Canestenit ovat aivan suolistosta! Käytin niitä kolme pvää. Oireet eivät hävinneet, pahenivat vain. Samaan aikaan sekstaillessa puikko emättimessäni hinkkasi poikaystävän värkkiin niin kovasti että hommasta ei meinannut tulla mitään. Eli puikko ei ollut sulanut kokonaan edes 16 tunnissa!
Canesten ei myöskään auta ulkosynnyttimien hiivaan (yleensä on kumpikin samaanaikaan)vaan sitten pitäisi ostaa salvaa jota käytetään viikonverran.
Seuraavana päivänä hain apteekista Gyno-Dactariiniä (3pvää, sama hinta)jotka sitten auttoivat ja joita oli miellyttävä käyttää. EI KIITOS CANESTEN!
Canesten!!!!!!
8
44362
Vastaukset
- omena
Canesten ohjeissa lukee että vältettävä yhdyntää kuurin aikana!
Jos sinulla todella on ollut hiivatulehdus, miten olet edes voinut ajatella yhdyntää? Itsellä ainakin alapää kihisee/kuumottaa/kutisee hiivatulehduksen aikana niin ettei tulisi mieleenkään yhdyntä.- tuikkuliinu
Yhdyntää hoidon aikana ei kielletä. Neuvotaan vain ettei hoidon aikana saa käyttää kumisia ehkäisyvälineitä! Kuten kondomia tai pessaria. Minulla oireet ovat vähäiset, pientä kutinaa, punoitusta ja runsaampaa valkovuotoa joten seksi maistuu kyllä, aina!!! Hiiva voi toki tarttua, muttei kuurin aikana. Siinä samallahan myös mies saa lääkettä. Mutta Canesten tosiaan oli erittäin huono vaihtoehto. Ainakin minulle. Hoidin hiivani mainitsemallani toisella lääkkeellä ja johan tepsi!
Kiitos! - Anonyymi
Diflucan (Fluconazol) - http://ibright.lv/fluconazolfi.htm Hyvä tuote. Toimii nopeasti ja tehokkaasti.
- Anonyymi
+1 Fluconazol - https://euhealth247.com/fi/drug/diflucan
Täällä myös hiivasieni vaivaa ajoittain ja kyseistä lääkettä kokeilleena tulehdus meni ohitse vaivattomasti tablettimuodossa! Ei tarvitse puikkojen ja voiteiden kanssa värkätä.
- no huhhuh
... ei kai noin urpoja ole oikeesti olemassa? Joku tolkku siihen sekstailuunkin! Tuliko mieleen siinä hiivan aikana sekstaillessa että kundikaverisi voi myös saada infektion ja sen jälkeen sinä saat sen taas uudestaan vaikka tunkisit sisääsi kuinka monta Daktarinia tahansa. Miten ylipäätään voit ajatella seksiä hiivatulehduksen aikana varsinkaan jos oireet ei hellitä hoidosta huolimatta?!?!
- ...
Minulla myös aikanaan pahensi tuo Canesten oireet aivan sietämättömiksi. Saman teki Gyno-Daktarin. Pystyin käyttämään kyllä sellaisia kuin Gyno-Trosyd, mutta yleensä haen lääkäriltä reseptin suunkautta otettavaan Diflucan-lääkkeeseen. Se on todella helppo, tarttee ottaa vain 1 pilleri. Mutta ainakin markkojen aikaa tuo yksi ainoa pilleri maksoi n. 100 mk. En tiedä hintoja nyt, kun ei ole hiivaa ollut pariin vuoteen. Mut toi Diflucan on tuhat kertaa parempi vaihtoehto kuin noi karseet emätinpuikot.
Mut noi herkistymisreaktiot on aina tosi yksilöllisiä. Eri vaikuttavat aineethan noissa kaikissa on, eikä kaikki käy kaikille.
Ei tosiaan kannata sekstailla hiivan aikana ainakaan ilman kondomia, koska mies voi tosiaan saada sen hiivan ja se voi olla hänellä myös oireeton. Kokemusta löytyy..- ääh
Sain ekan hiivani viisitoistavuotiaana antibioottikuurista. Äiti toi apteekista Gyno-Daktarinia ja poltti niin kamalasti. Polte alkoi heti ja sitten ne kolme yötä menivät vessassa itkiessä ja suihkuttaessa puikkoa pois. Myöhemmin gynekologi sanoi, että kyse ei ole yliherkkyydestä vaan joillekin Daktarinin lääkeaine mikonatsoli muodostaa pahan yhdisteen hiivan kanssa ja polttaa.
Trosyd sopi kerran tässä välillä. Mutta nyt taas 25-vuotiaana sain hiivan. Halusin myös voiteen ja ostin Canesten-yhdistelmäpakkauksen. Puikko on kyllä kuiva mutta tehoaa. Sitä voidetta joutuu sitten käyttämään viikon ja se ärsyttää vähän samaan tapaan kuin Daktarin mutta on juuri ja juuri siedettävää - sekin on jotain natsolia.
Ensi kerralla kyllä kokeilen taas sitä Trosydiä. Epäilen kuitenkin, lähteekö sillä hiiva myös, jos se on levinnyt myös häpyhuuliin ja peräaukkoon päin. Onko se puikko siis niin kosteaa, että valuu kyseisiin paikkoihin ja kerkeää hoitamaan ne kunnolla kolmessa yössä?
Kokemuksia? Jos haluaisi välttämättä, niin Trosydiä saa myös isossa voidetuubissa esim. jalkasieneen. Mietin, voisiko sekin käydä voiteesta alapäähän. Täytyy kyllä apteekista kysyä, todella epäilyttäisi oma-aloitteisesti kokeilla tollasta. Riittääkö siis ne kolme puikkoa?
- apua!
kertokaa ihmiset miten tarkalleen olette hoitaneet hiivanne ym onnistuneesti!!!! miten yhdistää eri voiteet ym ym. Jos canesten tms polttaa laitettaessa niin kannattaako lopettaa kokonaan? jos kokkareista valkovuotoa ei enää näy niin onko hiiva menossa pois? otin suun kautta fluconazol orionin 150mg eilen päivällä. kirvelyä on yhä. Missä esim. netissä olisi koottu tärkeät hoito ym ohjeet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3342752Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."802483SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis572225Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj771913- 1251702
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis631566- 1401502
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin731348Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.901178Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli771134