vanhan pensasruusurykelmän hoidosta kysyn

ruusuroosa

Meillä on suuri alue jossa kasvaa nukkeruusu-pensasruusua. Villiversoja riittää. Ruusupensaikko on kovasti heinittynykin. Miten kannattaa hoitaa? Voinko suihkia esim. Roundupia vai kuoleeko myös ruusu? Tiedän että kitkeminen ja vaikkapa kate auttaa, mutta onko kikkakolmosia heinittyneen ruusumaan hoitoon?

1

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heinis+

      Roundup vaikuttaa vihreiden kasvinosien kautta. Jos "suihkit" sitä ympäriinsä, se tappaa kaikki kasvit joiden lehdille sitä osuu. Myös ruusut. Rouduppia levitetään varovasti halutulle alueelle.
      Kirjoitat villiversoista. Nukkeruusu (Rosa nitida) on kylläkin puistoruusuna eli pensasruusuna omajuurinen, joten mahtavatko olla villiversoja? Onko nukkeruusujesi joukkoon eksynyt esim. koiransuusua?
      Kuokekate auttaa pitämään heinät kurissa, samoin kitkeminen auttaa eli kisko nyt vaikka ihan vaan käsin heinät pois ja levitä päälle katetta. Jos haarojen välissä on tilaa, katteen alle voi laittaa sanomalehteä, joka katteen alla maatuu, mutta auttaa ensin pitämään poissa yksivuotiset rikkaruohot.
      Kikkakolmosista en tiedä, sanotaan että no pain no gain. Toisaalta, kun olet kerran kitkenyt ja kattanut pensaistosi, voit ottaa rennommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      24
      5142
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4587
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1352
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1330
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      971
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      865
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      823
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe