Ärsyttää, oksettaa, kuvottaa ja suututtaa miten Eu maahan lukeutuvalla Espajalla ei ole minkäänlaisia eläinsuojelulakeja, josta johtuen täällä ei arvosteta eläimiä vaan niitä pidetään vain viihdykkeinä.
Eu:n toimivuuden ja sääntöjen eteen työskentelee monia ihmisiä, mutta miten on mahdollista ja kuinka voidaan pitää tärkeämpänä sitä,ettäjokaisessa Eu maassa pitää feta juusto olla merkattuna salaattijuustoksi, ellei sitä ole valmistettu Kreikassa ym. hienoja pikku sääntöjä, mutta sitten Espanjan eläinkaupoissa myydään kultakalamaljoja ja pidetään koiranpentuja lattiasta kattoon sijoitetuissa pienissä lasikopeissa vapisemassa tai tuskan hiessä makuulla (lähes poikkeuksetta ilman vettä, petiä, ruokaa,ilmarakoja, leluja tai seuraa pelkkien sanomalehtien päällä).
Eläintarhassa ensin vanhemmat ja sitten lapset perässä heittävät eläimille sipsejä, naksuja ja wc paperia syötäväksi ja sitten kuvataan videokameralla ja nauretaan kun ne hölmöt syövät ne. Myös suojalaseihin koputellaan,etenkin vanhemmat ihmiset , mutta lukutaito puuttuu, kun sekä ruokkiminen että koputtelu on ehdottomasti kiellettyä. Oli niin lähellä, etten iskenyt, jokaiselle wc paperia mutustavalle apinalle nauravaa portilla jaettua, sääntölehtistä niiden lapsiperheiden vanhempien naamoille. Eläimet ovat siis huvia ja söpöjä. Baletti pukuja myydään pikkukoirille ja isommat lukitaan parvekkeelle ruikuttamaan. Sieltä niitä sitten pelastavat niin paikalliset kuin mm. suomesta tulevat löytöeläin yhdistykset, mutta pienessä mittakaavassa tuo puuha on verrattuna koirien hylkäämistahtiin. Kaltoin kohdeluja koiria eivät jätä sópon pentuvaiheen jälkeen vain paikalliset, vaan costa del soli turistitkin (mm. britit) syyllistyvät aivan samaan. Niin surullista. Miksei Eu puutu asian ytimeen sillä koirien rescue seurat valitettavasti(vaikka tärkeää työtä oikesti teettekin)eivät vaikuta itseongelmaan eivätkä edes hidasta sitä vaab voivat yrittáä ns. haja amunnalla pelastaa sieltä täältä tehtaillulla alulle pistetyt ja sitten mielenkiinnon ohi hyljätyn eläimen.
Paikallisilla koiratarhoilla annettu piikki
(jos sekään laillinen "-vuosia jatkunut toiminta, jossa he ovat lopettaneet tuhansia koiria ja kissoja Mioflex-ruiskeella, joka aiheuttaa koiralle hitaan ja tuskaisen kuoleman. Ensin koira halvaantuu, sitten eläin kuolee tukehtumalla, mutta koko tämän ajan eläin on tajuissaan. Mioflexiä on käytetty sen halpuuden vuoksi, 35 euroa maksavalla määrällä ainetta voi tappaa 10.000 kiloa eläimiä. Tämän vuoksi koiria pidettiin myös ilman ruokaa, jotta ne painaisivat mahdollisimman vähän. Lehtitietojen mukaan pelkästään tämän vuoden alusta elokuun loppuun mennessä on tarhalla tapettu jo 556 koiraa Mioflex-ruiskeella" [www.espanjankoirat.com/cadiz.html])
ei saa olla ratkaisu tähän rilanteeseen vaan sitä tulee lähteä etsimään lakiuudistuksilla tms. kansan arvoihin vaikuttamisella.
Jos Suomelta kielletään VOIMARIINI koska se antaa nimellään väärän kuvan tuotteen sisällöstä, niin onko EU oikeasti niin voimaton eläinsuojeluasioissa kuin tuntuu olevan, vai eikö niistä vain välitetä?
http://www.elmundo.es/elmundo/2007/10/04/ciencia/1191492446.html
http://www.elrefugio.org/NoticiaLeerMas.aspx?Id=554
Paras EU maa eläimille?
Ei ainakaan Espanja!
1
480
Vastaukset
- yllä olevista
syistä, että en ole markkaakaan pistänyt spagettivaltioon.Ei ole tähän päivään ollut tarvetta matkustella noihin kusipäävaltioihin italia mukaanluettuna katselemaan ylirasvattuja gigoloita. Syvältä ovat....tuota se makaroonin syöminen teettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692539Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U892426Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441831Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931791Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171717Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591659Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241015Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9987