Paloin ratista aamulla :-(

Vappu vähäsen venähti, ke-to-pe tuli kupiteltua, ja tänä aamuna letkunokat tienvarressa pillitalkoissa. No asemalle puhaltaan, tarkkuusalkometri näytti 2,43 promillea, kuinkakohan kauan on kortti pois?
Tarvitsen kyllä töissä korttia joten eikai ne kovin pitkää ajokieltoa määrää?
Sakkoja on kyllä varaa maksaa, se ei ole ongelma.
Kokemuspohjaista tietoa kaipaan,
jeesustelijat jättäkää vastaamatta!
9849
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

tarvis vetää kuonoon tollasia

Äänestä

No mun puolesta et korttia saa takaisin mutta enhän minä siitä päätä. Kai likemmäksi vuoden verran kortti kattelee hyllyllä mutta ethän sä kortilla oo nytkään ajellu, ootsä kans heikkopäinen.

Äänestä

baanalle vaan ja jos jäät kiinni niin mitä poliist voi tehdä. Antaa lisäaikaa kun kortti on hyllyllä mutta ajamista voit tietenkin jatkaa koko ajan. Ja kun ei kerta oo korttiakaan niin ei kannata katsastaa tai vakuuttaa autoakaan. Ehdollista saat korkeintaa jos ajat pari-kolme ihmistä kuoliaaksi mutta eihän ehdollinen tuomiokaan mitään estä.

Äänestä
  • olevalla autolla ei ainakaan kannata ajella.

    Eikun siis eihän sitä voi autoa ajaa jos on kortti pois tarkoitin...

    Äänestä

lienee standardi törkeestä ratista ei o välii onko 1,5 vai 4 promilee...kunhan et muuten töpeksinyt.

Äänestä
  • olin firmaan menossa aamulla käymään, normi valvonnan yhteydessä kärähdin. Ei meinanneet ensin uskoa sitä käsikapulamittaria kun tupsahti vähäsen suuremmat numerot...

    Äänestä

ne töissä tarvittavat ajotkin, äläkä rupee poraan kurjuuttas oikeudessa.

Äänestä

Kävipä paskatsägä sulle. Mä oon ajellu aika usein maistissa, mutta aina päässy perille jäämättä kiinni.

Äänestä

Kait se nimismies puristaa palleista ja tuumaa samalla "oliko viimeinen kerta?". Jos vähänkään kakistelet, niin puristelu jatkuu. Normihetero kyllä lupaa aika nopsaa, että viimeinen kerta se taisi olla. Ja myös muistaa nimismiehen puhuttelun, eikä enää lähde kännissä rattiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polkupyörällä töihin.... kirjoitti:

Vappu vähäsen venähti, ke-to-pe tuli kupiteltua, ja tänä aamuna letkunokat tienvarressa pillitalkoissa. No asemalle puhaltaan, tarkkuusalkometri näytti 2,43 promillea, kuinkakohan kauan on kortti pois?
Tarvitsen kyllä töissä korttia joten eikai ne kovin pitkää ajokieltoa määrää?
Sakkoja on kyllä varaa maksaa, se ei ole ongelma.
Kokemuspohjaista tietoa kaipaan,
jeesustelijat jättäkää vastaamatta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu