Meillä on suuri alue jossa kasvaa nukkeruusu-pensasruusua. Villiversoja riittää. Ruusupensaikko on kovasti heinittynykin. Miten kannattaa hoitaa? Voinko suihkia esim. Roundupia vai kuoleeko myös ruusu? Tiedän että kitkeminen ja vaikkapa kate auttaa, mutta onko kikkakolmosia heinittyneen ruusumaan hoitoon?
vanhan pensasruusurykelmän hoidosta kysyn
ruusuroosa
1468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Roundup vaikuttaa vihreiden kasvinosien kautta. Jos "suihkit" sitä ympäriinsä, se tappaa kaikki kasvit joiden lehdille sitä osuu. Myös ruusut. Rouduppia levitetään varovasti halutulle alueelle.
Kirjoitat villiversoista. Nukkeruusu (Rosa nitida) on kylläkin puistoruusuna eli pensasruusuna omajuurinen, joten mahtavatko olla villiversoja? Onko nukkeruusujesi joukkoon eksynyt esim. koiransuusua?
Kuokekate auttaa pitämään heinät kurissa, samoin kitkeminen auttaa eli kisko nyt vaikka ihan vaan käsin heinät pois ja levitä päälle katetta. Jos haarojen välissä on tilaa, katteen alle voi laittaa sanomalehteä, joka katteen alla maatuu, mutta auttaa ensin pitämään poissa yksivuotiset rikkaruohot.
Kikkakolmosista en tiedä, sanotaan että no pain no gain. Toisaalta, kun olet kerran kitkenyt ja kattanut pensaistosi, voit ottaa rennommin.