Canesten!!!!!!

tuikkuliinu

Canestenit ovat aivan suolistosta! Käytin niitä kolme pvää. Oireet eivät hävinneet, pahenivat vain. Samaan aikaan sekstaillessa puikko emättimessäni hinkkasi poikaystävän värkkiin niin kovasti että hommasta ei meinannut tulla mitään. Eli puikko ei ollut sulanut kokonaan edes 16 tunnissa!

Canesten ei myöskään auta ulkosynnyttimien hiivaan (yleensä on kumpikin samaanaikaan)vaan sitten pitäisi ostaa salvaa jota käytetään viikonverran.

Seuraavana päivänä hain apteekista Gyno-Dactariiniä (3pvää, sama hinta)jotka sitten auttoivat ja joita oli miellyttävä käyttää. EI KIITOS CANESTEN!

8

44650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omena

      Canesten ohjeissa lukee että vältettävä yhdyntää kuurin aikana!
      Jos sinulla todella on ollut hiivatulehdus, miten olet edes voinut ajatella yhdyntää? Itsellä ainakin alapää kihisee/kuumottaa/kutisee hiivatulehduksen aikana niin ettei tulisi mieleenkään yhdyntä.

      • tuikkuliinu

        Yhdyntää hoidon aikana ei kielletä. Neuvotaan vain ettei hoidon aikana saa käyttää kumisia ehkäisyvälineitä! Kuten kondomia tai pessaria. Minulla oireet ovat vähäiset, pientä kutinaa, punoitusta ja runsaampaa valkovuotoa joten seksi maistuu kyllä, aina!!! Hiiva voi toki tarttua, muttei kuurin aikana. Siinä samallahan myös mies saa lääkettä. Mutta Canesten tosiaan oli erittäin huono vaihtoehto. Ainakin minulle. Hoidin hiivani mainitsemallani toisella lääkkeellä ja johan tepsi!

        Kiitos!


      • Anonyymi

      • Anonyymi

        +1 Fluconazol - https://euhealth247.com/fi/drug/diflucan
        Täällä myös hiivasieni vaivaa ajoittain ja kyseistä lääkettä kokeilleena tulehdus meni ohitse vaivattomasti tablettimuodossa! Ei tarvitse puikkojen ja voiteiden kanssa värkätä.


    • no huhhuh

      ... ei kai noin urpoja ole oikeesti olemassa? Joku tolkku siihen sekstailuunkin! Tuliko mieleen siinä hiivan aikana sekstaillessa että kundikaverisi voi myös saada infektion ja sen jälkeen sinä saat sen taas uudestaan vaikka tunkisit sisääsi kuinka monta Daktarinia tahansa. Miten ylipäätään voit ajatella seksiä hiivatulehduksen aikana varsinkaan jos oireet ei hellitä hoidosta huolimatta?!?!

    • ...

      Minulla myös aikanaan pahensi tuo Canesten oireet aivan sietämättömiksi. Saman teki Gyno-Daktarin. Pystyin käyttämään kyllä sellaisia kuin Gyno-Trosyd, mutta yleensä haen lääkäriltä reseptin suunkautta otettavaan Diflucan-lääkkeeseen. Se on todella helppo, tarttee ottaa vain 1 pilleri. Mutta ainakin markkojen aikaa tuo yksi ainoa pilleri maksoi n. 100 mk. En tiedä hintoja nyt, kun ei ole hiivaa ollut pariin vuoteen. Mut toi Diflucan on tuhat kertaa parempi vaihtoehto kuin noi karseet emätinpuikot.

      Mut noi herkistymisreaktiot on aina tosi yksilöllisiä. Eri vaikuttavat aineethan noissa kaikissa on, eikä kaikki käy kaikille.

      Ei tosiaan kannata sekstailla hiivan aikana ainakaan ilman kondomia, koska mies voi tosiaan saada sen hiivan ja se voi olla hänellä myös oireeton. Kokemusta löytyy..

      • ääh

        Sain ekan hiivani viisitoistavuotiaana antibioottikuurista. Äiti toi apteekista Gyno-Daktarinia ja poltti niin kamalasti. Polte alkoi heti ja sitten ne kolme yötä menivät vessassa itkiessä ja suihkuttaessa puikkoa pois. Myöhemmin gynekologi sanoi, että kyse ei ole yliherkkyydestä vaan joillekin Daktarinin lääkeaine mikonatsoli muodostaa pahan yhdisteen hiivan kanssa ja polttaa.

        Trosyd sopi kerran tässä välillä. Mutta nyt taas 25-vuotiaana sain hiivan. Halusin myös voiteen ja ostin Canesten-yhdistelmäpakkauksen. Puikko on kyllä kuiva mutta tehoaa. Sitä voidetta joutuu sitten käyttämään viikon ja se ärsyttää vähän samaan tapaan kuin Daktarin mutta on juuri ja juuri siedettävää - sekin on jotain natsolia.

        Ensi kerralla kyllä kokeilen taas sitä Trosydiä. Epäilen kuitenkin, lähteekö sillä hiiva myös, jos se on levinnyt myös häpyhuuliin ja peräaukkoon päin. Onko se puikko siis niin kosteaa, että valuu kyseisiin paikkoihin ja kerkeää hoitamaan ne kunnolla kolmessa yössä?
        Kokemuksia? Jos haluaisi välttämättä, niin Trosydiä saa myös isossa voidetuubissa esim. jalkasieneen. Mietin, voisiko sekin käydä voiteesta alapäähän. Täytyy kyllä apteekista kysyä, todella epäilyttäisi oma-aloitteisesti kokeilla tollasta. Riittääkö siis ne kolme puikkoa?


    • apua!

      kertokaa ihmiset miten tarkalleen olette hoitaneet hiivanne ym onnistuneesti!!!! miten yhdistää eri voiteet ym ym. Jos canesten tms polttaa laitettaessa niin kannattaako lopettaa kokonaan? jos kokkareista valkovuotoa ei enää näy niin onko hiiva menossa pois? otin suun kautta fluconazol orionin 150mg eilen päivällä. kirvelyä on yhä. Missä esim. netissä olisi koottu tärkeät hoito ym ohjeet?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      30
      3720
    2. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      49
      1628
    3. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      73
      1338
    4. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1191
    5. Hitaille omat kassat

      Kassoilla hidastelevat ärsyttävät. Menee heti loppupäivä pilalle, kun kauppareissu kestää hidastelijoiden takia. Näille
      Maailman menoa
      172
      1037
    6. Ensimmäisenä Helluntaina ei uudelleen kastettu KETÄÄN!

      Raamattu kertoo, että Helluntaina kastettiin. Mutta vaikka Raamattu ei erikseen kerro tiedän VARMASTI Ettei
      Kaste
      691
      1031
    7. Kävisikö tällainen sopimus?

      Olisitko valmis juttelemaan jo ensi viikolla kahden kesken?
      Ikävä
      83
      898
    8. Olisit ollut niin

      Minunlaiseni. Ehkä se on helmpompi kun emme kohtaa. Kipeältä se tuntui ettet valinnut minua
      Ikävä
      38
      777
    9. Mitä yhteistä sinulla

      on kaivattusi kanssa? Sama musiikkimaku, tai huumorintaju, tai ehkä työpaikka? Vai ettekö tunne vielä niin hyvin?
      Ikävä
      47
      745
    10. Mikä tekee kuuman

      Kaivatustasi?
      Ikävä
      39
      730
    Aihe