Onko varkaudessa sama tilanne kun Suonenjoen palstalla kirjoitettiin,että eläkeläis papat ja sairaat ajelee tilausajoja.Otetaanko kiireessä ketätahansa vastuulliseen työhön?Onko tietoa meidän kuskien kunnosta.Sen tiedän että yksi kuski"harrastaa" työntekoa ja siten ajaa tilausajoja.Todettu jonkinlainen sydänjuttu.Olen jyrkkä kannassani siinä ettei kuljetusten rattiin saisi päästää sydäntautisia eikä niitä joilla mahdollisuus saada kuljetuksen aikana jokin kohtaus.Jos jotain sattuu vastuuta sitten etsitään ja silloin se on myöhäistä.Taxi kuskeissa oli ennen sydänsairaita,ja eikun ajoivat.Kyllä oli/on vastuutonta touhua.Jäljelle voi jäädä rampoja ja ruumiita jos vastuita ei oteta ajattelen koko suomen maata tässä.
Tilaus-ajo kuskit
Leidi Dollarihymy
5875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
YHDEN HARRASTELIJAN, JOKA ON SEN VERRAN SAIRAS, ETTEI VARMAAN SAIS LÄÄKÄRILTÄ TERVEEN PAPEREITA. HÄN AJAA MYÖS KOULUKULJETUKSIA. MITÄ MIELTÄ ? ?
Valivalivali, sinulla on joku ongelma leidi D.
On mielestäni jopa sivistävää aloittaa tällainen keskustelu aiheesta.Tästä on liian vähän puhuttu missään.Jos mulla on ongelma niin ongelmaa riittäis niillä sydän ym tautisilla jos metsään ajaisivat täydessä lastissa.Et varmaan itsekkään tahtoisi kyydissä olla ja rammaks jäädä.Esim pyörätuoliin ilman jalkoja ja sokeaksi,vai mitä?Juuso osoittaa peräti tyhmyyttään tätä asiaa vähätellessään.Kiireajaksi joku eläkkellä oleva 70v pappa ja koululaisia autossa.Ei se reagointi kyky enää samaa ole.Tätä mieltä LeidiD.
Kellä on sairauksia niin että haittaa autolla ajamista niin kyllä sellaiselta lisenssi lähtee ainakin muita kuskata,jopa jalkamieheksi joutuu kokonaan tai mopolla alkaa köröttelemään.
Joo, kyllähän se vaan on niin, että jokainen ajokortin omaava joutuu käymään tietyn ikäisenä lääkärintarkastuksessa. Ja vanhemmat ihmiset vielä useammin. Ja vielä sellaiset henkilöt, joilla on ajokortti, joka oikeuttaa ajamaan esim. bussia, joutuvat lääkärintarkastukseen vieläkin useammin!!! Että ei siellä mitkään puolikuolleet hönökit niitä busseja ajele! Leidi Dollarihymyn rajauksella ei taitaisi Suomen maasta löytyä ketään bussikuskiksi, kaikillahan on potentiaalinen riski saada jokin kohtaus. Tai voihan sitä vaikka ampiainen tökätä persuksiin ja saada anafylaktisen shokin... ehkäpä allergisten / astmaatikkojen olisi paras pysyä ratin takaa poissa. Mietipäs vähän mitä suustasi päästät, aika karkeasti rajaat tietämättä / ajattelematta asioita tarkemmin!
Sitä paitsi kaikilla ammattialoilla tarvitaan sijaisia / tuuraajia. Vastuullisia töitä on monenlaisia, ja monia niistä on hoitamassa jokin opiskelijan planttu / muuten kokematon henkilö. Näitä bussivuoroja ajavilta löytyy ainakin runsaasti kokemusta ja -edelleen- lääkärit kyllä arvioivat heidän kykyisyytensä ajaa autoa / ammattiajoja.
Ja mitäpä toisten harrastukset sulle kuuluu, kivahan se vaan on jos joku voi "harrastaa" työssä käyntiä! Ettet ois kateellinen?!?