Punaisia läikkiä iholla

Papillon74

Mitähän tämä voisi olla, mulla on jo monta vuotta ollut iholla kummallisia läikkiä. Alkoi ihan yhtäkkiä! Sormenpään kokoisia punaisia vähän hilseileviä kutiavia läiskiä tulee ja menee, aina niitä on iholla jonkin verran. Haalistuu sitten aikanaan, mutta näyttäisi jopa arpia niistä jäävän, ei häviä kokonaan. Eniten niitä on käsivarsien sisäpinnoilla ja reisissä.

6

6902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...............

      voipi olla täplä psoriasta... lähtee dermovat tai advantan voiteella

    • kdjfägöjd

      on ollut jo toistakymmentä vuotta kutiavia läiskiä iholla. Oli sääressä tosi kauan ja kävin lääkärissä joka sanoi et neurodermatiitti.. ei lähtenyt voiteella kuitenkaan pois.
      Häipyi parin vuoden päästä sit itsestään ja siirtyi korvan taakse ja kaulalle, mut tosi pieninä läiskinä. Ne olivat vain vähän aikaa siinä jonka jälkeen läiskät siirtyivät vatsaan. Sieltä vaelsivat käsiin ja nyt taas on toisessa sääressä iso läiskä joka kutiaa niin maan perustellisesti.
      Se on ollut siinä nyt jo vuoden ja on myös ajoittain aika kipeäkin, koska raavin sen rikki huomaamattani monesti.
      Olen käyttänyt monenlaisia voiteita, mut mikään ei tunnu auttavan. Läiskä laajenee vähän väliä jonnekin suuntaan mut yleensä saan sen kiinni ja se laajennut alue paranee mut alkuperainen läiskä jää paikoilleen.
      Toisessa sääressä olleen läiskän kohdalla on punaisempi ja osittain vaaleampi arpikohta. Iho on silti nyt siisti siinä kohdassa ja kaikki kutinat ovat hävinneet.
      Miksi sääreni reagoivat ihottumaan niin voimakkaasti kun se muualta häviää suht nopeaan???? Voiko ihottumakohta olla tosi kipeä välillä??

    • se..

      olla nokkosrokko? reagoiko ne lämpötilan vaihteluun?

    • = Savipuoli-ihottuma.

      Vaimon kaa samoissa pesutiloissa käytiin kesälomilla.
      Mie imaisin jostain tämän kiusallisen vaivan. Keskussairaalassakaan tätä ei tunnistettu.
      Sitten menin kirusgin vastaan otolle prostata vaivasta.

      - Kirjoitampa tähän sivulöydökseen 'lääkkeen' Se oli Nizoral lääkeshampoo
      Jotain salvaakin sain, mutta em. shampoolla ihottuma alkoi häviämään nopeasti.

      Vaivaan on Nizoralia halvempikin shampoo. Apteekissa neuvovat nykyään.

      • ...kyseessä...

        ... punajäkälää, viheliästä "vitsaa"? :(

        T: Kinttu-jäkäläinen.


      • Papillon74

        Ei taida olla tuo savipuoli. Hain googlella tietoa ja kuvia, ei vaikuttanut samanlaiselta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe