ILP kesäksi kiinni?

Tytti

Hei!
Voiko ilmalämpöpumpun laittaa kesäksi kiinni eli virrat pois,jos viilennystä ei halua käyttää?
Eli onko siitä "seisottamisesta" jotain haittaa koneelle?
Miettii täällä naiselelijä....: )

6

1389

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiinni vaan

      Jos käyttötarkoitus on vaan lämmitys, niin pääkytkimestä vaan virta pois. ja jos viileää voit välillä pitää päälläkin tai sitten laita syksyn tullen- haittaa katkoista ei ole laitteelle.

      • noinkaan

        Aivan samoin kuin auton ilmastointilaitettakin, ilppiä on syytä pitää päällä edes silloin-tällöin. Säästyy turhilta murheilta.


    • nm hm

      Käytä vaikka 2 viikon välein vähän aikaa niin, että laitteen kaikki osat liikahtavat. Jos haluat säästää, niin käytä jäähdytystä iltasella kun ulkonakin on viileää. Pisin aika mitä itse pitäisin ilman käyttöä on yksi kuukausi, siitä ei pitäisi vielä tulla ongelmia...

      Olet muuten varmaan tietoinen, että sitä sisäyksikköä voi käyttää myös tuulettimena (ja kyllähän se suodattaa eli puhdistaa ilmaa samalla) ilman jäähdytystä, mikä itse asiassa riittääkin Suomessa lähes kelillä kuin kelillä mukavaa oleiluun. Mutta myös aktiivista jäähdytystä tai lämmitystä kannattaa käyttää aina välillä, että kompressori pyörähtää ja tiivisteet, laakerit yms. pysyvät kunnossa.

      Asian vierestä, en muuten ikinä ole ymmärtänyt kuinka kukaan kestää 18C kylmää sisäilmaa, jos ulkona on helle... Esim. 25C on minusta paljon mukavampi, ja vie jäähdytyssähköä vain murto-osan. Siinä on aina jotain surkuhupaisaa, jos sisälle tullessa tuntuu että pitää laittaa lisää vaatetta päälle...

    • Anonyymi

      Älä tee näin,oletko aina tehnyt väärin?Näin ei tule toimia jne..Paska lehdet myyvät mainoksia kun näitä otsikoita tyhmät klikkaavat!!

    • Anonyymi

      Ammattikoijarit suosittelevat päinvastaista, mutta heillä on mielessä se, että nämä laitteet rikkoontuvat kesähelteillä yleisimmin ja siitä saa liksaa.

    • Anonyymi

      Käyttötunnit rikkovat ilpin, eivät seisontatunnit. Ilpissä on yleensä 2 heikkoa kohtaa. Sisäyksikö puhallin ja kompressori. Ukoyksikön puhallin on aniharvoin se ensimmäisenä pettävä. Eikä sisäyksikön puhallinkaan yleensä varsinaisesti hajoa, mutta sen laakerit tuppaavat kulumaan hermoa raastavan äänekkäiksi varsinkin edullisen pään merkeissä ja malleissa.
      Ja tuo sisäyksikön puhaltimen laakereiden kuluminen on se syy miksi ilppiä ei todellakaan kannata käyttää ilman kompressorin käyntiä, pelkkänä tuulettimena ja ilmankierrättäjänä, se on lähes hölmöintä mitä voi tehdä.
      Sisäyksikön laakereiden kanssa ovat saaneet menettää hermojaan kaikkien merkkilaitteidenkin ostajat, jos ovat menneet ostamaan laitteensa niinä vuosina kun valmistaja on kokeillut metallilaakereiden kestävyyttä. Moni kiinalainen merkki kokeilee edelleen ja eiväthän ne kestä kuin 3-6 vuotta varsinkin tuuletinkäytettynä.
      Vain keraamiset laakerit näyttävät kestävän sen minkä kompressorikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      720
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      692
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      435
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      402
    18. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    19. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      397
    Aihe