Juoskaamme kestävinä edessämme olevassa kilpailussa. Hebr. 12:1 .
Uskon tie on ristin tie, mutta ristinkin alla on se kuitenkin elämän ja autuuden tie . joka uskoo Jeesuksen Kristuksen, Hänellä on iankaikkinen elämä, Mutta ennenkuin hän pääsee sen elämän oikeaan nautintoon, täytyy hänen täällä uskossa vaeltaa ristin tietä saapuakseen autuuteen .
Tätä tietä vaelsi täällä uskon alkuunpanija ja täydelliseksi tekijä, Jeesuskin, joka odotettavanaan olevaa iloa varten kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istuutui JUMALAN valtaistuimen oikealle puolelle. ( Hebr. 12:2)
Samanlaista tietä ovat kaikki Hänen uskovaisetkin maailmassa vaeltaneet, ristin ja vaivan kautta iankaikkiseen iloon ja kirkkauteen, niin kuin Hebrealaiskirjeen 11:n. luvussa on seikkaperäiseti osoitettu .
Uskon tie on ristin tie, mutta ristinkin alla on se kuitenkin elämän ja autuuden tie . joka uskoo Jeesuksen Kristuksen, Hänellä on iankaikkinen elämä, Mutta ennenkuin hän pääsee sen elämän oikeaan nautintoon, täytyy hänen täällä uskossa vaeltaa ristin tietä saapuakseen autuuteen .
Tätä tietä vaelsi täällä uskon alkuunpanija ja täydelliseksi tekijä, Jeesuskin, joka odotettavanaan olevaa iloa varten kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istuutui JUMALAN valtaistuimen oikealle puolelle. ( Hebr. 12:2)
Samanlaista tietä ovat kaikki Hänen uskovaisetkin maailmassa vaeltaneet, ristin ja vaivan kautta iankaikkiseen iloon ja kirkkauteen, niin kuin Hebrealaiskirjeen 11:n. luvussa on seikkaperäiseti osoitettu .
Vastaukset 34
Vanhimmat
Se on hyvä muistaa, mistä ristin tie kulkee Getsemanesta Golgatalle. Tien varrella iva, nauru, pilkka ja vaino.
Sinä poraat vieläkin Golkatalla. Kuule ilosanomaa, Jeesus elää hän nousi ylos kuolleista.
Rukoile sinäkin ettäs saisit viimein kohdata kuolleista yläsnousseen Herrasi ja Vapahtajasi Jeesuksen Kristuksen.
Luuk. 24:46 Ja hän sanoi heille:
"Niin on kirjoitettu, että Kristus oli kärsivä ja kolmantena päivänä nouseva kuolleista,
Luuk. 24:47 ja että parannusta ...
... *** syntien anteeksisaamiseksi *** ...
... on saarnattava hänen nimessänsä kaikille kansoille, alkaen Jerusalemista.
Luuk. 24:48 Te olette tämän todistajat.
Luuk. 24:49 Ja katso, minä lähetän teille sen, jonka minun Isäni on luvannut; ...
... mutta te pysykää tässä kaupungissa, ...
____________
*) kunnes teidän päällenne puetaan voima korkeudesta."
____________
Luuk. 24:50 Sitten hän vei heidät pois, lähes Betaniaan asti, ja nosti kätensä ja siunasi heidät.
Luuk. 24:51 Ja tapahtui, että hän siunatessaan heitä erkani heistä, ja hänet otettiin ylös taivaaseen.
Luuk. 24:52 Ja he kumarsivat häntä ja palasivat Jerusalemiin *** suuresti iloiten. ***
Luuk. 24:53 Ja he olivat alati pyhäkössä ja *** ylistivät Jumalaa. ***
HALLELUJAA KIITOS JEESUS! Sinä Jeesus kuolit, jotta me saamme elämän. Herätä Jeesus ne raukat omanvanhurskauden vangit, jotka ovat jääneet Golgatalle itkemään ja valittamaan taakkojensa alle.
Avaa heidän ymmärryksensä käsittämään mitä merkitsee syntien anteeksiantamus sinun nimessäsi ja veressäsi Jeesus.
Oli hieno teksti , Juuri niin herätä Jeesus , kaikki ne OV. porukat , niitä on vaikka kuinka paljon .
Härskiä nämä Jerigontien kulkijat.
Vielä minä osoitan teille verrattoman tien .
Jumala on rakkaudesta minuun ja ja sinuun antanut kaikkein Rakkaimman Poikansa Ristin kuolemaan edestämme. Hän tahtoo ainostaaan, että otamme vastaan kaiken Häneltä ja yhä vastakin annamme Hänen lahjoittaa itsellemme kaiken ilmaiseksi, armon armosta, ansiotta, lahjaksi !Tätä Hän tahtoo Hänen rakkaudesta .
Anna meille, Jumalamme , armoa ja valistusta siihen .
Nyt meni justiinsa prikulleen!
Kiitos Jumalalle Krisatuksen sanasta!
Kilvoittele sitten tuon tien perään, äläkä täällä kiellä sen tien olemassa oloa.
Elämällä ja teoilla kiellätte sen totisen tien.
Paavalin sanoilla Timoteukselle 2.2:15 .
Pyri osoittautumaan Jumalalle semmoiseksi, joka koetukset kestää, työntekijäksi, joka ei työtään häpeä, joka oikein jakelee totuuden sanaa .
Laintyrkyttäjät eivät saarnaa evankeliumia niin, että murheelliset omattunnot todella voisivat tulla uskoon ja uskon rauhaan ja iloon Pyhässä Hengessä . Sillä samalla heidän täytyisi saarnata itseään vastaan ja hajottaa maahan juuri se, mitä tahtovat rakentaa, nimittäin lain jatkuva valta sieluihin.
Vaan minkälaista tämä lain herruus on, sitä kuvailee T:ri LUTHER näin: "Omatuntomme oli lain alainen, joka piti meitä vankinaan ja vartioitsi hirmuvaltiaan tavoin vangittua orjaansa, kiusasi ja kidutti meitä mitä kauheimmalla tavalla ". Tässä lainalaisessa vankeudessa tahtovat nyt laintyrkyttäjät aina ja yhä edelleen pitää omiatuntoja.
Sentähden he teroittavat yksin lakia ja syrjäyttävät evankeliumin saarnan. Mutta se ei ole Jumalan tahto. Toista on tehtävä, nimittäin lakia saarnattava, mutta toistakaan sanaa, joka on Kristuksen evankeliumi, ei ole laiminlyötävä .
Sillä meitä ei ole käsketty saarnaamaan ainoastaan synnintuntoa ja katumusta, vaan huomaa:sen ohessa syntien anteeksiantamistakin Jeesuksen nimessä, niin kuin Herra itse on sanonut . Luuk. 24:47 . hes. 13:10 , Joh. 16:10
Turvanneet JUMAMALAN lupauksiin eivätkä ole väsyneet vaivoissa, sillä he katsoivat päämäärään, odottaen toivossa "sitä kaupunkia, jolla on perustukset ja jonka rakentaja on luoja JUMALA on"(Hebr. 11:10). niin on meidänkin kaikkien "monen ahdistuksen kautta meneminen sisälle JUMALAN valtakuntaan".
Sillä Herramme ja edelläjuoksijamme sano: "Joka ei kanna ristiään ja seuraa minua, se ei voi olla minun opetuslapseni"(Luuk. 14:27).
Niin juoskaamme nyt kestävinä edessämme oleva kilpailussa - Älkäämme kyllästykö tai väsykö, vaikka uskollamme täällä usein on paljon taistelua ja sotaa kaikkinaisia sisällisiä synnin ja saatanan hyökkäyksiä sekä ulkonaisia myrskyjä ja uskomattoman maailman moninaisia houkutksia vastaan.
Ja vaikka vielä sen lisäksi taivaallinen ISÄMME toisinaan tarttuu vitsaan, salaa kasvonsa meiltä ja heittää meidät pimeyteen niin kuin kuolleet maailmassa, - niin muistakaamme silloinkin, että hän rakkaudesta tekee kaiken tämän .
Niinkuin on kirjoitettu: "Jota Herra rakastaa, sitä Hän kurittaa; ja Hän ruoskii jokaista lasta, jonka ottaa omaksensa (Hebr. 12:6)
Mutta tässä tarvitaan kyllä kärsivällisyyttä. Sillä "mikään kuritus ei sitä saataessa tuntuu olevan iloksi, vaan murheeksi, mutta jälkeenpäin se antaa vanhurskauden rauhanhedelmän niille, jotka sen kautta ovat harjaantuneet" (jae 11).
