Leffapahikset

trentonoir

Iltalehti uutisoi viihdeosiossaan että Lovefilm.com-sivusto on äänestyttänyt lukijoillaan parhaimmat leffapahikset ja voiton vei Jack Nicholson.

http://www.iltalehti.fi/leffat/200805047603200_le.shtml

Sivuhuomautuksena tosin sanottakoon, etten minä ainakaan Lovefilmin sivuilta kyseistä äänestystä löytänyt. Enkä Nelosen nettisivuilta, vaikkakin Iltalehti toteaa jutussaan, että Nelonen uutisoi asian aiemmin. Eihän sillä muuten ole väliä, mutta olisi kiva nähdä koko listaus. Joten jos joku tietää mistä kohdin kokonaisen listan näkee, niin voisi kertoa sen minullekin. Kiitos.

Jack Nicholson on aika looginen valinta, että ymmärrän täysin miksi hänet oli ensimmäiseksi rankattu. Mutta Iltalehden juttu mainitsee että seuraavaksi sijoittui Robert Downey Jr., kolmanneksi Mel Gibson ja neljänneksi Kiefer Sutherland. Ja he aiheuttavatkin jonkinlaista hämmennystä. Mihin rooleihin heidän noin korkea sijoituksensa pohjautuu?

Elokuvista löytyy niin paljon loistavia pahiksia ja täälläkin on kyseisestä aiheesta puhuttu useasti. Mutta että parhaimpien neljän pahiksen joukkoon kuuluvat Robert Downey Jr., Mel Gibson ja Kiefer Sutherland.

Sutherland ja Downey ovat tehneet useamman pahisroolin, että okei, heillä se on jokseekin hallussa oleva aluevaltaus. Mutta varsinkin Gibson oudoksuttaa. Mitä pahisrooleja Gibson on tehnyt?
Kun katson Gibsonin filmografiaa niin ainoa "oikea" pahishahmo hänen repertuaarissaan on ollut, Paybackin rooli. Ja Paybackissakin hän on "sankari" johtuen siitä, että pahemmat hyypiöt pettävät hänet ja hän kurmoottaa vain itseään pahempia. Joten vaikka Paybackissa hän on varas, niin hän on hitsin vekkuli sellainen.

Tequila Sunrisessa Gibson on huumediileri, mutta muistaakseni leffan idea on, että hän haluaa jättää pahiksen elämänsä historiaan ja elää kunnon kansalaisena. Ja Tequila Sunrisessakin hän oli jumpen kiltti "pahis."

Mitä muuta?

Maverick oli huijari, mutta kiltti hänkin.

Ei Gibsonilta taida löytyä yhtään roolia joka olisi oikeasti paha heebo ja ei todellakaan mitään kaikkien aikojen pahaimpiin pahiksiin kuuluvaa.

Nyt mietityttääkin, että olisiko niin että tuo Lovefilmin äänestys oli parhaimmat Hollywood-pahikset, kuin varsinaisesti elokuvapahikset.
Sitten se olisi ymmärrettävämpi ja tuolloin Gibsonin rasistinen humalatila, Downeyn huumeseikkailut ja Sutherlandin housut nilkkoihin olisivat imagollisesti pahiksia. Ja Nicholsonin golfmailalla huitomiset of course.

Sittenhän listalta täytyy löytyä myös Mickey Rourke.

10

1332

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joka on äänestetty

      jo ajat sitten.

    • ehdotus ois

      gary Oldman, joka pääasiallisesti on juuri tehnytkin lähinnä pahiksen rooleja ja kaikki aivan loistavia ja erilaisia. Mainittakoon suoritukset esim filmeissä Dracula, Leon ja Dead fish... Ja mikä mies muutenkin, nam! ;)

      • mandalay

        ollut pahis myös fifth elementissä. Mainio muovipää...


    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      1.Kurtwood Smith alkuperäisessä Paul Verhoevenin Robocopissa. Nihilistinen, itsekeskeinen paskiainen. Tosi cool roolisuoritus.

      2.Hannibal Lecter. Sir Anthony Hopkinsin hieno näyttelijäsuoritus. Kaikissa sarjan leffoissa, paitsi viimeisessä, jossa ei esiintynyt.

      3.Reginald Nalder. Murhaaja alkuperäisessä Hitchcockin leffassa "Mies joka tiesi liikaa", sekä Dario Argenton ekassa leffassa "The Bird with the Crystal Plumage" ja noitavainoleffassa "Mark of the Devil".

      4.Michael Ironside. Ikävän olonen tyyppi esim leffoissa "Total Recall" ja "Visiting Hours".

    • BKACDAS

      Back to The Futuresta oleva Biff on ehkäpä paras pahis ikinä. Täysi mulkku! Näyttelijä osaa esittää maailman vittuuntuneinta jätkää. Sitäpaitsi Biff esiintyy leffoissa niin monta kertaa, että kokoajan saa nauraa. Esim. vanhana Biffinä, nuorena Biffinä, keski-ikäisenä Biffinä, Griffinä ja Biffinä vanhasta lännestä sekoittuneissa vuodissa.

    • niilo lylykorpi

      näköjään unohtunut listalta mutta on melko uskottava "mafiapaskiaisen" rooleissaan !!!

      • babygirl86

        Jack Nicholson.
        Olen kyllä puolueellinen koska mies on lempinäyttelijäni.
        Ja on se rooleissaan niin hemmetin hyvä, kiinnostava ja siinä on sitä jotain..

        Tuon rinnalla ei mitään "tusina-Kieferiä" tarvitse mainitakaan;)


    • elmo

      peri hemmoa jotka voittavat ajankin:james gagney(white heat),kreivi zaroff(the most dangerous game)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      219
      1337
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      242
      874
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      89
      836
    4. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      742
    5. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      57
      696
    6. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      47
      661
    7. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      601
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      24
      595
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      109
      579
    10. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      67
      574
    11. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      569
    12. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      49
      568
    13. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      76
      558
    14. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      295
      551
    15. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      543
    16. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      538
    17. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      33
      529
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      47
      514
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      509
    20. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      92
      483
    Aihe