Istutin viimesyksynä marjatuomipihlaja aidan.Nyt on ollut meillä todella kuivaa ja mietin kannattaako kastelu vai lähteekö juuret tulemaan ylöspäin maanpintaan, jos kastelen tässä vaiheessa.
Toinen kysymys koskee saman pensaan istutusta. Mikä on oikea syvyys istutukseen tuomipihlajassa. Epäilen etten ole istuttanut tarpeeksi syvälle, mistä tiedän onko oikein istutettu? Silmuja on kyllä tullut ihan hyvin ja pensaat ovat elossa! eli annanko olla ja odottelen, että juurtuu itsekseen vai kaivanlko ylös ja istutan syvemmälle.
Pitäisikö pensaita kastella?
2
485
Vastaukset 2
- miriam
Ei ole välttämätöntä. Uskoisin, että siellä juuristoalueella on kuitenkin vielä kevätkosteutta jäljellä vaikka maanpinta kuivalta näyttääkin. Kaivamallahan asia selviää, jos asia mietityttää. Joka tapauksessa jos lähtee kastelemaan, kastelee sit kerralla tosi runsaasti ja pitää sen jälkeen pidemmän tauon, vaikka viikonkin ennen uutta kastelua (jos edelleen kuivuus jatkuu).
Istutus-syvyys on varmaan ihan hyvä, jos pensaat ovat elossa eikä juuria ole näkyvissä. Jos kokeeksi nykäiset pensasta ylöspäin eikä se nouse maasta, ovat ne myös riittävän napakasti paikoillaan.
Pensaat eivät yleensäkään ole kauheen tarkkoja istutussyvyydestään. Jos asia tosi paljon vaivaa, kippaa juurille vielä lisää multaa loivaksi kumpareeksi ja tiivistä hiukan. Älä anna kesän mittaan ruohon kasvaa juuristoalueelle vaan pidä se joko mullalla tai peitä kuorikkeella. - Hortonomi.
Kannattaa kastella jo näin keväälläkin, se hieman nopeuttaa ja parantaa kukintaakin. Muista kuitenkin kastella maa pensaan kohdalta kunnolla, kun alat kastelemaan ja mielellään illalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 78976
- 73842
Jasmin Vähäkangas paljastelee
Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut101576- 43575
- 45533
Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat
Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t4516Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta
Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.160507- 27507
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t133490Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60475