Tervehdys "ystävät"!
Olin muutaman viikon poissa näiltä sivuilta ja tänään päätin tehdä comebackin, mutta veri taitaa vetää takaisin pois. Meno ei näytä muuta kuin pahenevan tällä palstalla, asiallisia kirjoituksia on todella vähän. Ei-Vl:t jankkaavat samaa asiaa jne. Mitä järkeä täällä on olla? Toisaalta mitä järkeä missään on?:)
Se mikä sappeani on kiehuttanut ja kiehuttaa edelleen on, tietyt tyypit jotka yrittävät väkisillä savustaa kaikki vl:t pihalle, nöyrtymättä itse keskustelemaan asiallisesti. Jos puolustat omaa uskoasi, saat vastaukseksi lyhyitä "harhaoppi, vl-liturgia, ulkoa opittu teksti" vastauksia, joissa ei ole mitään perusteluita. En tiedä onko tämä usko se oikea, mutta uskon niin! Palautetta saa tottakai antaa, mutta antakaa se perustellen, eikä jankaten samoja fraaseja joihin on vastattu jo 129 kertaa ja te ette halua edes niihin aidosti vastausta, vaan haluatte "vahingoittaa" meitä!!
Mikäli ihminen ei ole kiinnostunut lestadiolaisuudesta, miten hän voi viihtyä päivästä toiseen lestadiolaisuus palstalla??? Onko todellakin teidän hyvät immeiset elämä niin tylsämielistä, että ei ole muuta tekemistä kuin "härnätä" ja "pilkata" Lestoja tai lestadiolaisuudesta kiinnostuneita? Suosittelisin lämpimästi hoitoon hakeutumista, mikäli elämänne tarkoitus on vain toisten asioiden hankaloittaminen!
En vieläkään voi ymmärtää sitä, että miksi "tavalliset" ihmiset eivät voi hyväksyä toisten uskoa? Hyväksytään homous, huoruus, sukupuolten tasa-arvoisuus jne, mutta sitten kun tulisi hyväksyä myös toisten aatteet, arvot ja usko, niin loppuu se suvaitsevaisuus. Mikä ihme siinä on niin vaikeaa. Jos ihminen uskoo että pääsee taivaaseen(ei tiedä, mutta uskoo) niin kuuluuko häntä pakottaa uskomaan että kaikki pääsee. Se on teidän uskomuksenne että kaikki pääsee, Arvostan sitä. Mutta miksi ette voi arvostaa myös meidän USKOMUSTAMME että kaikki ihmiset eivät pääse taivaaseen. Se on karua, mutta se on uskoamme.
Minulla olisi vielä vaikka kuinka paljon "liturgiaani" jäljellä, mutta vapaa-aika on tällä hetkellä kortilla, joten lopetan jutusteluni tökerösti kesken ja jatkan joskus myöhemmin, mikäli vielä näille kanaville tulen katsomaan kuinka uskoamme yritätään polkea maan rakoon.
Noh... lopuksi positiivista... Täällä on hyviäkin tyyppejä ja ihmisiä joilla on elämässä muutakin kuin internetti! Kiitos teille jotka vaivaudutte kunnon keskusteluihin. Arvostan teitä!
Pärjäilemisiin,
-Poro-
Ostakaa uus "Elämä"! :) "Weljen tilitys"
3
276
Vastaukset
- Poro
Rakastan sinua
- sohvi
Tosiaan tuli paha mieli tääl. Oon vl-tyttö enkä käy tääl usein mut nyt mä tulin lukee juttui tänne. Oikeesti ahistaa ja hyvä ettei itku tullu, nii paljo basaa tääl jauhetaa ja sellast mikä ei oo totta. Jos oikeesti haluu tietää meidän uskosta, ei vastauksia täältä kyl yleensä saa. Se usko on oikeesti jotai iha muuta ku mitä tääl ei-meket kertoo meistä. Poro kijotti tod hyvin!!
- ACIM
Kuinka vahvoilla luulet jonkun tahallaan ilkeilevän olevan? Eikö sellainen ihminen paremminkin ole säälittävä kuin sinä joka turvaudut rakkauteen, totuuteen, Jeesukseen ja itse Kaikkivaltiaaseen Jumalaan? Ilmeisesti olet melko nuori joten sinulta en voi vaatia niin paljon, mutta minusta yleensä lestadiolaiset ottavat nämä herjat turhaan niin raskaasti, siis noin periaatteessa. Ymmärrän kyllä ettei teillä helppoa ole täällä, mutta toisaalta täällä sitä voi kehittyä vahvaksi ja kypsäksi. Pahempaahan täällä ei käytännössä tapahdu kuin että joku kirjoittaa jotakin ja lukija ajattelee kirjoituksesta jollain tavalla. Mutta sitä suhtautumistapaa kun voi muuttaa! Maailmassa on ihmisiä jotka joutuvat vankilaan tai tulevat tapetuksi uskonsa vuoksi ja jotenkin heidänkin pitää jaksaa ja kestää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6578035Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672310Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332237- 1471809
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281315Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511245Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1131195Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65856Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.60851Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7773