Sen tähden tulee meidän kaikkien vainojen, sekä sisällisten että ulkoisten, alla suunnata toivon silmät päämäärää kohti, nimittäin siihen kalliiseen tavararaan ja äärettömään kirkkauteen, mikä JUMALAN ylhäisen kutsumisen kautta Kristuksessa Jeesuksessa kerran on ilmestyvä MEIHIN!.,. Lue ( Room.8:18)
Sillä minä päätän, että tämän nykyisen ajan kärsimykset eivät ole verrattavat siihen kirkkaueteen, joka on ilmestyvä meihin.
Kristuksen hylänneiden iankaikkiseen kadotukseen vaivaan verrattuna uskovaisen ajallisen elämän kärsimyksetovat vähäisiä ja lyhyen ajan kestäviä .
Vertaukseksi; 2 Kor. 4:17. Sillä tämä hetkisen kestävä ja kevyt ahdistuksemme tuottaa meille iankaikkisen ja määrättömän kirkkauden, ylenpalttisesti.
Ristiään ja seuraa minua, se ei voi olla minun opetuslapseni, (Luuk. 14:27. )
Kestäkäämme vaivoissa,
Hetki vielä toivossa
Sillä varma turvamme
Jeesus on ja voittomme!
Jeesus on antanut meille uskoville käskyn viedä evankeliumia kaikkeen maailmaan.
Lestadiolainen omaan napaan tuijottaminen, isäin säädyt, itsekuritus ja itsesääli ovat sairasta hengellisyyttä.
Voima evankeliumin levitystyöhön ei tule omasta navasta, vaan Jeesuksesta Kristuksesta. Sen vuoksi ihmisten kumartaminen ja palvonta, sekä sääntöopit pitää lopettaa, ne vain vahvistavat hengellistä ylpeyttä ja omaavanhurskautta. Sen sijaan pitää aloittaa EVANKELIUMIN julistus, Jumalan armosta ja syntien anteeksiantamuksesta Jeesuksessa Kristuksessa.
Hyvä sinulla oli oikea ote , tähän asiaan kiitotoksia 5. den, koukun mies .
Mutta onko muilla, tarve kuulla evankeliumia.
Olen havainnut että nekatiiviset asiat, kiinnostavat paljon enemman .
Et ole tietävinäsi, että es.lest. piireissä on aivan valtava vastustus lähetystyötä kohtaan. Jos lähetystyötä tehdäänkin lähetystyötä niin ei saisi kertoa Kristuksesta joka pelastaa jokaisen joka häneen uskoo. Sen sijaan pitäisi viedä Lestadiuksesta rakennettua myyttiä, jossa on hengellisessä mielessä hyvin paljon epäterveitä piirteitä.
On väärä oppi seurakunnasta. Jonka tulkirakenteeksi on rakennettu väärä oppi Jumalan sanasta, vailla pyhää Henkeä, ja Pyhä Henki tulisi Jumalan sanaan vasta jonkun liikkeen sertifioiman henkilön välityksellä.
Kaikkea omastatakaa, Uskon tuon lähetystyön vastustuksen täysin, Ei tarvitse kuin lukea pätkä vanhintenkirjaa, jo löytää sen, kaikki pyörii henkilö "kultin" perässä.
Jos lähetys työtä tehdään, sitä tehdään juuri Kristuksen käskyn mukaan ja tähden. Me nyt satumme olemaan Es/les, jos nyt minulle tultaisiin puhumaan LLL. Tuskin tosta suorilta tekisin parannusta .
"On väärä oppi seurakunnassa " Väärä oppi on oma vanhurskaus, joku tuolla jo tarjosi, että haetaan OV:hedelmiä. ? Mitä ne on .? En ole koskaan kuullut OV.n hedelmistä, oletko sinä.
Lahja vanhurskauden hedelmä kyllä on, ja se on rauha . Kaikki Hengen hedelmät ovat uskosta. Mutta Että OV. hedelm on, sanonko mistä.
