... saa naurettavia piirteitä. Tämän päivän Hesarissa on kokosivun esittely karttaesityksi- neen vapputapahtumista ja lisäksi Minne mennä-sivu. Kummassakaan ei mainita Keskustan vapputapahtumaa Kyösti Kallion patsaalla eduskuntatalon vieressä klo 13.00, vaikka siellä esiintyy pääninisteri ja ministeri Mari Kiviniemi. Hesari kyllä esittelee kaikenlaiset kissanristijäiset, mm. kommunistien tilaisuudesta kerrotaan kahden kuvankin säestämänä.
Erkon viha Keskustan suhteen ...
oivahärkönen
261427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
väkeä paikalle kun SDP,n vanha Erkkikään ei enään kehtaa punalippuja liehuttaa.
.
eikä Kepun viinan -ja sonnanhajuisin tilaisuuksin ole mitään syytä ketään opastaa. Riittää kun Kerimäki st käy niissä Lasol päissään muistelemaan menneitä kaikkien kolmen häntä äänestäneiden kanssa.
Hieta Sepponen
"keritty alapaa"
Shit Keskusta
Näkevät punaisilla silmillään demujen ja komujen tempaukset, mutta jättävät tahallaan näkemättä sinivihreät Vappujuhlat! En tosin hämmästynyt lainkaan valtakuntamme päämedian puolueellista ja ennen kaikkea punaista käytöstä.
Kokoomusta on demujen ja komujen kiittäminen siitä, että heillä ylipäänsä on työ, jota juhlia olipa se akateeminen tai ei.
että Keskusta ei ole kapunkilaisittain merkittävä puolue ja sen vuoksi siitä ei juuri kirjoitella valtamediassa. Ennen kuin kirjoitat, että viljelijöitä on 7% kepun kannattajista, ota selvää montako on MTK´n jäsen kepun eduskuntaryhmästä, tulos on hämmästyttävä. Siis Erkon tai muunkaan kaupunkimedian ei ole tarvetta tai syytä kirjoitella kepulaisista, ne ei vaan kiinnosta näiden lehtien lukijoita. Maaseuduntulevaisuudesta, Ilkasta, KSML´stä, Savon Sanomista jne.. voi lukea loputtomasti juttuja kepulaisista, siellä ei taas kaupunkilaiset ole näiden lehtien aiheita, vaan lähinnä lehmät ja hevoset.
puolue, sillä se on pääministeripuolue ja on päättämässä kaupunkilaistenkin asioista ainakin valtakunnan tasolla, joskaan ei Etelä-Suomen kaupunginvaltuustoissa loistakkaan kuin poissaolollaan.
Demut haluavat tasapäistää kansan ja olla niin solidaarisia kuin olla ja voi. Näkyköön se myös Vappujuhlakirjoittelussakin! Ei kai se ole keneltäkään pois, jos muidenkin puolueiden Vappujuhlat mainitaan kuin demujen ja komujen, jos kerran niistä pitää ylipäänsä uutisoida.
Poliittisesti kierosilmäiset toimittajat tasapäiseen kirjoitteluun eivät pysty tasapuolisesta puhumattakaan koskien politiikkaa ja Vappuhan sitä mitä suuremmissa määrin on ainakin ollut!
Veikkaan, että n. 4%. Minkä verran kaupunginvaltuustossa on kepulaisia? Usko nyt Oiva, että Helsingissä on vappuna vaikka minkä verran kaikenlaisia tapahtumia, jotka ovat kiinnostavampia kuin joku kepun tilaisuus, jonka jutut jokainen arvaa etukäteen. Ethän muuten ole unohtanut, että esim. vihreiden kannatus on Helsingissä 2-3 kertaa suurempi kuin kepun?
Helsinki on Suomen taloudellinen ja ajatuksellinen veturi, joten maalaisliiton esittely ei kuulu Helsingin Sanomien tehtäviin.
http://www.iltasanomat.fi/
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1526311
Ilta-Sanomat on suhtautunut melko avarasti keskustaan sen jälkeen, kun Antti-Pekka Pietilä sai lehdestä potkut.
Miten avauksesi liittyy palstan aiheeseen?
