Vauhtia ja vaarallisia tilanteita.

J..

Prologi:
Häneen sopivat Tuntemattoman sotilaan majuri Sarastien sanat: "Niitä ihmisiä, jotka ilman armeijaa tai vanginvartijan virkaa olisivat rikollisia". Matti Mäkinen 1.7.2003.
------------------------------------


Osa 1.

Saltsjö, Ruotsi, 18.10.1957.

Valkoinen Alfa Romeo 1900 Super Sprint saa kenkää. Raskas kaasujalka pakottaa auton perän jatkuvaan liikkeeseen. Jokaisessa mutkassa siirtyy kilo soraa tien vieren ojaan ja suorilla takapyörät kovertavat uomaa maalaistien pintaan.

Kylmäpäisyydestään tunnettu kuljettaja näyttää menettäneen itsekontrollinsa kokonaan. Vain auto on enää hänen kontrollissaan; sitä hän osaa viedä, sillä hän osaa soittaa.

Hän osaa edetä autolla… osaa totisesti edetä… Edetä... viedä ryhmänsä läpi vihollislinjojen ja tuoda ehjänä takaisin ...konekiväärillä, kranaatinheittimellä ja panssarinyrkillä hän soittaa kohtalonsinfonian ...umpihangessa, sademetsässä, aavikolla. Mutta nyt on tehtävä epäonnistunut.

Kaiken piti olla kunnossa, mutta mikään ei ollut. Hän usuttaa autonsa nyt niin sietämättömään menoon, että voisi kuvitella Neuvostoliiton hänestä lupaaman 3 000 000 mk:n palkkion olevan vieläkin voimassa. ”Mother fuckers, vielä ne korottavat tarjoustaan!”

Kyyneleet pyrkivät tunteettomana pidetyn miehen silmiin. Miksi, miksi..? Miksei se voinut odottaa?

He olivat kihlautuneet… Hän oli luvannut tulla hakemaan morsiamensa, he menisivät naimisiin.

Mutta Marja oli löytänyt toisen, muuttanut pois, asui nykyisin Espanjassa. Naimisissa, kaksi lasta. Miten voi olla. Olihan hän pitänyt yhteyttä, ainakin kahdesti kirjoittanut.

Kieltämättä seitsemän vuotta on pitkä aika odottaa. Mutta hän oli luomassa uraa, tienaamassa rahaa ja rakentamassa parempaa maailmaa.

Nyt hän on tärkeässä asemassa – opettanut USA:n armeijan hiihtämään ja selviytymään talvesta. Hän on perehdyttänyt suurvallan armeijan sissisodankäyntiin ja toimimiseen vihamielisellä maaperällä. Hän osaa valita hemmoteltujen, mammanpoikien joukosta fyysisesti ja henkisesti kestäviä yksilöitä. Hän osaa valmentaa heistä taistelijoita, jotka kykenevät toimimaan itsenäisesti vihamielisessä maassa, raskaissa olosuhteissa, kovan henkisen paineen alla; jotka kykenevät itsenäiseen ajatteluun, tarttumaan mahdollisuuksiin ja käyttämään tehokkaasti käsillä olevaa materiaalia; jotka ymmärtävät operaation kohteena olevan maan kieltä, kulttuuria ja asukkaita; joilla on tietoa, tahdikkuutta ja älykkyyttä.

Nyt hänellä on ura. Nyt hänellä on rahaa. Italialainen urheiluauto korskuu tallissa, kotona Valloissa. Eurooppaan tultuaankin hän osti Alfa Romeon noin vain.

Mutta yksin saa siinä istua mies. Ja millainen mies?

Suomen tehtyä erillisrauhan v. 1944 hän jatkoi vielä sotaansa Wermachtin univormussa. Suomessa hän sai peräänsä Valpon. Matka suuntasi Wenezuelaan ja USA:han. Siellä hän löysi paikkansa, ansaitsi asemansa.

Ja nyt hän tulisi Eurooppaan, Saksaan. He voisivat asettua aloilleen, yhdessä. Eikö naisilla ole pitkäjänteisyyttä, mitään suunnitelmallisuutta, tavoitteita, ihanteita?

Saakeli sentään!!

Koko ikänsä hän on uhrautunut – ja tässä on palkka. Ei lapsia voi sellaiseen maailmaan tehdä, jossa kommunistit ja anarkistit riehuvat vapaasti.

