Saw 1 oli erinomainen iljettävyydestään huolimatta, mutta kaikki jatko-osat ovatkin sitten totaalista paskaa. No, kolmosta en ole nähnyt. Kakkosen katsoin, koska eka oli hyvä ja nelosen toi kaveri katsottavaksi illanistujaisiin X( Juonta ei ollut enää nimeksikään, vain täysällöttävää kidutusmässäilyä.
Jos jollain lisättävää, niin luen mielelläni. Onko kellään myös ehdottaa joitain HYVIÄ kauhufilmejä?
Saw-sarja
4
213
Vastaukset
- Tadzio de Santis
Se on vähän makuasia mistä kukin tykkää. Itsekään en noista sawin jatko-osista liiemmin perustanut. Sitten on nämä ringit ja kaunat, joita katsoessa kauhu tulee lähinnä kelloa vilkuillessa, miten taas meni toista tuntia vapaa-aikaa hukkaan.
Minun mieleeni on enemmän nämä 70-80-luvun kauhut. Splattereita en laske kauhuksi vaan enemmän toiminnan puolelle. Manaaja kolmosesta pidän, kakkosen näkemistä kadun katkerasti. Changeling, eli suomeksi vaihdokas, vähemmän tunnettu mutta minusta hyvä kauhuelokuva. Amityville nelonen, jatko-osien helmi.
Aikoinaan kun tuli telkkarista plague of the zombies, paska turisi molemmista lahkeista yhtä aikaa. Jokunen vuosi sitten onnistuin haalaamaan kyseisen elokuvan haltuuni, ja totesin että ei tämä nyt ihan niin pelottava ollutkaan kuin ala-asteella tuntui. Mutta nostalgiaa tunsin vieläkin tippa silmässä.- emma
Joo, makuasiapa hyvinkin..Samaa mieltä kanssasi 70-80-luvun kauhuista. Mutta alkuperäisinä japanilaisversioina tykkäsin kovasti Ringusta ja Kaunasta. Myös alkuper. Dark Water oli hyvä.
Amityvilleistä olen nähnyt vain ykkösen, enkä tykännyt. Täytynee kurkata tuo suosittelemasi nelonen. Manaajista tietty eka on ehdoton, Changelingia en ole nähnyt, mutta aionpa kurkata myös sen. Kiitos vinkeistä, Tadzio de Santis.
Tänään katsoin Donnie Darkon ja suosittelen lämpimästi kaikille hyvien elokuvien ystäville. Leffa jäi kytemään aivojen sopukoihin ja leffan jälkeen lenkkeillessäni katselin maailmaa eri silmin. Nuori Jake Gyllenhaal mielettömän hyvä skitsona norttinä.
- PinkCatz
hyvinkin mutta itse pidin kaikista SAW:n osista... Varsinkin viimeisesta joka perustuu Jigsaw:iin ja siihen miksi hänestä tuli sellainen kuin tuli.... Liputan sille!
- Saw the best
SAW elokuvat on parhaita!!!
Kaikki on hyviä, mutta ykkönen on PARAS!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242233Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1372131Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2161847Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2601524Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341417Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5651216Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.501018Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse353959Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115949