testien luotettavuus

Miten luotettavina noita testejä voi oikein pitää? kuukautiset on 5 pv myöhässä, ekaa kertaa elämässäni, ollen aina säännölliset (kierto 28pv). olen testannut juuri, mutta näyttää negaa. voiko negaan vaikuttaa se, että urheilen ja juon aivan hirveästi vettä? virtsa ei siis ole kovin vahvaa..
5465
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Testien toimintaperiaate on niin yksinkertainen että jos hormonia on niin se viiva tulee ja jos ei ole niin ei tule. Vääriä negatiivisia voi tulla siksi jos ovulaatio on tapahtunut oletettua myöhemmin eli hormonia ei ole virtsassa vielä riittävästi ja väärää plussaa ei aiheuta muu kuin tietyt hormoni valmisteet mitä joskus lapsettomuus hoidoissa käytetään. Niistä väärien positiivisten mahdollisuudesta kuitenkin lapsettomuutta hoitava lääkäri varoittaa etukäteen ja siksi niitä testejä ei tehdä silloin itse.
Jotkut ihmiset täällä väittävät että jotkut halvemmat testit mitä kaupasta saa, olisivat epäluotettavia mutta lääkäri kumosi tämän väitteen kun asiasta häneltä kysyin, itse kun totesin raskauteni juuri niillä kaupan testeillä. Niissä on vaan säästetty tuotannon kustannuksissa eli ne eivät ole yhtä hienoja ja mukavia käyttää kun esim apteekista saatavat testit.

Äänestä

Eli kemiallinen raskaus voi aihettaa ns väärän positiivisen mutta sekään ei johdu testin epäluotettavuudesta vaan siitä että raskaus on alkanut ja hormonia on virtsassa mutta raskaus on mennyt kesken niin nopeasti että se hormoni virtsassa vähenee jo parissa päivässä jolloin testi näyttääkin jo negatiivista. Tämän virheellisen tuloksen välttämiseksi testiä ei kannata tehdä liian aikaisessa vaiheessa, esim muutama päivä ennen kun kuukautisten pitäisi alkaa.

Äänestä

Itse en saanut virtsatesteillä positiivista. Kun oli myöhässä 2 vkoa veritesti osoitti kuitenkin raskauden. On siis yksilöllistä miten testit näyttää raskauden, odota muutama päivä rauhassa ja tee uusi. ja tee aamuvirtstasta.

Äänestä

Ja onhan niin että ehdottoman luotettavissa dopingtesteissäkin virtsaa voidaan manipuloida esim juomalla paljon nestettä jolloin laimea virtsa antaa negatiivisen tuloksen. Tosin liian laimea virtsa ei taida käydä niihin testeihin eli jos se on ihan vettä sitä ei hyväksytä.

Äänestä
  • Tuossahan joku olikin kirjoittanut että nimenomaan väärän negatiivisen voi saada jos hormonia ei ole virtsassa vielä riittävästi. Itselläni oli kuukautiset myöhässä reilusti ja tuli negatiivinen. Sitten muutaman päivän päästä tuli jo positiivinen, myöhemmin ultrassa selvisi että ovulaatio oli tapahtunu melkein kaksi viikkoa myöhemmin kun kuukautisten perusteella olisi oletettu. Eli hedelmöittyminen oli myöskin tapahtunut pari viikkoa myöhemmin ja raskauteni ei ollut vielä edennyt niin pitkälle että testi olisi sen voinut havaita. Tällöin kyse ei ole epäluotettavasta testistä vaan hormonin määrästä virtsassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helmiliisa79 kirjoitti:

Miten luotettavina noita testejä voi oikein pitää? kuukautiset on 5 pv myöhässä, ekaa kertaa elämässäni, ollen aina säännölliset (kierto 28pv). olen testannut juuri, mutta näyttää negaa. voiko negaan vaikuttaa se, että urheilen ja juon aivan hirveästi vettä? virtsa ei siis ole kovin vahvaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu