Peugeot 406 ilmastointi

moro, omistan peugeot 406 2.0.. auto ollut nyt pari kk. muuten hyvä mut imastointi ei pelaa..huollettu kuitenkin viime keväänä tai ainakin kuitti löytyy.. kuin usein tommoseen siis pitäs huoltoo tehdä? Paljonko muilla vie bensaa tommonen 2.0 litranen? Mulla vie 7.3-8.0 riippuen siitä et onko ajettu maantiellä 80-90 km/h tai sitten enemmän kaupungissa tai motarilla..
62385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kerrohan mikä vuosimalli on kyseessä ja jos on 99, niin kerro onko jälkeen vai ennen faceliftin.

Äänestä

Tänään käytin ilmastointi huollossa auton ja kaikki meni ok. Ei vuotoja eikä mitään vikaa löytynyt. Vanhoja nesteitä oli säiliössä vielä n.500g että sillä olisi pitänyt jäähtyä vielä komeesti. Ilmastointi välillä toimi ihan hyvin ennen huoltoa ja kerran huollon jälkeenkin. Sulake on ehjä ja kompura pyörii mutta ei vaan jäähdytä ilmaa. Myös ohjain yksikön releen tarkistin. Huolto kannattaa tehdä parin vuoden välein.

Äänestä

Mulla on samanlainen auto vm.2000 Kulutus on 7-8.5 Riippuen kaasujalasta ja kaupunkiajon määrästä.

Äänestä
  • Mutta toi ilmastointi on mystinen homma näköjään monilla...

    Äänestä

ongelmii.-99 ennen faceliftii.Oli hapettuneet johdot!Johtojen vaihdon jälkeen ei oo ollu ongelmii.

Äänestä

Pösössä automaatti-ilmastointi haistelee ulkolämpötilaa. Jos lämpötila on alle 20C ilmastointi toimii "heikosti" vaikka sisälämpötila on 30C ---> ominaisuus. Ilmastointi pelaa paremmin kun ulkolämpötila on yli 20C.
Kulutus mulla on ollut 7.5L maantieajossa ja kaupungissa 10L.
Vikalista 7 vuodelta: koiranluut eteen ja taakse, flektin rele, käsijarrun rajakytkin, ohjaustehostimen letku vuotaa puristusliitoksesta, tänään löytyi ilmastoinnin lauhduttimesta reikä -->lauhdutin vauhdettava (160€ työ)
Loppujen lopuksi aika vähän on ollut vikoja ranskaliseksi autoksi (ajettu 160tkm).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaakko 1979 kirjoitti:

moro, omistan peugeot 406 2.0.. auto ollut nyt pari kk. muuten hyvä mut imastointi ei pelaa..huollettu kuitenkin viime keväänä tai ainakin kuitti löytyy.. kuin usein tommoseen siis pitäs huoltoo tehdä? Paljonko muilla vie bensaa tommonen 2.0 litranen? Mulla vie 7.3-8.0 riippuen siitä et onko ajettu maantiellä 80-90 km/h tai sitten enemmän kaupungissa tai motarilla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu