Olen hankkimassa kiikareita, joten vinkkejä ja kokemuksia otettaisiin mieluusti vastaan.
Olen yrittänyt netistä kartoittaa tilannetta, mutta kiikareita tuntuu olevan joka lähtöön. onko kenelläkään kokemuksia esim. Optica 7x50 Sailor -merkkisistä kiikareista?
Olen yrittänyt netistä kartoittaa tilannetta, mutta kiikareita tuntuu olevan joka lähtöön. onko kenelläkään kokemuksia esim. Optica 7x50 Sailor -merkkisistä kiikareista?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vene-lehti 4/2008 sisältää testin alle 250€:n vesitiiviistä kiikareista.
Yleisesti olivat heikkoa laatua.
Itselläni on Olympus 8x42EXPS ja Canon 10x30 IS. Hyviä yleiskiikareita molemmat.
Muistaakseni meillä on juuri nuo Optica Sailor -kiikarit. Ne ovat erinomaisen näppärät käyttää koska tarkennusruuvia ei ole. Ymmärtääkseni tämä ominaisuus vaatii käyttäjältään terveet silmät mutta ainakin meillä kaikilla homma pelittää mainiosti.
Kiikarissa on myös sisäinen valaistu kompassi. Siitä on iso apu kun pitää selittää toiselle missä suunnassa on jotain kiikaroitavaa, toinen löytää kohteen heti kompassin avulla kun saa kiikarit nenälleen.
Kokeilimme useita eri kiikareita ja tuo ainoana kolahti heti kummallekin.
..testissä Bilteman 70 euron kiikarit sai paremmat arvostelut kuin Veneen suosittelemat Plastimo (sama kuin Biltema) 95 euroa.
tilasin bresserin zoomilla 7-35x, ihan kelpo peli ja maksoi 100 euroa. toki 6x oisi vielä mukavampi merellä mutta kyllä tuollakin pärjää.
http://www.optical-systems.com/binoculars-c-89.html
Mielestäni huonoon kiikariin ei kannata rahojaan sijoittaa. Siitä tulee vain vitutusta kun ei pysty selvittämään auringon suunnassa näkyvän reimarin värejä. Hyvällä kiikarilla se onnistuu. Asiallisen peruskiikarin hinta lähtee noin 150 eurosta ylöspäin jolloin se ei vielä ole vesitiivis.