En ole Oiva mutta onhan se outoa että Oiva ottaa keskustan palstalla esiin keskustan täydellisen boikotoinnin Helsingin Sanomissa keskustan vappujuhlien osalta.Ei pienintä uutista tai tiedotetta, lukuun ottamatta Keskustan omaa ostettua tiedotetta.
Ei se meitä keskustalaisia mitenkään haittaa vaan tuomme esiin sitä tyhmyyttä mitä pitääkintuoda esiin tuoda.
Meillä on kuitenkin juhlamme joka ei ole Erkon Hesarista kiinni eikä edes hidaste.
Vain Oivan katkera näkemys Helsingin Sanomien toimittajapolitiikasta.
- - -"Ei pienintä uutista tai tiedotetta, lukuun ottamatta Keskustan omaa ostettua tiedotetta.
Ei se meitä keskustalaisia mitenkään haittaa vaan tuomme esiin sitä tyhmyyttä mitä pitääkintuoda esiin tuoda." - - -
Olisit lukenut kapin avauksen kepun vappuisesta hauskuudesta, niin tietäisit, vaikka lehteä et lukisikaan.
Kepujohto varmaan tietää kepulaiset niin jähmeiksi, että niille pitää ilmoittaa päivää ennen kuin muille.
Onko muuten niin kuin kapi päättelee tässä kirjoituksessaan?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000034814644
... kepun maksama ilmoitus. Kepun pitää tehdä maksettu mainos, muut puolueet ja järjestöt selviävät sillä, että Hesari mainostaa omaan laskuunsa niiden tilaisuuksista. Hesari on Helsingissä ainoa lehti, joka saavuttaa suuren yleisön, siksi jokaisen on esiinnyttävä siinä tullakseen huomatuksi. Eikö ole mitään keinoa päästä tuosta Erkon monopolista eroon.
Siinä aviisissa varmaan käsitellään kaikki esim. tikkurilalaisille ja laajasalolaisille tärkeät asiat.
Ei kukaan pakoita sinua lukemaan Hesaria tai Iltasanomia.
Saa Erkko naurun aihetta, kun Hesan keput ei osta Hesaria.
Sinua varmaan vituttaa kekkosajan jäänteenä, kun et voi kieltää Hesaria kirjoittamasta, mitä se kirjoittaa.
Ei taitaisi sinun myllykirjeesi Erkolle olla paskankaan väärti?
Kitise vain tällä palstalla ja määrittele, kuka saa sanoa olevansa kepulainen ja kuka ei, ei sinusta muuhun ole.
Ja ihmettele väliin vielä, jos Lipponen on mielestäsi liian hurskaan näköisenä kirkossa.
Ja sen jälkeen kepuloisen logiikallasi mariset, kun palstan viestit ei liippaa palstan aihetta.
Akkaskin sua jo häpee..
Iltiksen etusivulla: http://www.iltasanomat.fi/
Se saa kepulaisen näkemään sellaisia harhoja, joita muut eivät näe: salaliittoja ja muuta kamalaa, kuten näkemään esim. valtakunnan ykköslehden päätarkoitukseksi kepun mollaaminen. Itse asiassa Erkko ja Hesarin toimitus ajatellee kepusta, että E.V.V.V.K.
Kai siinä kepussa sitten on oltava jotain niin kamalaa, jonka olemassaolon vain kepulaiset tietävät ja sen paljastuminsta niin kauheasti pelkäävät, että tuollaisia harhojaan näkevät.
Joku näkyy sinulta jo kyselleen erästä kirjoituksessani esille nostamaani asiaa, mutta kun et ole siihen vastannut, niin kysynpä minä itsekin mielipidettäsi tästä:
>> Uudistuakseen niille tarkoitetun roolin mukaisiksi ja kansalaisten tarpeita vastaaviksi puolueiden pitäisi saada aktiivisia ja kriittisiä jäseniä, jotka eivät hyväksy mukisematta kaikkea, mitä niille ylhäältä halutaan antaa, vaan vaativat muuta ja parempaa.
Tuosta päätyy vääjäämättä johtopäätökseen, että esim. Keskustan kannalta Seppo Hietanen eli Keris on tarpeellinen ja hyödyllinen jäsen, Oiva H. tarpeeton ja hyödytön.
