En tiedä kuuluuko tähän osioon,mutta tahtoisin laittaa partsille kasvamaan tilliä ja persiljaa.Millaiseen ruukkuun kannattaa istuttaa,mulla on aika aurinkoinen parveke.Oon vähän tumpelo tollassissa hommissa.
tilliä ja persiljaa?
2
532
Vastaukset
- kerrostalossa
Mitäpä jos kokeilisit valmista koria, jossa on multapussi jo valmiina. Parvekkeella varmasti täytyy huomioida kosteus etenkin aluksi, kun taimet ovat hentoja. Ruukkuihin laittaisin lisäksi muita yrttejä ja suosisin tavallisia saviruukkuja. Sinusta käyttäisin sanaa innokas.
- tilli, että persilja
itselläni jo monena vuonna ollut tilliä, persiljaa, ruohosipulia ja lehtisalaattia tavallisissa parvekeruukuissa. Laita pohjalle jotain salaojaksi esim. ruukunpalasia, sepeliä tai kaupan ruukun pohjaksi tarkoitettua kevytsoraa. Seuraavaksi kannattaa laittaa sanomalehteä, ettei multa turhaan valu soran joukkoon (ensi vuonna taas käyttökelpoista) ja sitten multa. Kun kylvät, laita päälle kasviharsoa ja viikon, parin kuluttua hyvät taimen alut jo esillä. Harson voi sitten jo poistaakin, mutta jos hallaa luvassa, laita yöksi päälle. Persilja tulee kaikkein myöhemmin pintaan, joten älä hermostu, kyllä se aikanaan nousee. Salaatista saa leikattua ainakin kolme, neljä kertaa, kun et "nylje" ihan juuresta, vaan jätät vihreää nelisen senttiä jäljelle. Kaupan salaattiruukuista kasvaa myös aina uudelleen, laitat vaan hyvään multaan kasvamaan. Muista lannoittaa silloin tällöin (itse laitan sitä vaaleanpunaista puutarhalannoitetta kasteluveteen noin kerran viikossa kesämmällä). Ja ei muuta kuin kasvuniloa Sinulle :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703129
- 612487
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562126- 551942
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1941892- 421574
- 401540
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141243EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391158- 61073