Hei!
Voiko ilmalämpöpumpun laittaa kesäksi kiinni eli virrat pois,jos viilennystä ei halua käyttää?
Eli onko siitä "seisottamisesta" jotain haittaa koneelle?
Miettii täällä naiselelijä....: )
ILP kesäksi kiinni?
6
1236
Vastaukset
- kiinni vaan
Jos käyttötarkoitus on vaan lämmitys, niin pääkytkimestä vaan virta pois. ja jos viileää voit välillä pitää päälläkin tai sitten laita syksyn tullen- haittaa katkoista ei ole laitteelle.
- noinkaan
Aivan samoin kuin auton ilmastointilaitettakin, ilppiä on syytä pitää päällä edes silloin-tällöin. Säästyy turhilta murheilta.
- nm hm
Käytä vaikka 2 viikon välein vähän aikaa niin, että laitteen kaikki osat liikahtavat. Jos haluat säästää, niin käytä jäähdytystä iltasella kun ulkonakin on viileää. Pisin aika mitä itse pitäisin ilman käyttöä on yksi kuukausi, siitä ei pitäisi vielä tulla ongelmia...
Olet muuten varmaan tietoinen, että sitä sisäyksikköä voi käyttää myös tuulettimena (ja kyllähän se suodattaa eli puhdistaa ilmaa samalla) ilman jäähdytystä, mikä itse asiassa riittääkin Suomessa lähes kelillä kuin kelillä mukavaa oleiluun. Mutta myös aktiivista jäähdytystä tai lämmitystä kannattaa käyttää aina välillä, että kompressori pyörähtää ja tiivisteet, laakerit yms. pysyvät kunnossa.
Asian vierestä, en muuten ikinä ole ymmärtänyt kuinka kukaan kestää 18C kylmää sisäilmaa, jos ulkona on helle... Esim. 25C on minusta paljon mukavampi, ja vie jäähdytyssähköä vain murto-osan. Siinä on aina jotain surkuhupaisaa, jos sisälle tullessa tuntuu että pitää laittaa lisää vaatetta päälle... - Anonyymi
Älä tee näin,oletko aina tehnyt väärin?Näin ei tule toimia jne..Paska lehdet myyvät mainoksia kun näitä otsikoita tyhmät klikkaavat!!
- Anonyymi
Ammattikoijarit suosittelevat päinvastaista, mutta heillä on mielessä se, että nämä laitteet rikkoontuvat kesähelteillä yleisimmin ja siitä saa liksaa.
- Anonyymi
Käyttötunnit rikkovat ilpin, eivät seisontatunnit. Ilpissä on yleensä 2 heikkoa kohtaa. Sisäyksikö puhallin ja kompressori. Ukoyksikön puhallin on aniharvoin se ensimmäisenä pettävä. Eikä sisäyksikön puhallinkaan yleensä varsinaisesti hajoa, mutta sen laakerit tuppaavat kulumaan hermoa raastavan äänekkäiksi varsinkin edullisen pään merkeissä ja malleissa.
Ja tuo sisäyksikön puhaltimen laakereiden kuluminen on se syy miksi ilppiä ei todellakaan kannata käyttää ilman kompressorin käyntiä, pelkkänä tuulettimena ja ilmankierrättäjänä, se on lähes hölmöintä mitä voi tehdä.
Sisäyksikön laakereiden kanssa ovat saaneet menettää hermojaan kaikkien merkkilaitteidenkin ostajat, jos ovat menneet ostamaan laitteensa niinä vuosina kun valmistaja on kokeillut metallilaakereiden kestävyyttä. Moni kiinalainen merkki kokeilee edelleen ja eiväthän ne kestä kuin 3-6 vuotta varsinkin tuuletinkäytettynä.
Vain keraamiset laakerit näyttävät kestävän sen minkä kompressorikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997