... kanssasi typeristä aiheista, sellaisesta kyllä, jossa on järkeä, mutta niitä sinä tuotat nykyään harvenevasti.
Siis sinä et ”alennu” keskustelemaan Helsingin yliopiston filosofian laitoksen johtajan, filosofina (siis viisausoppineena) arvostetun filosofian tohtori Thomas Wallgrenin näkekyksiä. Aika leuhka asenne perusinsinööriltä!
Tein jo tuon avauksenikin Wallgrenin ajatusten tiimoilta, kun hän eilisessä Hesarissa sanoi inhonneensa poliittisia puolueita jo 30 vuotta ja inhoavansa edelleen. Ja siitä jatkoin tänään:
>> Pamfletissaan Wallgren sanoo, että poliittiset puolueet tarvitsevat aktiivisia ja kriittisiä jäseniä. Puolueet ovat hänen mielestään muuttuneet markkinointi- ja asiantuntijaorganisaatioiksi, puolueissa niiden johtajien asema on vahvistunut liikaa, ja johtoa ympäröi yhä sankempi lobbareiden, avustajien, erityisavustajien ja valtiosihteerien joukko. Ideologiat ovat Wallgrenin mukaan kadonneet kaikista puolueista. Niissä ei kuulu ollenkaan niiden kannattajien ääni. Kansalaisten pitäisi vallata puolueet takaisin itselleen.
Yksi Wallgrenin johtoteemoista on, että puolueet eivät ole ollenkaan muuttuneet siten kuin on muuttunut maailma ja ihmiset ja heidän tarpeensa ja vaikutushalunsa. Ne sitovat nyt itseensä vain ajattelukyvyttömiä, arkoja tai laiskoja kritiikittömiä myötäilijöitä ja uskovat niiltä saamansa palautteen mukaisesti toimivansa oikein, ja katsovat yhä enemmän vain sisäänpäin, eivätkä näe niiden ulkopuolella vallitsevaa todellisuutta, jossa kansalaiset elävät. Puolueet ovat siis yhä itseriittoisempia, eivätkä muista, että ovat olemassa kansalaisia varten.
Uudistuakseen niille tarkoitetun roolin mukaisiksi ja kansalaisten tarpeita vastaaviksi puolueiden pitäisi saada aktiivisia ja kriittisiä jäseniä, jotka eivät hyväksy mukisematta kaikkea, mitä niille ylhäältä halutaan antaa, vaan vaativat muuta ja parempaa. >Tuosta päätyy vääjäämättä johtopäätökseen, että esim. Keskustan kannalta Seppo Hietanen eli Keris on tarpeellinen ja hyödyllinen jäsen, Oiva H. tarpeeton ja hyödytön.
En osaa sanoa, että kuinka paljon Erkko vihaa kepuleita, mutta sillä ei liene vaikutusta siihen kuinka paljon kepuleiden tilaisuuksista Helsingin Sanomissa kirjoitellaan. (Lehdessähän muuten on juuri nytkin mm. kepuleiden kantoja ruuan arvonlisäverosta ja Natosta.)
Erkko ei määrää lehden linjaa edes Nato-jäsenyyttä koskevissa kysymyksissä, jossa omistajasuvun päämies on eri linjoilla kuin "oma" lehti ja tämä nyt voidaan nähdä sellaisena suurena ja tärkeänä linjanvetona. Tyypillistä vanhaslaista suuruudenhulluutta on puolestaan kuvitella, että Erkko sitten vaivautuisi estämään yhden Helsingin pikkupuolueen tilaisuuksien mainostamisen.
...
KUIN ILTALEHDEN, ETTÄ LUKIJAT KATOAA, OLEN KUULLUT MONEN JÄTTÄVÄN JUORULEHDET TILAAMATTA, SE ON PARAS KONSTI, ONHAN HESARI YKSI JUORULEHTI.
HS:ssa oli Vapun aattona tai aatonaattona kuvan kanssa uutinen siitä, että keskustan vapputilaisuus pidetään Kyösti Kallion patsaalla. Kellonajatkin olivat mukana ja puhujat mainittiin nimeltä. Vanhasesta taisi olla kuvakin.
---