Halme lahjoitti 10 000 euroa!

veteraaneille!

Halme lahjoitti omasta pussistaan 10 000 euroa sotaveteraaneille juhannuksena, eli about 60 000 mummon markkaa. Ei paha hä?

10

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iron Mike

      Miksi noin vähän? Halmehan on kehuskellut MILJOONIEN taalojen tienesteistä jenkeissä! 10 000 euroa on siis naurettava summa noin "rikkaalta" mieheltä. Suurisuun miljoonat ovatkin kuintekin vain virtuaalisia, joten ko. 10 000 euroa hyväksyttäneen kuitenkin populismin alttarille.

      • yheltä mieheltä

        paljos itte oot lahjottanu?
        kyl 60 000 markkaa on aika iso summa yheltä ihmiseltä oli se sit kuka tahansa.
        Tony ainakin tekee mitä puhuu, toisin kuin eräät edustajat jotka vain laukovat kauneuksia ja puhuvat tyhjiä.


    • etukäteen

      Onneksi ilmoitti siitä etukäteen. Kuinkahan moni olisi osallistunut asiaan, jos Halme olisi sanonut pitävänsä kaikki itse ja käyttävänsä sen 'lisäproteiineihin'.

    • mies savosta

      mitä Halme pystyy antamaan on peppua muille homppeleille !

    • veteraaneille

      Siinä ei ole varmaan mitään ongelmaa kerätä rahaa veteraaneille sitä jo onkin ja lisää tulee jatkuvasti. Sitä vaan pitäisi myös käyttää heitä varten eikä vain kerätä. Nää keruuhommat onkin nykyään lähinnä yleisen mielipiteen kosiskelua.

      Veteraaneille suunnatut rahastot pursuaa rahaa, kun rahastojen hoitajat tai ne jotka niistä avustuksista päättävät pelkäävät, että rahat loppuvat.

      Niiden on tarkoituskin loppua sitten, kun viimeinenkin sotaveteraani tulee antaneeksi kaikkensa isänmaalleen !

      Herättäisin myös keskustelua siitä, että onko niiden veteraaneille myönnettyjen avustuksien tarkoitus mennä aina esim. erilaisille kuntoutuslaitoksille piilotukena vai pitäisikö ne rahat antaa suoraan vaikkapa eläkkeinä veteraaneille, jotka siten itse voisivat päättää minne sen käyttäisivät ?

      Se on tietysti hyvä, että valtiovalta suuressa viisaudessaan on ajatellut keräysrahojen tuottavan näin työpaikkoja ym. Mutta onko noilla veteraanien rahoilla tarkoitus vain korjat valtiontaloutta tai politiikan vinoutumia tai työttömyyttä ? Veteraanien voisi siis ehkä antaa itse päättää asiasta ? Heistäkin varmasti moni haluaisi sen olevan juuri näin, mutta tuskin kuitenkaan aivan kaikki.

      Kuka siis loppujen lopuksi hyötyy eniten veteraaneille keräyistä rahoista ?

    • HALME!!!

      Tony

      • rikki

        sehän on ollut sairaalassa viimeset kaks kuukautta


    • mann

      kyl noi tonyn hommat on ihan ok jos vain heiluis pelkuripoika mieluummin sen karva-aseen kanssa akkansa tykönä.

    • maja

      kyllä se halme osaa vetää suomen kansaa nenästä, pyrkii kait presidentiksi kun noin osaa vetää siitä oikeasta narusta ja kansa perässä ulisee kuinka hyvä se anaboli-pyssimies onkaan.

      Höh, missä on äänestäjien järki!

      Onko kukaan edes tarkastanut, lahjoittiko se tosissaan ja oliko edes omia rahojaan.

      • veteraaneille

        Lahjoitti se, sotaveteraanit antoivat kiitoksen Tonylle. Se oli siis matsipalkkiorahat. Mut on se aika iso nippu rahaa kuitenkin ja osoittaa Tonyn aitoa kunnioitusta veteraaneja kohtaan eli isänmaamme taistelijoita kohtaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      93
      4722
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3902
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      204
      3768
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1214
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      161
      1183
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1085
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      934
    Aihe