat". Mitä he haluavat? Minusta kysymykseen on ilmeinen vastaus. Vättämällä asioita halutaa osoitaa kuuluvansa tietyyn ryhmään ja yhteisöön.

      Näillä asioilla vedetään raja oikean uskon ja epäuskon välille. Uskovainen haluaa noudataa näitä.

      On kyse uskon tunnustamisesta ihan tietyillä asioilla. Jotta jokainen uskovainen tunnistaa toisensa. Eivätkö uskovaiset sitten muuten tunnista toisiaan?

      Jos syntilistalta vedetään yli kaikki ne jotka eivät ole syntiä raamatun mukaan niin mikä silloin eroitaa vl muista "uskonnoista". Ei ehkä mikään?

      Syntilista korostaa ainoaa oikeaa uskoa ja ainoaa oikeaa joukkoa. Syntilistasta pidetään kiinni koska se oisoitaa sitä "yhteistä rakkauuta". Ja se joka ei sitä noudata on yhteistä rakkautta vaille. Kielsi teoilaan uskonasa?

      Uskonsa siihenkö että syntilistaa noudattamalla voisi ansaita paikanssa yhteisessä rakaudessa?

    • ämmä

      kerran TÄLLÄ PALSTALLA "syntilistan" .! Olikohan se admatan tai jonkun yhtä ahkeran ihmisen tekemä. Siinä oli niin sievässä alekkaisessa järjestyksessä listattu "syntejä", että ihan nostin olematonta hattuani...!!! Että ...joku oli jaksanut perehtyä asiaan sellaisella intensiivisyydellä.. Oikein itketti . Miten mahtava asia, että Jumalan valtakunta jaksaa kiinnostaa erilaisuudellaan niin paljon... Se on Jumalan ihmisessä herättämää....ehkä etsikkoaikaa.Tulee mieleen Raamatun Saulus Tarsolainen. Mietin vielä, että keneltä on pois se, että jotkut haluavat elää Jumalan tahdon mukaisesti ??????? Ketä haittaa niin paljon....?

      • ei Jumalan!

        "..jotkut haluavat elää SRK:n tahdon mukaisesti..."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe