tilliä ja persiljaa?

marika85

En tiedä kuuluuko tähän osioon,mutta tahtoisin laittaa partsille kasvamaan tilliä ja persiljaa.Millaiseen ruukkuun kannattaa istuttaa,mulla on aika aurinkoinen parveke.Oon vähän tumpelo tollassissa hommissa.

2

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerrostalossa

      Mitäpä jos kokeilisit valmista koria, jossa on multapussi jo valmiina. Parvekkeella varmasti täytyy huomioida kosteus etenkin aluksi, kun taimet ovat hentoja. Ruukkuihin laittaisin lisäksi muita yrttejä ja suosisin tavallisia saviruukkuja. Sinusta käyttäisin sanaa innokas.

    • tilli, että persilja

      itselläni jo monena vuonna ollut tilliä, persiljaa, ruohosipulia ja lehtisalaattia tavallisissa parvekeruukuissa. Laita pohjalle jotain salaojaksi esim. ruukunpalasia, sepeliä tai kaupan ruukun pohjaksi tarkoitettua kevytsoraa. Seuraavaksi kannattaa laittaa sanomalehteä, ettei multa turhaan valu soran joukkoon (ensi vuonna taas käyttökelpoista) ja sitten multa. Kun kylvät, laita päälle kasviharsoa ja viikon, parin kuluttua hyvät taimen alut jo esillä. Harson voi sitten jo poistaakin, mutta jos hallaa luvassa, laita yöksi päälle. Persilja tulee kaikkein myöhemmin pintaan, joten älä hermostu, kyllä se aikanaan nousee. Salaatista saa leikattua ainakin kolme, neljä kertaa, kun et "nylje" ihan juuresta, vaan jätät vihreää nelisen senttiä jäljelle. Kaupan salaattiruukuista kasvaa myös aina uudelleen, laitat vaan hyvään multaan kasvamaan. Muista lannoittaa silloin tällöin (itse laitan sitä vaaleanpunaista puutarhalannoitetta kasteluveteen noin kerran viikossa kesämmällä). Ja ei muuta kuin kasvuniloa Sinulle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      177
      3336
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2569
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2410
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      93
      2342
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2299
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1623
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      37
      1569
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1380
    9. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1357
    10. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1350
    Aihe