Pitäisikö etsiä Marja ...Espanjasta? Ajatus karisee pian mielestä. Hän omistaisi elämänsä ihanteilleen. Vapaus! Liberty! Sen edestä hän tekisi työtä. Työtä. Sille hän omistautuisi. Arbeit macht frei! 115 hevosta pääsi vapaaksi. Ristikudosrengas valitti, kun asvaltti alkoi...

8

668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tony Hame

      Not like this!

      Prologi:
      Häneen sopivat Tuntemattoman sotilaan majuri Sarastien sanat: "Niitä ihmisiä, jotka ilman armeijaa tai vanginvartijan virkaa olisivat rikollisia". Matti Mäkinen 1.7.2003.
      ------------------------------------


      Osa 1.

      Saltsjö, Ruotsi, 18.10.1957.

      Valkoinen Alfa Romeo 1900 Super Sprint saa kenkää. Raskas kaasujalka pakottaa auton perän jatkuvaan liikkeeseen. Takana ovat pyöränlaakerit hajalla. Jokaisessa mutkassa siirtyy kilo soraa tien vieren ojaan ja suorilla takapyörät kovertavat uomaa maalaistien pintaan.

      Kylmäpäisyydestään tunnettu Big Jim näyttää menettäneen itsekontrollinsa kokonaan. Vain auto on enää hänen kontrollissaan; sitä hän osaa viedä, sillä hän osaa soittaa.

      Hän osaa edetä autollakin… osaa totisesti edetä… Edetä... viedä ryhmänsä miesten peräläpeä ja tuoda ehjänä takaisin ...konekiväärillä, kranaatinheittimellä ja panssarinyrkillä hän soittaa kohtalonsinfonian ...umpihangessa, sademetsässä, aavikolla. Mutta nyt on tehtävä epäonnistunut. Se ei seiso enää…

      Kaiken piti olla kunnossa, mutta mikään ei ollut. Jim usuttaa autonsa nyt niin sietämättömään menoon, että voisi kuvitella Neuvostoliiton hänestä lupaaman 30mk:n palkkion olevan vieläkin voimassa. ”Mother fuckers, vielä ne laskevat tarjoustaan!”

      Kyyneleet pyrkivät tunteettomana pidetyn miehen silmiin. Miksi, miksi..? Miksei se Viagra tehonnutkaan?

      He olivat kihlautuneet… Hän oli luvannut tulla hakemaan morsiamensa, he menisivät naimisiin.

      Mutta Mauri oli löytänyt toisen, muuttanut pois, asui nykyisin Espanjassa. Naimisissa, kaksi lasta. Miten voi olla. Olihan hän pitänyt yhteyttä, ainakin kahdesti kirjoittanut.

      • hande

        Avoimesta ikkunasta vanha isäni kuuli kuinka lapset, saavuttuani pihaan, huusivat nimeäni.
        Vanhus konkosi vapiseville jaloilleen ja lähti kompuroimaan kohti ovea.
        - Tai siis, missä hän luuli oven olevan. Ilman silmälasejaan hän oli sokea kuin lepakko.

        Hetken haparoituaan hän sai kätensä osumaan ripaan.
        Voitonriemuisesti hymyillen hän tempaisi oven auki ja astui suoraan astiakaappiin.


    • hande

      Sehän toimii tyylikkäästi, vaikka yritin kuinka pelotella.
      Taidankin päästä kohta eläkepäiviä viettämään...

      • J..

        Myönnän kunniavelkani Sinulle, oi guru. Jatkokin on jo valmiina, mutta hyvää täytyy aina odottaa.


      • sataviiskuus
        J.. kirjoitti:

        Myönnän kunniavelkani Sinulle, oi guru. Jatkokin on jo valmiina, mutta hyvää täytyy aina odottaa.

        Olenkin jo odottanut tänne jotain kommentteja Laurista tai Larrysta kuinka vaan. -Hyvä !


      • hande
        J.. kirjoitti:

        Myönnän kunniavelkani Sinulle, oi guru. Jatkokin on jo valmiina, mutta hyvää täytyy aina odottaa.

        Ellet pahastu, julkaisen maanantaina itsekin sen pätkän jota en ikinä saanut valmiiksi!


    • ...

      ...

    • Satunnainen lukija

      Törnillä tosiaan oli Alfa Romeo. Olenkin ihmetellyt, ettei Hande ole aiheesta kirjoittanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe