Onkohan turbo menny?

Wolf

Ajelin 90 km matkan ja pysähdyin kaverin luona ennen kotiin menoa. Kaverilta lähdettyäni moottoritiellä ei tahtonut jaksaa kiihtyä ollenkaan 2 - 5 vaihteilla. Meni n. 3 km ennen kuin pääsi 100 km/h vauhtiin.

Auto kävi vasta katsastuksessa ja pakokaasu testi meni läpi vasta ilmanputsarin vaihdettua ja sen jälkeen on ajettu n. 900 km.

6

1810

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konepellin alle..

      onko siellä edes turpoa, vai lukeeko siellä "1.0L vanhalousku", voipi johtua siitäkin...

    • 69865

      Se on vikana suurimmalla todennäköisyydellä.

    • ..........

      Justiin noin kävi mulla kun turbo meni.. "kiihdytyksessä" vielä tuli tosi paljon mustaa savua pakoputkesta.

      • Meckanic

        ilmamassa vika ei ole jos syöttöä on noin paljon.Häviääkö vika jos katkaset virrat välillä ja ohitat 100 km/h ja vika uusiutuu.Vika saattaa olla ahtopaineen säätimessä tai alipaine letkuissa..


      • voipi olla
        Meckanic kirjoitti:

        ilmamassa vika ei ole jos syöttöä on noin paljon.Häviääkö vika jos katkaset virrat välillä ja ohitat 100 km/h ja vika uusiutuu.Vika saattaa olla ahtopaineen säätimessä tai alipaine letkuissa..

        itsellä meni talvella ahtopaineen säädin, ohituksessa kun alkoi mennä yli 100km tunnissa niin yht äkkiä tehot hävis, palautui taas kun virrat katkaisi , mutta uusiutui joka kerta kun meni määrättyyn asti nopeus, ahtopaineen säätimen vaihto normalisoi tilanteen..


    • maraboy

      Terve!
      Mulla on paku joka rupes hyytymään... Hyvä jos kuuttakymppiä mentiin mäet ylös. Pajalle piti viedä ja äijä otti katalysaattorin pois putken välistä, nii sit taas mentiin...Sano et sisuskalut on katista menny.Varmaan osa on kulkeutunut äänenvaimentimeen, kun lievä tukkoisuus on olemassa.Tai olisko tää siitepölyaika.... ;-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3315
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2518
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2458
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1933
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1830
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1445
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1310
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1169
    Aihe