Miten teillä on tehty, riittäiskö solumuovi alajuoksun alle estämään kosteuden nousun ja eristämään, eli ei tarttisi huopaa panna alimmaksi, miten olette tehneet?
Vastaukset 34
- Tommi99
Kuviin näkee ainakin laitettavan aina bitumia. Koko sokkelille ei maksa kuitenkaan kuin jotain 20€, joten itse laittaisin jo ihan varmuuden vuoksi.
- et kysy
tätä sen takia, että haluat säästää. Jos kuitenkin näin on, niin harkitse toisen kerran kannattaako rakentaa.
PS. Laita vaan kiltisti se bitumikaista sinne sokkelin päälle.- sama kysyjä
Rakentamisessa tehdään tätä ilmiötä joissain tapauksissa, joten tämäkin kysymys on tarpeen. Eli ei panna mitään ylimääräisiä turhaan, solumuovillahan pitäis olla kosteutta eristävä vaikutus, esim. talotehdas Jukka-talon asentajat eivät panneet muuta kuin tuon solumuovin alle jo 10 vuotta sitten.
- adssadadsasdas
sama kysyjä kirjoitti:
Rakentamisessa tehdään tätä ilmiötä joissain tapauksissa, joten tämäkin kysymys on tarpeen. Eli ei panna mitään ylimääräisiä turhaan, solumuovillahan pitäis olla kosteutta eristävä vaikutus, esim. talotehdas Jukka-talon asentajat eivät panneet muuta kuin tuon solumuovin alle jo 10 vuotta sitten.
rakennesuunnittelija suunnitteli sinne solumuovin. Ja onhan se nyt ihan selvä kosteuseriste.
- alaurakoimaan
sama kysyjä kirjoitti:
Rakentamisessa tehdään tätä ilmiötä joissain tapauksissa, joten tämäkin kysymys on tarpeen. Eli ei panna mitään ylimääräisiä turhaan, solumuovillahan pitäis olla kosteutta eristävä vaikutus, esim. talotehdas Jukka-talon asentajat eivät panneet muuta kuin tuon solumuovin alle jo 10 vuotta sitten.
Laita villaeristekaista muovin sisässä. Niinkin on yleisesti tehty. Itsestä ainakin tuntuu, että vesi voisi nousta ja mennä reikien kohdalta villaan, mutta voin tietenkin olla väärässäkin.
- InssiRTAinssi
alaurakoimaan kirjoitti:
Laita villaeristekaista muovin sisässä. Niinkin on yleisesti tehty. Itsestä ainakin tuntuu, että vesi voisi nousta ja mennä reikien kohdalta villaan, mutta voin tietenkin olla väärässäkin.
Älkää koskaan tehkö näin! Villa homehtuu sinne muovin sisään. Alajuoksun alla suunniteltu talotiiviste soveltuu parhaiten tähän.
- Rauno Kangas
...mielestä kosteussulkukäsitelty solumuovi (esim. JP-talotiiviste) olis riittävä kosteuskatkoksikin. Ainakin vielä pari...kolme vuotta sitten eräs jotavista talomerkeistäkin teki pelkällä JP-tiivisteellä alapohjaliitoksen.
Itse kuitenkin käytän JP-talotiivisteenkin yhteydessä bitumikaistaa (teen sillä samalla kertaa Radon-katkon).- Kokeiltu on
johtava talomerkkisi taitaa olla "kastelli"?
moni muukin talo luottaa pelkän JP-talotiivisteen varaan, kannattaa mieluummin satsata betonin kapillaariominaisuuksiin kuin yrittää korjata sitä missä ei ole mitään vikaa. JP-talotiivisteestä ei tule vesi läpi, testattu on. - jos bitumia ei pane
Kokeiltu on kirjoitti:
johtava talomerkkisi taitaa olla "kastelli"?
moni muukin talo luottaa pelkän JP-talotiivisteen varaan, kannattaa mieluummin satsata betonin kapillaariominaisuuksiin kuin yrittää korjata sitä missä ei ole mitään vikaa. JP-talotiivisteestä ei tule vesi läpi, testattu on.Olen myös sitä mieltä ettei synty nyt sokkelin päälle huopakaistaleen alle kylmäsiltaa kun on pelkkä solumuovi, joka varmasti puristuu sokkelin pikkuheittohinkin.
- rajansakaikella
jos bitumia ei pane kirjoitti:
Olen myös sitä mieltä ettei synty nyt sokkelin päälle huopakaistaleen alle kylmäsiltaa kun on pelkkä solumuovi, joka varmasti puristuu sokkelin pikkuheittohinkin.
kaikkea sitä...mahtaa sulla olla tiivis talo jos pelkäät tollasia kylmäsiltoja :)
- alle
Kyllä itse laittaisin bitumikaistaleen alle. Hinta ihan mitätön ja eipähän tarvitse miettiä "tulikohan nyt tehtyä oikein". Tämä on mielestäni niitä kysymyksiä, samoin kuin jotkut kyselee "tarviiko välttämättä laittaa salaojat, kun on niin kuiva ja hyvä tontti", että jos kysymys käy edes mielessä niin silloin on viisainta laittaa varman päälle.
- tuleeko
Mitteens väärtit - tuleeko huopakaistan alle kylmäsilta, solumuovilla kyllä menisi pienet pintavirheet paremmin?
- B_Bobby
tuleeko kirjoitti:
Mitteens väärtit - tuleeko huopakaistan alle kylmäsilta, solumuovilla kyllä menisi pienet pintavirheet paremmin?
Solumuovi. Kannustalolla tulee solumuovi tms.
Paikkaa pienet epätasaisuudet ja sulkee kylmäsillat. - r.ak.en.taja
B_Bobby kirjoitti:
Solumuovi. Kannustalolla tulee solumuovi tms.
Paikkaa pienet epätasaisuudet ja sulkee kylmäsillat.Alajuoksun alle, sokkelia vasten ensin huopakaista ja sen päälle solumuovi. Jälkimmäinen tiivistää ja toimii eristeenä, edellinen kosteussulkuna ja radonsulkuna (jos on riittävän leveä.
- siantuntija
r.ak.en.taja kirjoitti:
Alajuoksun alle, sokkelia vasten ensin huopakaista ja sen päälle solumuovi. Jälkimmäinen tiivistää ja toimii eristeenä, edellinen kosteussulkuna ja radonsulkuna (jos on riittävän leveä.
Jos haluat varman päälle niin laita solumuovi-bitumi-solumuovi. Tällöin ei jää bitumin/alajuoksun, eikä bitumin/sokkelin väliin mitään ilmavuotoja.
Itse laitoin pelkän solumuovin asennusteknisistä syistä.
- Juupas-eipäs..
Testasin huvikseni erään talotehtaan solumuovia upottamalla sen veteen pitkäksi aikaa. Totesin sen imevän vettä jonkin verran , kun puristi sormilla, niin tihkui hiukan vettä ulos muovista. Testi ei ollut varmasti minkään normin mukainen, enkä ota muuta kantaa asiaan. Mutta ehkä bitumikermiä kannattaa käyttää ihan varmuuden vuoksi.
- Rakennanpa
Bitumikermi estää veden ja - mitä ei ehkä tule ajatelleeksi- vesihöyryn kulkeutumisen sokkelista puiseen alajuoksuun. Solumuovi elastisena materiaalina tasaa epätasaisuuksia ja tiivistää mahdollisia ilmavuotokohtia. Molemmat kannattaa laittaa ja solumuovi bitumin päälle.
- Nipsa
Kokemukseni mukaan ei kermiä kannata laittaa vaakasuoriin paikkoihin, joissa sen päälle voi sataa tai valua vettä. Se nimittäin vain imeyttää veden päällään olevaan puutavaraan, varsinkin jos vesi imeytyy kermin ja puun väliin.
Pinnan, jolle alimmaiset puurakenteet laitetaan betonin päälle tulisi olla sellainen, että se ei ime vettä ja päästää veden valumaan pois. Kestävä muovimatto tms. vesi- ja tuuletusraoilla voisi olla hyvä?- mattimeikämasa
täääh, mikä vesi sataa julkisivuverhoilun alle ??? :)
pientä rajaa foliohatut ! ps. meillä 40 vuotta sokkeli ollut kuiva, ja muovit on asennettu soran päälle ennen tasoitusta ja jalkaa. bitumilla sivellyt jalat kuivat, laatan päälle kuumaa bitumia, ja suoraan päälle runko, eikä tarvi olla edes mikään painekyllästetty, kuten nykyään on tapana ;) salaojat kuivat, varmaan tehty turhan takia, tontilla on merkitystä, älä rakenna suolle! - Nipsa
mattimeikämasa kirjoitti:
täääh, mikä vesi sataa julkisivuverhoilun alle ??? :)
pientä rajaa foliohatut ! ps. meillä 40 vuotta sokkeli ollut kuiva, ja muovit on asennettu soran päälle ennen tasoitusta ja jalkaa. bitumilla sivellyt jalat kuivat, laatan päälle kuumaa bitumia, ja suoraan päälle runko, eikä tarvi olla edes mikään painekyllästetty, kuten nykyään on tapana ;) salaojat kuivat, varmaan tehty turhan takia, tontilla on merkitystä, älä rakenna suolle!Hohhoijaa. Kuinkahan paljon hometalot vähenisivät, jos ihmiset ymmärtäisivät että vettä on paljon ilmassa muussakin muodossa kuin vain sadepisaroina?
Sinne julkisivuverhouksenkin alle tiivistyy ihan vesipisaroita tietyissä tilanteissa ja jos ne valuvat sinne puun ja kermin väliin niin... - ettätällälailla
Nipsa kirjoitti:
Hohhoijaa. Kuinkahan paljon hometalot vähenisivät, jos ihmiset ymmärtäisivät että vettä on paljon ilmassa muussakin muodossa kuin vain sadepisaroina?
Sinne julkisivuverhouksenkin alle tiivistyy ihan vesipisaroita tietyissä tilanteissa ja jos ne valuvat sinne puun ja kermin väliin niin...jaa, eipä ole tullut 'sitä' tilannetta vielä vastaan.
ps. en ota kantaa muoviverhoiltuihin taloihin, tuuletusväli niissäkin toki on... Nipsa kirjoitti:
Hohhoijaa. Kuinkahan paljon hometalot vähenisivät, jos ihmiset ymmärtäisivät että vettä on paljon ilmassa muussakin muodossa kuin vain sadepisaroina?
Sinne julkisivuverhouksenkin alle tiivistyy ihan vesipisaroita tietyissä tilanteissa ja jos ne valuvat sinne puun ja kermin väliin niin...Sitten taitaa olla höyrysulku rikki (tai puuttua kokonaan).
Jos höyrysulku toimii edes auttavasti, niin sitä vettä tulee niin pieniä määriä, ettei se koskaan ehdi edes valumaan alaspäin, vaan haihtuu ihan itsekseen ulkoilmaan.- hoihoi1
Nipsa kirjoitti:
Hohhoijaa. Kuinkahan paljon hometalot vähenisivät, jos ihmiset ymmärtäisivät että vettä on paljon ilmassa muussakin muodossa kuin vain sadepisaroina?
Sinne julkisivuverhouksenkin alle tiivistyy ihan vesipisaroita tietyissä tilanteissa ja jos ne valuvat sinne puun ja kermin väliin niin...Betoni lahottaa suoraan siihen kosketuksissa olevaa puuta tehokkaasti. Ilman muuta vähintään bitumikermi siihen väliin. Huopakaista siinä päällä sitten vielä on plussaa epätasaisuuksia tasaamassa. Jos sinne alajuoksuun tulee jostain vettä, niin niitä ongelmia ei bitumikermin poistamisella ratkaista.
- Mää tein kans talon
Minä laitoin omaan mökkiini alajuoksun alle 100mm styroxia, 79 purnukkaa uretaania, 3kg varhaisperunoita, 7 maahanmuuttajaa sekä vanhat vetarin suojakumit. Hyvin on toistaiseksi pysynyt pirtti kuivana.
- jape 1
jos on vaikeeta päättää tämmösestä niin
A ei ole mitään tietoa rakennuksen fysiologisesta toiminnasta
B ei ole alan koulutusta taikka kokemusta//ainoastaan mutu
soita 0400795464 niin kerron mitet menetellä - Minä Vaan
Katso kuvaa sivulla 39:
http://devhometalkoot.mcasiakas.net/filebank/904-Tunnista_ja_tutkiriskirakenne2012.pdf
Jos kaikki muu on kunnossa, niin ei pitäisi suurta määrää tulla valmiissa rakenteessa kosteutta sokkelin päälle. Solumuovi tiivistää raon hyvin, jolloin kylmä ei pääse sisempiin rakenteisiin. - kurjaakuulla
Jetta talo on syyllistynyt tähän myös.
- Anonyymi
Kannattaa laittaa solumuovia, päreitä, alajuoksun tuuletusta varten rosteriputkia riviin, huopaa, muovisuojattua villaa ja mummon vanhoja sukkahousuja. mitä korkeampi pino sen paree ja kohta ei erillisiä seiniä ja muuta pilaantuvaa härpäkkettä tarvita ollenkaan.
Toivottavasti kysyjä on saanut mökkinsä tehtyä maalaisjärkeensä luottaen, eikä saivartele s24 leikkisupertietäjien ohjeiden ikuisuuspompottelussa enää. - Anonyymi
Jälkiviisaat... Alajuoksun alle pitää valuttaa kastelukannulla talon sisäpuolelta käsin nestemäistä pikeä, joka on ohennettu havupuutärpätillä. Kuivumisen jälkeen sitten vaan alajuoksun ja lattialaatan eristyksen väliin homehtumaton eristysvaahto. Siis tuo tehdään kun korjataan valesokkelin ilma vuodoista johtuvaa kylmäsiltaa. Puun päältä sit eristeet. Haistakkee paskatti:)
- Anonyymi
Jos tällaista pitää kysyä, on syytä jättää remppa jollekulle muulle. Pitää olla perusasiat luettu
- Anonyymi
Pääasia kuitenkin että palsta pysyy aktiivisena...
- Anonyymi
Kyllä se riittää, ja jos ei riitä, niin rautakaupasta saa lisää.
- Anonyymi
ja kakkosnelosta alle myös ja crc spraytä!
- Anonyymi00033
Toi solumuovi imee kosteutta ja alapuut mätänee,eli toisin sanoen kun laitat solumuovin ämpäriin niin voit puristaa sen käsillä sen jälkeen kuivaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741216
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔811109Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241075Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129955Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6908- 60844
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73714Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132672Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48537
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90530- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11480- 109470
- 43467
- 19436
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää38435On kyllä tosi surullista
jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais68397