Onko mitään keinoa saada kivituhkapihan pintaa kovemmaksi. Tilasin viime kesänä kuorman kivituhkaa pihalle ja se ei oikein kovetu. En tiedä oliko raekoko tms vääränlainen. Soitin Rudukselle ja eivät osanneet neuvoa!?
Voisiko tilannetta auttaa esim sekoittamalla karkeampaa sepeliä tms. Ennenvanhaan maaseudulla hiekkateille laskettiin jotain litkua säiliöautoista jotta pinat koveni, olikohan se jotain suolaliuosta tai lipeää tms, voisiko joku tuommoinen auttaa,vai pitääkö tilata asfalttia??!
Kivituhkapihan pinta kovemmaksi
9
11711
Vastaukset
- henry
kivituhkan saimme kovaksi täryttämällä 70kg:n laakeapohjaisella täryttimellä.
naapurimme meinasi että kyllä se talvi sen kovettaa, mutta eipä kovettanutkaan.
elikkä täryä ja vettä , ni hyvä tulee. - pihalle
kaadettiin jäteöljyt ettei piha pölise ja kai se samalla sitoi hiekkaa.
- kaatamimen
on YMPÄRISTÖRIKOS JA RIKOLLINEN ON TALOUDELLISESSA VASTUUSSA teostaan. Kannattaa etsiä muita ratkaisuja jäteöljyongelmaan ja pihan pölyöngelmaan, jäteöljyn pihaan kaataminen on tavalliselle ihmiselle ehdottomasti liian kallis ratkaisu.
- Anonyymi
Natronlipeä kanssa vanha hyvä litku, ei pölise sora-ja hiekkatie. Käytettiin 70-luvullakin, lapsena muistan kun kastelivat sorapintaisia katuja ja haisi kitkerälle.
- oikeaan paikkaan
Kivituhka soveltuu paremminkin ohueksi asennushiekka kerrokseksi kiveytyksen alle.
Varsinaisena paksumpana perustuskerroksena esim 0-16 kivimurske on paljon parempi ja tiivistyy hyvin.
Korkeintaan pieniä suht pohjan oikaisuja kivituhkalla voi tehdä... - Anonyymi
Paskat se kovetu ja pölisee aina. Laitettiin vuosi sitten rivariimme ja hirveä pöly, autot aina pölyn peitossa ja se hemmetin kivisiru pilaa parketin! Nyt meinataan laitattaa elokuussa asfaltti ja loppuu pelleily.
- Anonyymi
Todella pelle joka väittää että kivituhka pölisee märkänä, talvella lumen alla tai kun kevään sulamisvedet ovat sen tiivistäneet !
- Anonyymi
Murske ja kivituhka seos .
S
Tiesuolaus ja tiivistys, ei pölise eikä kulkeudu.
Käy katso hyvin hoidettua soratieta, pinta on tiivis ja betonin sileä. - Anonyymi
Se pöylää aina maan ollessa kuiva. Kastelu suolavedellä ja tärytys voivat hiukan helpottaa.
Onko se nyt kuitenkaan niin kauhea ongelma, asfaltillakin on omat juttunsa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722