ajatelkaa millaiset tulot pieni köyhä Panama näistä pöytälaatikko/ säätiöistä saa. Jonkunlaiset luvat myöntää aina viranomainen ja kirjaa siitä jotain itselleen. Ja kuinka hemmetinpaljon näitä säätiöitä siellä mahtaa olla? Hyvin vaikea arvailla mutta miljoonissa varmaan pyöritään.
Ja entäpä sitten tilanne, jos joku Panaman viranomainen alkaisi oikeasti suunnitella lakimuutosta niin luulempa, että löytäisi itsensä capitan serverin vierestä kanavan pohjasta.
Ja entäpä sitten tilanne, jos joku Panaman viranomainen alkaisi oikeasti suunnitella lakimuutosta niin luulempa, että löytäisi itsensä capitan serverin vierestä kanavan pohjasta.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suomi on pian samassa tilanteessa. Täällä menestyvät vain postilaatikkofirmat. Venäjän tullin asettamat tullimaksut ajavat suomalaiset paperi ja selluloosatehtaat Venäjälle raakapuun perässä. Koko ajan suomessa suuryritykset käyvät YT-neuvotteluja. Eläkeläiset ja työssäkäyvät työlaiset kantavat raskaan verotaakan. Kun suomalaiset eivät enää jaksa, ulkomaista, esim. Aasiasta tuodaan tuoretta työvoimaa. Työttömäksi äityneet suomalaiset pyörittelevät verkostomarkkinointia, kun ei muutakaan ajankulua enää ole. Työstä saatava ilo otettiin pois.
täysin totta! Itsekin pitkällä sairaslomalla työuupumisen johdosta olevana, mietin jatkuvasti esim. tällaisen bulvaani firman pyöritystä. Duunari ja matala/keskijohtotaso tunnutaan ajettavan loppuun joka alalla. Työpaikkoja häviää ja ne kellä töitä on ovat "orjia" helvetinmoisella vauhdilla kiihtyvässä markkinataloudessa. No hyppäs vähän verkostomarkkinoinnista =)