Halkokone öljy

55cm 7 Tonnia

Mikä on hyvä öljy halkaisukoneisiin? kone on siis näitä valovirta220V 2.8KW koneisia hitaasti halkaisevia hydraulipuristimia. Semmoinen öljy joka pelaa pakkasessakin ja hinta on sivuseikka sillä laseken uudet öljyt pois ja uusi tilalle ja vaihdan kun pääsen eläkkeelle ellei tule haaveria tiivisteille n 20v kuluttua:-)

4

4754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huippuvaihtoehtoja

      Useampiakin vaihtoehtoja.

      Automaattivaihteistoöljyä suositaan edelleenkin silloin kun kylmäkäyttövaatimus on tärkeä. Myös vanhenemista vastaan se on hyvä.

      Kylmäominaisuuksiltaan hyvät erikoishydrauliikkaöljyt toimivat myös hyvin. Suositeltu alin käynnistyslämpötila voisi olla noin -30 -> -40 astetta, niin ei varmasti tule talvikäyttöongelmia.

      Synteettinen 0W-40W tai vastaava moottoriöljy on myös varma ratkaisu.

      Vaihteistoöljyt ja monikäyttö-öljyt voivat olla talvikäytössä jäykkiä. Synteettinen manuaalisiin vaihteistoihin tarkoitettu öljy OLETETTAVASTI toimii lähes yhtä hyvin kuin muut edellämainitut.

    • puumies.

      Hae kaupasta puuöljyä.

      • poik

        Toimii myös kylmässä.


      • Klapikoneen kuski
        poik kirjoitti:

        Toimii myös kylmässä.

        Ostin halvan - 139 euron - halkomakoneen, jota olen käyttänyt mökillä ahkerasti jo kolme vuotta. Vaihdan hydrauliöljyt kerran vuodessa - 2.5 litraa. Ostan öljyt irtoöljynä omaan astiaan erikoisliikkeestä: kustannukset 9 euroa. Öljynvaihto ei ole ollut turhaa, sillä vaihtoöljyt ovat olleet aina likaiset. Minun halkomakoneen ohjekirjassa on varoitus: konetta ei saa käyttää alle 5C lämpötilassa, koska tiivisteet kovettuvat kylmässä, eivätkä kestä hydraulipainetta rikkoontumatta. Ilmeisesti halvassa klapikoneessa käytetään kiinalaisia stefoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      187
      2748
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2549
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2267
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2094
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1749
    6. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      208
      1469
    7. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1464
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      230
      1214
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1164
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      371
      1089
    Aihe