Kirjoitit vielä Pyhästä Hengestä , KL. sanoi aikanaan kun ihminen syntyy kuolleena, ei sitä laiteta hyllylle odottamaan tulisiko siihen henki, ja samalla tavalla kun uusi ihminen syntyy, hän saa heti Pyhän Hengen, eikä häntä laiteta odottamaan josko se tylisi joskus .
En tiedä selkeytinkö vai sekotinko lisää.
Mutta kysy kun tarve on.
Ole tarkkana ja rohkeana.
"Jeesus on antanut meille uskoville käskyn viedä evankeliumia kaikkeen maailmaan".
Sen sijaan täällä riitelette jostakin turhan päiväisestä kirjaimesta kuka on oikeassa ja toisia heitätätte kadotukseen, niin kuin teillä olisi siihen valta. Jatkuvaa Lestadiolaisten panettelua ne on sitä ja ne on tätä. Itseltä raukoilta puuttuu omakohtainen uskoon tulo ja sen myötä sisällinen uskon elämä.
Tässä oiva esimerkki.
"Lestadiolainen omaan napaan tuijottaminen, isäin säädyt, itsekuritus ja itsesääli ovat sairasta hengellisyyttä." Kirjoittanut todennäköisesti Abimelek,
Lestadiolaiset kehuvat täällä Pohjolassa vain kilvan
juuri omaa uskontulkintaansa ja unohtavat täysin
Jeesuksen lähetyskäskyn!
Se vain todistaa, että heiltä puuttuu Pyhä-Henki,
sillä juuri se panee ihmiset liikkeelle:
Ap 1:8
"Vaan kun Pyhä-Henki tulee teihin, te saatte voiman
ja te tulette olemaan minun todistajiani sekä Jeru-
salemissa että koko Juudeassa ja Samariassa ja aina
maan ääriin saakka."
Kun heiltä puuttuu Pyhä-Henki, niin heillä ei ole
voimaa viedä evankeliumia maailmaan ääriin saakka!
trolli,ei kannata uskoa tähän!
Sinun ihmettelysi on tyhmyyttä.
tarvitse noudattaa?
vaan sitä, että on tyhmää osoittaa maailman ainoille oikeille uskoville heidän ulkokultainen ja tekopyhä elämänsä.
Näin Jeesuskin teki oman aikansa fariseuksille.
Ole kiitollinen, että sinulla oli kunnia saada pilkkaa Jumalan Sanan tähden.
saadaan nämä omahyväiset ymmärtämään, että ei tar-
vitse uskoa kaikkea, mitä saarnamiehet puhuvat, vaan
on lupa käyttää myös omia aivojaan?
Vaikka itsenäinen ajattelu onkin heidän mielestään
tyhmää.
ajatusmaailmasta?
Ulkokultainen on omasi ja niin hyvä ja YMMÄRTÄVÄINEN että HAISEE pitkälle mistä lähteestä tulee ! Ota jo oma itses käsittelyyn,pelkkää lässytystä ja hallelujaa ,teeskentelyä koko ylistykses.
Itsenäinen ajattelu taitaa olla tyhmää!
ajatteluun kykenevä olen ja ei tulis mieleenkään ruveta jaottelemaan ihmisiä tiettyyn "uskontoon" "lahkoon" niin kun teidänlaisenne tekevät ...Huh hah hei ja rommia pullo!
Ethän korkannut sitä rommiasi eilen.?
kirjoituksesi johdosta on edellä mainittuun luetteloon lisättävä vielä röyhkeä jumalan lasten panettelu. Ja oman väen manipuloiminen vihamieliseksi Kristuksen evankeliumille. "Vain me" ja "hyvä me" oppi ei ole Jumalasta, se on omavanhurskaus saatanan petosta. Siinä sinäkin elät, itsetyytyväisenä itsepetoksessa.
vanhoillislestadiolaisen propagandan uhri.
itsenäinen ajattelu on eri kategoriaan kuuluva asia. Vanh. lest. Liikkeessä johtajat ovat Jumalan sijaisia ja määräävät kaikki hengelliset asiat omien himojesa mukaisiksi. Jumalan sana vääristellään johtajien himoja noudattavaksi humpuukiksi.
Että on vanhollisen propagandan uhri .
Minusta voisi olla meikäläinen saarnaaja .
Joten ollaan varovaisia käänteisämme .
Mitähän tahdot oikein viestittää?????
Halusin puhua .
Minä olen tetatess.