vanhan pensasruusurykelmän hoidosta kysyn

ruusuroosa

Meillä on suuri alue jossa kasvaa nukkeruusu-pensasruusua. Villiversoja riittää. Ruusupensaikko on kovasti heinittynykin. Miten kannattaa hoitaa? Voinko suihkia esim. Roundupia vai kuoleeko myös ruusu? Tiedän että kitkeminen ja vaikkapa kate auttaa, mutta onko kikkakolmosia heinittyneen ruusumaan hoitoon?

1

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heinis+

      Roundup vaikuttaa vihreiden kasvinosien kautta. Jos "suihkit" sitä ympäriinsä, se tappaa kaikki kasvit joiden lehdille sitä osuu. Myös ruusut. Rouduppia levitetään varovasti halutulle alueelle.
      Kirjoitat villiversoista. Nukkeruusu (Rosa nitida) on kylläkin puistoruusuna eli pensasruusuna omajuurinen, joten mahtavatko olla villiversoja? Onko nukkeruusujesi joukkoon eksynyt esim. koiransuusua?
      Kuokekate auttaa pitämään heinät kurissa, samoin kitkeminen auttaa eli kisko nyt vaikka ihan vaan käsin heinät pois ja levitä päälle katetta. Jos haarojen välissä on tilaa, katteen alle voi laittaa sanomalehteä, joka katteen alla maatuu, mutta auttaa ensin pitämään poissa yksivuotiset rikkaruohot.
      Kikkakolmosista en tiedä, sanotaan että no pain no gain. Toisaalta, kun olet kerran kitkenyt ja kattanut pensaistosi, voit ottaa rennommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3912
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3590
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2302
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1704
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1628
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1349
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      973
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      949
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      875
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      791
    Aihe